fb pixel Filmový génius s podivným účesem: Kultovní režisér David Lynch začínal jako malíř, dnes točí předpovědi počasí – G.cz
Vyhledávání

Filmový génius s podivným účesem: Kultovní režisér David Lynch začínal jako malíř, dnes točí předpovědi počasí

+ DALŠÍ 4 FOTKY + DALŠÍCH 5 FOTEK

Pro zaryté filmové fanoušky je tenhle pán něco jako modla. Podivín s divokým účesem David Lynch se proslavil především jedinečným kriminálním seriálem Twin Peaks, jehož složitou mytologii dodnes žádné televizní dílo nepřekonalo. A přitom začínal jako malíř a komiksový kreslíř. Vpravdě renesanční tvůrce zároveň vydal vlastní sadu vyzváněcích tónů na telefon a skrz YouTube nás několik let oblažoval osobitými předpověďmi počasí ze svého domu v L.A.

Kateřina Horáková
Kateřina Horáková 20.1.2020, 11:14

Skautík z Montany

Kdyby to byl Čech, řekli bychom o něm, že je tajemný jako hrad v Karpatech. Renesanční kreslíř, hudebník a především režisér David Lynch ale vyrábí věci tak záhadné a zvláštní, že by si zasloužil vlastní idiom právě z řad svých filmů a seriálů. Narodil se 20. ledna 1946 v Missoule ve státě Montana, na což je patřičně hrdý. Pokud si při pohledu na jeho dílo říkáte, že musel mít asi těžké dětství, opak je pravdou. Lynch byl veselé a hravé dítě, které řádilo ve skautu a dokonce dosáhlo i na titul „Eagle Scout“, což je nejvyšší skautská hodnost. Díky tomu se Lynch v patnácti letech setkal s Johnem F. Kennedym v Bílém domě, a to přímo při jeho prezidentské inauguraci.

Lynch po maturitě studoval malbu a animaci na pensylvánské Akademii výtvarných umění. Už tam začal vytvářet krátké animované snímky. Když se oženil a zplodil první dítě, dceru Peggy, začal si vydělávat jako komiksový kreslíř a vytvářel komediální stripy do novin a časopisů. Jeho nejpopulárnější se jmenoval „Nejnaštvanější pes na světě“ a určitě si dokážete představit, o čem pojednával.

Ačkoliv nemůžeme říct, že to byl snímek, který změnil jeho osud (protože Lynch celoživotně osciluje mezi různými obory umění, věnuje se i hudbě - dokonce vydal sadu mobilních vyzvánění, která sám složil - a třeba po neúspěchu jeho Duny na čas úplně odmítal, že by byl nadále filmařem), zlomovým dílem pro něj bezpochyby byla Mazací hlava. David na něm pracoval dlouhých šest let, během toho se stihl rozvést, potýkat se s nedostatkem financí na výrobu snímku i na vlastní život a snad pro ten podobný účes s hlavním hrdinou, samotářským Henrym Spencerem, můžeme v kultovním kousku vypozorovat řadu paralel s Lynchovým soukromím. Režisérův debut se stal hitem a předznamenal mu dlouhou kariéru plnou jedinečných počinů, které by prostě nikdo jiný takhle nenatočil. Výběr toho nejzásadnějšího si projděte v následující galerii:

Kapitola sama pro sebe je detektivní seriál Twin Peaks, který Lynch začal tvořit spolu se scenáristou Markem Frostem v roce 1990. Detektivní příběh o vraždě populární studentky Laury Palmer se stal jedním z nejzásadnějších a nejzbožňovanějších popkulturních milníků v historii popkultury, a to nejen díky napínavé a experimentální formě, ale také pro svůj až filozofický přesah a komplikovanou mytologii. Pravda; fakt, že ve své době seriál nebyl diváky zcela doceněn, a tak televize ABC tvůrcům místo původně zamýšlených tří sérií nakonec povolila jen dvě, je trochu znát.

Právě kultovní status, který si story ze zapadlého horského městečka získala v průběhu let, ale v roce 2017 Lynchovi a Frostovi umožnil dokončit, co kdysi začali, a to v podstatě s neomezenými finančními i tvůrčími možnostmi. Výsledkem byla „třetí“ série s názvem The Return o osmi epizodách, v nichž jsme viděli všechno od polodementní projekce Dalea Coopera až po muže, který 5 minut zametá podlahu v baru, aniž by to končilo jakoukoliv pointou. Lynch dal svým fanouškům jasně najevo, že pokud ho něco těší, pak je to dělat si z nich legraci.

Ostatně, pokud se o tohoto svérázného tvůrce zajímáte, jistě velmi dobře znáte jeho kanál na YouTube, který Lynch před několika lety velmi svědomitě plnil opravdu podivnými předpověďmi počasí pronášenými od pracovního stolu ve svém domě v Los Angeles. Někdy s diváky mluvil a ukazoval jim při tom ručně kreslený obrázek sluníčka, jindy si mlčky četl noviny a sem tam se objevila nahrávka, kde zbožňovaný idol všech cinefilů jen tak seděl s papírovým pytlem na hlavě. Nic z toho ale jeho fanoušky nikdy neodradilo od toho jej bezmezně zbožňovat, právě naopak.

Podobné články

Doporučujeme

Další články