fb pixel Femme fatale Lída Baarová málem rozvrátila manželství i králi komiků Burianovi – G.cz
Vyhledávání

Femme fatale Lída Baarová málem rozvrátila manželství i králi komiků Burianovi

Třebaže byl Burian nejbohatším a pravděpodobně nejúspěšnějším českým umělcem své doby, měl nešťastný osud. Čelil také rozpadu manželství se svou manželkou Ninou kvůli hvězdě prvorepublikového filmu Lídě Baarové.

Tereza Jabornická 5.9.2017, 12:37

V Burianových 21 letech přišla na svět jeho nemanželská dcera Emilka, která se narodila z poměru s tanečnicí Anči Pírkovou. O čtyři roky později se oženil s Františkou Červenkovou, kterou přezdíval Nina. Po svatbě Nina potratila a bohužel už se jí nikdy nepodařilo otěhotnět.

Jeho žena byla pro Buriana nepostradatelná. Byla na každém jeho představení a když se zpozdila, představení muselo počkat, než Nina dorazí.

Díky tomu, že byla Nina stále okolo, neměl Burian příliš šanci k mimomanželským románkům. Jen jednou mělo manželství na kahánku - kvůli mladé Lídě Baarové, do níž se Burian za studií zamiloval. Nina ovšem podchytila i tento románek. Šla za Lídinými rodiči, kteří dceři aféru rozmluvili.

Před lidmi byl Burian král komiků. Doma všem podléhal maniodepresivním stavům.

Jeho bohatství bylo o mnoho větší než příjmy jeho hereckých kolegů a kolegyň. Dostával desetkrát vyšší honoráře než i ty největší prvorepublikové hvězdy.

Burian měl velký vliv na své okolí a svého času se o něm dokonce uvažovalo jako o kandidátovi na prezidenta.

Také se aktivně věnoval sportu. Byl prvoligovým fotbalovým brankářem. Doma měl tělocvičnu, bazén i tenisový kurt.

Nejpopulárnějším se stal beze sporu díky filmu, avšak režiséři kvůli jeho svéhlavosti to s ním měli těžké. Nerespektoval dané texty a často si je vymýšlel a obměňoval. Tak ani žádné představení nebylo stejné. Lidé ho milovali a všechny jeho filmy byly trháky.

Všechno se zvrtlo ve chvíli, kdy se na jednom z jeho legendárních večírků objevili nacisté. V roce 1944 mu nechal Goebbels zavřít všechna divadla a tak započal Burianův úpadek.

Po válce byl obviněn z kolaborace, dostal pokutu a přišel o mnoho svých majetků. Následně byl zavřen na tři měsíce do vězení, což ho zlomilo. Poté pracoval v dolech. Když mu vyprchal zákaz hraní, účinkoval už jen v estrádách a na večírcích v klubech. Výjimkou byl jen film Byl jednou jeden král.

Nakonec nastydl v jednom nevytopeném klubu a ono nastydnutí se mu stalo osudným. Zemřel na plicní embolii v 71 letech. Ani jeho žena ho dlouho nepřežila a zemřela pár týdnů nato žalem.

Podívejte se, jak se braly drogy za první republiky.

Podobné články

Doporučujeme

Další články