Filmový festival nejsou jen Karlovy Vary. Vyražte v sobotu do Jevan a přesvědčte se sami

Obrázek uživatele Jan Palička
14.9.2017, 10:09

Když se řekne mezinárodní filmový festival, většina lidí si s tímto pojmem automaticky spojí Karlovy Vary. Na příští ročník si budete muset počkat až zase do příštího léta, ale nezoufejte. Lázeňské město není jediné, které filmovým nadšencům nabízí přehlídku kvalitních snímků z celého světa. Již tuto sobotu proběhne první ročník Mezinárodního filmového festivalu Jevany ve stejnojmenné obci jihovýchodně od Prahy. A vy byste měli být u toho.

První červencový týden se již tradičně sjíždí milovníci filmů do Karlových Varů, kde se koná Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary. Letošní již 52. ročník je již za námi, ale pokud chcete vyrazit za filmy, naskýtá se vám jedinečná možnost. Tou je první ročník Mezinárodního filmového festivalu Jevany, který se koná již tuto sobotu 16. září.

Jevany jsou dobře známou obcí jihovýchodně od Prahy. Ne nadarmo se jim přezdívá české Beverly Hills, jelikož si právě tuto vesnici o zhruba šesti stech obyvatelích k bydlení vybralo mnoho celebrit ze světa hudby a filmu. A kde jinde než mezi celebritami by měl probíhat mezinárodní filmový festival?

Filmové projekce budou probíhat v místním kině – to divákům nabídne unikátní atmosféru, kterou v dnešních multiplexech již nezažijete. V 11 hodin dopoledne si přijdou na své ti nejmenší, jelikož MFF Jevany začne pásmem animovaných filmů pro děti od 3 do 6 let. Jejich starší sourozenci si pak užijí dětské filmy od 12 hodin. Ve 13:30 bude promítána česká klasika Což takhle dát si špenát a po ní od 15:00 návštěvníci budou moci zhlédnout neméně legendární Noc na Karlštejně.

O půl páté započne první mezinárodní projekce jevanského filmového festivalu, která divákům představí finské komediální drama plné černého humoru Práce pro chlapa režiséra Aleksiho Salmenperä z roku 2007. V 19:00 pak bude promítána novozélandská komedie Hon na divochy, jejíž režisér momentálně v Hollywoodu natáčí pokračování komiksové akční adaptace Thor: Raganrok.

Zlatým hřebem filmového večera se stane drama Pirko – vypráví příběh mladé dívky, která spadne na úplné životní dno. Film natočila bez příkras a jako silné aktuální téma dvojice Lucie a Petr Klein Svobodovi. Po úspěšném uvedení na filmovém festivalu v Tallinu a Torontu vstupuje film i na plátno Jevanského kina. Je to právě Petr Klein Svoboda, syn skladatelské legendy Karla Svobody, kdo stojí za Jevanským mezinárodním filmovým festivalem a jako režisér a filmový producent slibuje všem návštěvníkům nezapomenutelný, nejen filmový zážitek.

Jevany sice nemají Grandhotel Pupp a Becher's Bar, ale zato mají restauraci Na Statku a malebnou lesní hospůdku Chaťák. A hlavně mají jedinečnou atmosféru oázy klidu kousek za Prahou. Mezinárodní filmový festival se určitě chce stát tradicí, kam se lidé z širokého okolí budou každý rok těšit a vracet, tak jako se sem pravidelně vrací na paddleboardové závody nebo závody hasičů. Členové SDH Jevany se ostatně stali i hlavními hrdiny spotu na MFF Jevany, na který se můžete podívat výše.


Komentáře