Festival Sigfox Connect očima lajka: stačí pár čipů a běžné předměty denní potřeby získají nový smysl – G.cz
Vyhledávání

Festival Sigfox Connect očima lajka: stačí pár čipů a běžné předměty denní potřeby získají nový smysl

+ DALŠÍ 1 FOTKA + DALŠÍ 2 FOTKY

Představte si svět, ve kterém vás jednoduchá čidla na běžných předmětech denní potřeby budou upozorňovat skrz SMS nebo e-mail na to, jestli vás náhodou nevytopil soused, když jste byl na dovolené, jestli se vám někdo nevloupal do chaty, jestli vám přišla pošta do schránky, kterou příliš nepoužíváte nebo kde se právě nachází váš ztracený pes či drahé závodní kolo. Ano, tyhle technologie už tu sice dávno máme, jenže jsou poměrně nákladné na provoz, nebo u nich musíte často měnit baterie. Existuje však řešení, které se nazývá Sigfox.

Martin Miko
Martin Miko 1.11.2018, 20:00

Festival Sigfox v Berlíně

Bezdrátová síť Sigfox funguje na jednoduchém principu, které služby jako jsou ochrana majetku, monitoring odečtů energií nebo přehled o tom, kde se nachází váš automobil, zlevní a prodlouží jim životnost až na několik let, o čemž jsme se přesvědčili na festivalu Sigfox Connect v Berlíně.

Ve dnech 24. a 25. října 2018 se v Arena Berlín konal festival Sigfox Connect, který úspěšně navázal na loňskou pražskou akci Sigfox IoT Expo, které se zúčastnilo přes 1200 odborníků a k vidění bylo 120 stánků. Návštěvníci se mohli zúčastnit hned několika prezentací a přednášek zaobírající se tématem této bezdrátové komunikační sítě.

Využití sítě je v podstatě nekonečné a na českém trhu je mnoho start-upů nebo zaběhlých firem, které vyvíjí produkty usnadňující životy lidem v mnoha oblastech. „Prozatím existují jen tři hlavní pilíře, které mají poměrně vysoký komerční potenciál,“ upozorňuje mě jeden z propagátorů této inovace a zaměstnanec firmy SimpleCell, Martin Levanti. Konkrétně jde o oblast energetiky, ve které Sigfox našel uplatnění při odečtech energií. Velice flexibilní využití Sigfoxu ocení zákazníci při sledování movitého majetku, domácích mazlíčků nebo dětí. Zabudovaný čip v podobě klíčenky nebo obojku dokážet vysílat signál v pravidelných intervalech se zakódovaným údajem o poloze přímo do vašeho mobilního telefonu. Další oblastí využití v komerčním světě je pojišťovnictví, přičemž díky čidlům dokážete spolehlivě ochránit váš majetek, ať už před krádeží, zničením nebo požárem. Pomocná čidla vás totiž dokáží upozornit a snímat nejen vibrace a polohu, ale i teplotu nebo vlhkost, což dává této bezdrátové síti široké využití i v oblastech jako je stavebnictví nebo zemědělství.

„V podstatě fungujeme jako telefonní operátor, ale na jiných vlnách. Skrz tyto vlny nejsme schopni posílat obrovské množství dat, ale na mnoho úkonů to stačí. Když vám jednoduchý vysílač o velikosti krabičky od sirek dokáže v průměru 5 až10 let posílat pravidelná upozornění na několik desítek kilometrů vzdálená místa s provozními náklady několik stovek korun ročně, rozhodně vám to usnadní život. Pokrytí v ČR navíc dosahuje přes 92 % našeho území,“ vypráví Levanti na berlínském festivalu, který se snaží sdružovat a propagovat všechny firmy z celého světa, které se pokouší prosadit v tomto relativně novém odvětví. Vzhledem k tomu, že do Berlína je to pro mnohé Čechy blíž než na Slovensko, je tu relativně silné české zastoupení.

Jak tento přístroj funguje? Některé firmy působící v České republice už tato zařízení využívají. Na našem trhu přístroje jako jsou detektory záplav nebo požáru má v plánu v současné době využívat hned několik pojišťoven. Ve využití detekčního zařízení se však meze nekladou a existuje zhruba 50 vlivů, které tento přístroj dokáže změřit.

Sigfox samozřejmě není jen o samotné síti, ale o spojení výrobců zařízení, dodavatelů služeb, zástupců operátorů a především o potenciálních zákaznících. Proto existují akce jako byla Sigfox CONNECT, která se konala v Areně Berlin.

Nicméně internet věcí je prý stále ještě v začátcích a jeho vrchol teprve přijde. Dokáže totiž usnadňovat práci, ušetřit peníze a hlavně pomáhat lidem. To vše navíc za minimální náklady.

Podobné články

Doporučujeme

Další články