fb pixel Filmovka v Uherském Hradišti se rozjela: desetidenní festival připomene Ingmara Bergmana i další ikony světové kinematografie – G.cz
Vyhledávání

Filmovka v Uherském Hradišti se rozjela: desetidenní festival připomene Ingmara Bergmana i další ikony světové kinematografie

Plakát letošní filmovky Na filmovce panuje uvolněná atmosféra. Sedmá pečeť Filmy, na které se můžete těšit. + DALŠÍ 1 FOTKA + DALŠÍ 2 FOTKY

Dnes startuje 44. ročník Letní filmové školy Uherské Hradiště. Filmový festival pro milovníky kinematografie promění i letos připomene několik významných výročí. Například 100 let výročí od narození Ingmara Bergmana nebo 120. výročí českého filmu. Kromě projekcí je připravena řada přednášek a workshopů. Na co všechno se můžete těšit?

Václav Roman
Václav Roman 27.7.2018, 13:25

1. Odborníci filmového kumštu

Filmovky se jako ostatně každý rok zúčastní mnoho těch, kteří filmu opravdu rozumějí. O svůj pohled na něj se podělí britský režisér Mike Leigh, spolupracovnice Ingmara Bergmana Katinka Farago a chilský držitel ceny ze Sundance Alejandro Fernández Almendras. Přítomen bude také blízký spolupracovník Larse von Triera Anders Refn, francouzský režisér filmů ve virtuální realitě Mathieu Pradat nebo herečka Iva Janžurová. Setkat s nimi se můžete na lekcích filmu, přednáškách nebo prostě jen tak, když budete mít štěstí.

2. Koncerty, divadlo a party

Obdobně jako se na hudebních festivalech můžete setkat s projekcí filmů, tak na filmových festivalech není nouze užít si pořádně nadupaný koncert. Na letošní filmovce vystoupí pod širým nebem třeba David Koller a Bára Poláková. Budete moci shlédnout představení La Putyky. Na party láká legendární klub Mír. Prostě když zrovna nebude chtít do kina, alternativ je spousta.

3. Němé filmy s živou hudbou

Nebojte, bude to i o filmech. Kromě zmiňovaných výročí nesmíme opomenout ještě jedno neméně zásadní, a to 130 let od narození F. W. Murnaua, jehož němé filmy zde doprovodí živá hudba. Friedrich Wilhelm Murnau je významně spojen s němým filmem tzv. Výmarské republiky. Ovlivnil kinematografii (a to nejen německou) své doby. Celosvětově proslul díky svému filmu Upír Nosferatu z roku 1922. Z dalších filmů nesmíme opomenout Fausta a Poslední štaci. V polovině 20. letech minulého století přesídlil do Hollywoodu, kde natočil drama Východ slunce, za které dostal tři Oscary.

4. Retrospektiva: Ingmar Bergman

Filmovka uvede snímky slavného švédského režiséra Ingmara Bergmana, čímž si připomene letošní 100. výročí jeho narození. Filmy, které se budou na festivalu letos promítat, vybrala švédská profesorka filmových studií Maaret Koskinenová. Jde o první badatelku, které režisér umožnil v posledních letech života přístup ke svému archivu. Ta se tak stala autorkou řady studií a publikací o jeho tvorbě. Uvedeny budou například filmy: Sedmá pečeť, Podzimní sonáta, Hosté večeře Páně, Šepoty a výkřiky, Tvář...

5. Muzikál

Letošní filmovka se zaměří také na muzikálový žánr. Organizátoři se návštěvníky festivalu rozhodli vzít do země, kde se filmový muzikál zrodil - do USA. A klíčem k procházce mezi muzikály má být choreografie, tedy jak se vyvíjela, které hvězdy se jí věnovaly, jak se filmová kamera vyrovnávala s jejím zachycením. Na plátně bude k vidění například Sedm nevěst pro sedm bratrů, Chicago či West Side Story a další.

6. Roztržená opona

Organizátoři chtějí také poukázat na ideologický boj, který po čtyři desetiletí probíhal na opačných stranách železné opony. Vznikaly snímky sloužící propagandě, na nichž se často podíleli slavní tvůrci. Ideologický odkaz byl v daném díle téměř nepostřehnutelný. V tomto cyklu budou uvedeny čtyři filmové dvojice natočené v Československu a ve Spojených státech. Proběhne diskuze na téma, jak se dalo prostřednictvím filmu ovlivňovat veřejné mínění. V rámci této sekce budou promítnuty filmy: Muž na laně, Únos, Velký Jim McLain, Král Šumavy, Můj syn John, Jarní povětří, Top Gun a Vysoká modrá zeď.

A zde se podívejte na 5 hudebních festivalů, které byste si ještě letos neměli nechat ujít!

Podobné články

Doporučujeme

Další články