fb pixel Facka Willa Smithe na Oscarech aneb Největší trapasy na udílení Cen Akademie – G.cz
Vyhledávání

Facka Willa Smithe na Oscarech aneb Největší trapasy na udílení Cen Akademie

Angelina Joile Soška ceny Oscar Björk 31. předávání Oscarů v roce 1959 + DALŠÍ 1 FOTKA + DALŠÍ 2 FOTKY

Oscar je nejprestižnější cena v oblasti filmu. Každoročně jsou stovky lidí nominovány, ale jen hrstka skutečně cenu obdrží. Stejně jako na cenách Grammy, ani na Oscarech není nouze o trapasy.

Václav Adamus
Václav Adamus 28.3.2022, 15:24

Kde se vzali Oscaři?

Oscar nese název také Cena Akademie. Jedná se o ocenění, které je udělováno Akademií filmového umění a věd, jež má sídlo v Beverly Hills. Historie Oscarů sahá do roku 1929, kdy byly poprvé 16. května předávány. Ačkoliv se jedná o nejprestižnější filmovou cenu, její objektivita je zpochybňována. Pojďme se nyní podívat na některé zajímavosti, které se s Oscarem pojí:

Prvním a jediným němým filmem, který dostal Oscara je dílo Wings z roku 1929. Nejvíce Oscarů získaly filmy Ben-Hur (1960), Titanic (1998) a Pán prstenů (2003). Pán prstenů zároveň dostal cenu v každé kategorii, ve které byl nominován. Nejvíce nominovaným v historii Oscarů byl Walt Disney, získal také nejvíce cen. Český národ se také nemusí stydět, má v oscarovém světě své zastoupení. Například Ostře sledované vlaky (1967) od Jiřího Menzela dostaly cenu v kategorii nejlepší cizojazyčný film, Miloš Forman získal za svůj film o slavném skladateli Amadeus (1984) celkem osm Oscarů.

Trapasy a skandály na udílení Oscarů

Trapasy a skandály k udílení cen neodmyslitelně patří, někteří škodolibí diváci sledují udílení pouze kvůli nim. Letošní ročník (2022) se zapíše do dějin díky facce, kterou vrazil Will Smith moderátorovi večera a komikovi Chrisi Rockovi. Ten si dovolil nemístný žert o plešatosti Smithovy manželky Jady Pinkett-Smithové, jež trpí nemocí způsobující vypadávání vlasů zvanou alopecie. Skandály se nevyhnuly ani minulým ročníkům. Angelina Jolie v roce 2000 dostala sošku za nejlepší vedlejší ženskou roli. Nevěděla, jak před novináři dostatečně ukázat své nadšení, tak políbila svého bratra Jamese. Francouzským polibkem, dlužno dodat. Hned další rok se o pořádné haló postarala zpěvačka Björk, která dostala cenu za hudbu ve filmu Tanec v temnotách. Na pódium přišla v kostýmu připomínajícím labuť a před diváky snesla „vejce“, což měla být její kabelka. V roce 2000 se o pořádný skandál postarali tvůrci South Parku Trey Parker a Matt Stone. Na udílení přišli převlečení za ženy a ještě si předtím dali trip LSD. Oscaři ale nemají pouze historii skandálů. V roce 1973 měl Marlon Brando převzít cenu za svou roli dona Corleona v Kmotrovi, místo toho však nechal promluvit aktivistku za práva původních Američanů Sacheen Littlefeather.

ZDROJE:

https://faroutmagazine.co.uk/when-trey-parker-and-matt-stone-went-to-the-oscars-on-lsd/

https://cs.wikipedia.org/wiki/Oscar

https://www.gamespot.com/gallery/the-9-craziest-things-that-have-happened-at-the-os/2900-1868/#9

https://happymag.tv/creators-of-south-park-did-acid-at-the-oscars/

Podobné články

Doporučujeme

Další články