fb pixel
Vyhledávání

Fascinující příběh Johna Glenna: Nejstarší člověk ve vesmíru, který to dotáhnul až do Senátu

Zdroj: By NASA - NBC, Public Domain, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=53909792

Chcete vědět, jak se stát americkým hrdinou? Buďte jako John Glenn. Ten se totiž 20. února 1962 stal prvním Američanem, jenž obletěl zeměkouli. To ovšem nebylo všechno. Bojoval proti Japoncům ve 2. světové válce, pak se stal členem letky v korejské válce, a nakonec v letech 1975 až 1999 zastával funkci senátora za Ohio. Mezitím se ještě stihl stát nejstarším člověkem ve vesmíru, když se ve věku 77 let stal součástí mise STS-95.

Martin Miko
Martin Miko 20.2.2021, 12:08

Z vesmíru až do Senátu

John Glenn je považován za prvního amerického astronauta v historii. 20. února 1962 totiž v lodi Mercury Friendship 7 obletěl Zemi, a to hned třikrát! Jeho životní cesta se však na začátku ubírala jiným směrem a pravděpodobně netušil, že se do vesmíru podívá – a ne jednou. Narodil se 18. července 1921 v Cambridge v Ohiu a jeho otec se neměl špatně. Vlastnil instalatérské závody a rovněž pracoval pro automobilku Chevrolet. Proto se mladý John vydal po maturitě na Muskingum College, kde studoval strojírenství. Když dodělal bakaláře, svět byl uprostřed 2. světové války, takže ho nenapadlo nic lepšího než se v roce 1942 zapsat do vládního programu pro letce. Pak narukoval k námořnictvu a během jednoho roku se z něj stal poručík. Války se nakonec zúčastnil jako pilot stíhacího bombardéru a nad Masrhallovými ostrovy bojoval proti Japoncům. Ke konci války byl dokonce povýšen na kapitána.

V 50. letech se zúčastnil i korejské války. Sloužil u letectva a podařilo se mu sestřelit tři nepřátelské MiGy-15, za což obdržel medaili. Po válce se vrátil do své vlasti, aby mohl pracovat jako testovací pilot pro armádu. 16. července 1957 uskutečnil první nadzvukový let v historii. Za 3 hodiny a 23 minut přeletěl z Kalifornie do New Yorku. Glennovy mimořádné letecké schopnosti ho dostaly v roce 1959 až do programu Mercury, který měla na starost NASA. 20. února 1963 se nakonec jako první Američan v historii proletěl po oběžné dráze s lodí Friendship 7. Planetu celkem obletěl třikrát, a když se vrátil zpátky na zem, stal se dle očekávání americkým hrdinou.

Let do vesmíru udělal z Johna Glenna celebritu. Dokonce se díky tomu spřátelil i s Johnem F. Kennedym a jeho ženou Jacquelline. Po smrti Kennedyho odešel z NASA a podle všeho usoudil, že má za sebou dostatek životních zkušeností, proto se rozhodl jít do politiky. Jeho cílem bylo ucházet se o post senátora za stát Ohio. Armáda ani NASA jeho rozhodnutí nerespektovaly, jelikož byl tehdy pro USA symbolem hrdinství.

I když se chtěl Glenn stát senátorem už v roce 1964, tak se mu to nepodařilo, a nakonec do senátorského křesla zasedl až o deset let později. Poprvé to bylo kvůli zranění, které si přivodil úrazem ve vaně a podruhé se mu nepodařilo zvítězit v primárkách. Až v roce 1974 slavil úspěch, když porazil starostu Clevelandu Ralpha Parka. Od té doby svůj post pravidelně obhajoval pokaždé až do roku 1999. Jakožto demokratický senátor, válečný hrdina a první kosmonaut ve vesmíru si v roce 1984 řekl, že by bylo dobré ucházet se o post prezidenta USA. V kinech totiž zrovna běžel film The Right Stuff, jenž byl natočen podle jeho letu do vesmíru. Doufal tudíž, že mu to zvedne popularitu. Jenže v primárkách nakonec dostal jen 4 % hlasů a navíc se dost zadlužil.

29. října 1998 se John Glenn podíval do vesmíru podruhé jakožto člen posádky raketoplánu Discovery. V té době mu bylo neuvěřitelných 77 let a NASA chtěla v rámci mise otestovat vliv vesmírného prostředí na tělo starého člověka. Glenn se tak stal nejstarším kosmonautem v historii. I přesto, že jeho mise byla kritizována za to, že se jedná o výlet vlivného politika, oponenti tvrdili, že se jedná o naprostý unikát, který pomůže NASA získat cenná data.

John Glenn nakonec zemřel 8. prosince 2016 ve věku úctyhodných 95 let.

Podobné články

Doporučujeme

Další články