Fenomén Takešiho hrad: Japonská show nám připomíná, že Tomio Okamura není to jediné, co známe z Japonska – G.cz
Vyhledávání

Fenomén Takešiho hrad: Japonská show nám připomíná, že Tomio Okamura není to jediné, co známe z Japonska

+ DALŠÍ 1 FOTKA + DALŠÍ 2 FOTKY

Když na Google zadáte pojem Takešiho hrad, vyskočí vám ve vyhledávači kromě kdysi oblíbené televizní show i fotografie rozestavěné atypické vily Tomia Okamury. Náhoda? Nemyslíme si. Takešiho hrad i Okamura totiž pochází z Japonska a my v Česku nic jiného, co se týká této země v podstatě ani neznáme. Vlastně ještě sushi!

Martin Miko
Martin Miko 10.1.2020, 14:11

Legenda televizní zábavy

Vzpomínáte si na ta nudná odpoledne v 90. letech, když jste zapnuli televizi a mezi seriálem Tak jde čas a Vražedné pobřeží vysílali japonskou zábavnou show Takešiho hrad? Vše spočívalo v tom, že soutěžící procházeli adrenalinovými zážitky v podobě jakési opičí dráhy, na které museli splnit všemožné úkoly, jako byly například přelezání dvoumetrové zdi, přeskakování překážek a plnění dalších šíleností. Cílem bylo zvládnout všechny úkoly a dostat se na hrad samotného hraběte Takešiho.

Původní verze show Takešiho hrad pochází z druhé poloviny 80. let, konkrétně se vysílala od roku 1986 do roku 1989. My si samozřejmě vybavujeme, jak jsme na tento pořad koukali až později, protože pořad byl obnoven v roce 2002. Do pořadu se dokonce zapojil i britský herec Craig Charles, kterého známe především jako postavu Davea Listera ze seriálu Červený trpaslík.

Češi byli ve své době z tohoto pořadu v naprostém úžasu, protože nechápali, jak mohou Japonci všeho věku absolvovat takto fyzicky náročnou soutěž. U nás by samozřejmě nic takového nemohlo nikdy uspět, protože si těžko dokážeme představit, jak se 50letá paní z kanceláře rozhodne jít dobrovolně do soutěže, kde lidé skáčou přes poměrně obtížné překážky, při kterých jim hrozí pád do vody nebo do bahna. Pro Čechy je prototypem reality show, ve které se lidé mohou smát ostatním za to, že neumí vařit, uklízet nebo se mýt. V tom se od Japonců zásadně lišíme.

Z dnešního pohledu samozřejmě není sledování Takešiho hradu tak výživné, jako tomu bylo před 20 lety, nicméně podle recenzí na Csfd.cz usoudíte, že lidé na pořad vzpomínají v dobrém a řadí ho k tomu lepšímu, co se na našich obrazovkách dříve objevovalo. Lidé nejčastěji srovnávají Takešiho hrad se soutěží Pevnost Boyard, která proslula svým specifickým prostředím, liliputy a otcem Furou, který se stal jakousi ikonou televizní zábavy.

V Česku ale aktuálně letí jiné pořady. Například seriál Most!, který v repríze sledovalo přes milion diváků.

Podobné články

Doporučujeme

Další články