fb pixel
Vyhledávání

Fiktivní stěhování politiků před volbami je na hraně zákona, ale patřiční lidé ho neřeší

Před komunálními volbami jsme poukázali na nešvar, ke kterému dochází v řadě tuzemských měst a sice na cílené stěhování politiků do míst, kde kandidují. Případ se týká někdejšího zástupce starosty Zličína, který zde na rozličných volených funkcích prožil 12 let. Ano, má tam trvalé bydliště. Ne, nebydlel tam. V tom lze spatřovat porušování zákona v rámci komunální politiky.

Dirk Diggler
Dirk Diggler 5.12.2018, 14:35

"Kandiduj, kde žiješ"

Lidé mohou kandidovat jen tam, kde mají trvalé bydliště. Rozhodujícím okamžikem je den voleb a ne sestavování kandidátek, tak zní litera zákona. Dle našich informací bydlí pan Kubík se svou manželkou v rodinném době v Třebonicích, což už je mimo zličínský volební obvod. Jako své trvalé bydliště měl uveden byt ve volebním obvodu Zličín, ve kterém žije jeho dcera.

Přesto Kubík třikrát za sebou kandidoval v městské části Praha-Zličín a třikrát se dostal do zastupitelstva. Nyní je již jeho působení v komunální politice minulostí, po posledních komunálních volbách ho v zastupitelstvu nenajdeme.

Dle starostky městské části Praha – Zličín JUDr. Marty Koropecké neudělal Jaroslav Kubík nic špatného a po celou dobu odváděl mimořádně dobrou práci. Z jejích slov bylo patrné, že by si přála víc takových Kubíků. Část rodiny Kubíků na zdejším úřadu zůstává, konkrétně manželka Jaroslava Kubíka, která je nadále tajemnicí.

U tajemnice Ing. Petry Kubíkové na místě trvalého bydliště nezáleží, tento post nedostala díky hlasům občanů, ale u zastupitelů je to jiné. Třebonice jsou sice od Zličína coby kamenem dohodil, ale to na věci nic nemění. Kandidovat se má tam, kde se žije.

Tím pádem by neměl mít Kubík na peníze, na které si během vykonávání své funkce přišel, nárok. Sami si můžete spočítat, kolik si za 3 volební období, což je 12 let vydělal, budeme-li předpokládat, že za post místostarosty pobíral přibližně 33 tisíc korun.

Volební stěhování

K fiktivnímu stěhování politiků dochází prakticky před každými volbami. Týkají se nejen voleb komunálních, ale i těch do Poslanecké sněmovny nebo do Senátu. Takovým mistrem v hledání té správné adresy je politický matador Jiří Paroubek, který se před volbami v roce 2010 přestěhoval se svou ženou do Teplic. Na oko se stěhovala v roce 2012 místopředsedkyně Suverenity Jana Volfová. Ta zamířila z Prahy do Ústí nad Labem, ta sama přiznala, že stěhování bylo fiktivní.

Problém s trvalým bydlištěm měl také Petr Souček, který kandidoval v krajských volbách v roce 2012 za Stranu práv občanů Zemanovci. Byl na kandidátce v Ústeckém kraji, kde žil, ale trvalé bydliště měl v Praze. U něj to bylo dle jeho slov kvůli tomu, že nerad běhá po úřadech.

A zde si můžete přečíst více o tom, že městský úřad na Zličíně zaměstnává celou rodinu jednoho ze zastupitelů. Ročně si mohou vydělat až milion korun.

Podobné články

Doporučujeme

Další články