fb pixel Feministky a genderoví aktivisté slaví úspěch. Ve sněmovně prošel zákon o zákazu močení mužů vestoje – G.cz
Vyhledávání

Feministky a genderoví aktivisté slaví úspěch. Ve sněmovně prošel zákon o zákazu močení mužů vestoje

Bojovníci za rovnost pohlaví v těchto dnech slaví. Sněmovnou prošel zákon, který mužům přikazuje močit výhradně vsedě. Je to jedna z prvních vlaštovek na cestě za zrovnoprávnění obou pohlaví.

Dominik Landsman
Dominik Landsman 24.1.2017, 09:33

Po nedávném skandálu s básničkou Jiřího Žáčka, K čemu jsou holky na světě, která byla objevena v čítankách pro první stupeň základní školy, a která zcela nepokrytě dehonestuje ženy a staví je do role matek, se zvedla obrovská vlna nevole.

Markéta Novák, předsedkyně svazu bojovnic za rovnoprávnost a členka aktivistické skupiny „Muž je vražda“ se tehdy k aféře vyjádřila následovně: „Jiří Žáček není nic než šovinistické čuně. Macho básník, který svou podprahovou agitkou vnáší sémě genderové nerovnosti do hlaviček malých dětí. V básni jasně deklaruje, že ženy jsou tu od toho, aby byly matky. Tak kde to jsme? Tohle si máme nechat líbit. Žijeme ve 21. století. Ženy mají právo volit. Žena má právo si sama zvolit, jestli bude matkou anebo otcem. Já sama mám dvouletou dceru. Můj manžel je muž z tohoto století. Je pokrokový. U nás doma platí rovnost. S manželem jsme se dohodli, že naší dceru odnosí a porodí on. Dokonce i kojí a to všechno, abych se já mohla dál věnovat kariéře. Když je vůle, jde všechno.“

Aféra kolem básničky Jiřího Žáčka rezonovala společností a zvedla vlnu nevole. Sám Jiří Žáček byl napaden skupinkou aktivistek. Byl bit kabelkami a vláčen lanem po náměstí za klisnou. Jiří Žáček byl nalezen ve zbídačeném stavu s polámanými žebry, vnitřním krvácením a s menstruačními tampony v rektu pohozený u patníku v Nerudově ulici. Jeho stav je vážný, ne však kritický.

Nutno podotknout, že aféra s Žáčkovou básničkou odstartovala nebývalou aktivitu všech bojovníků za ženská práva.

„Už je čas s tím začít konečně něco dělat. Nemůžeme jenom stát a přihlížet, jak společnost utiskuje naše ženy. Musíme se tomu postavit,“ prozradil Antonín Vlasák, dobrovolný aktivista ze skupiny Ženy ženám, kterého k nám do redakce přivedla jeho manželka na vodítku a dovolila mu na chvíli promluvit.

Silné feministické lobby a nadstandardní aktivita genderových bojovníků vedla k tomu, že v poměrně krátké době byl přijat a schválen zákon o zrovnoprávnění pohlaví ve věci močení. „Ženy vestoje močit nemohou. Cítí se kvůli tomu méněcenné. V rámci společenské korektnosti a genderovému srovnání společnosti proto zakazujeme mužům močit vsedě. Nyní budou všichni močit vsedě. Ženy se nebudou cítit tak utlačované,“ prohlásila Kamila Novotný, členka hnutí Vagína je taky člověk, která zákon o močení mužů vsedě podporuje.

„V dnešní době je třeba hledat problémy a tyto řešit. Je nutné jít s dobou a vycítit přesně to, co si společnost žádá. Tento zákon je tedy v tomto ohledu pouhým začátkem,“ prohlásil Bohuslav Sobotka na tiskové konferenci.

Naznačil tak, že rovnoprávnost ještě nebyla úplně završena. V kuloárech se šušká, že se chystá zákon o zákazu přechylování ženských jmen a povinnost mužů v domácnosti žehlit a prát prádlo.

A TADY se můžete podívat na 22 výňatků z deníčku feministky.

Podobné články

Doporučujeme

Další články