Ultimátní průvodce pražskou Dlouhou ulicí – G.cz
Vyhledávání

Ultimátní průvodce pražskou Dlouhou ulicí

Pečlivě vypreparovaná a připravená na vizitu. Prohlédněte si 21 nejdůležitějších orgánů místa, ze kterého se během posledního roku stává jedna z nejrušnějších a nejzajímavějších ulic Praze.

Jindra Bučan
Jindra Bučan 5.12.2014, 19:00

1. Restaurace Mincovna

1.mincovna Foto: restauracemincovna.cz Když půjdete do Dlouhé ze Staromáku, všimněte si poměrně nové restaurace Mincovna. Jako první mě napadlo, že se dost podobá Potrefené huse. Z nabídky vám hned dojde, že se zaměřuje hlavně na tuzemskou klientelu. Výběr z poledních jídel od 80 korun do stovky a k nim zázvorová limonáda za 15 je prostě super. Ideální místo na oběd i pro větší skupinu lidí.  

2. Lokál

2.lokal Foto: lokal.ambi.cz Na klasickou českou kuchyni si zajděte do Lokálu. Tahle restaurace od Ambiente je jedna dlouhá hala plná stolů a lidí, atmosféra je úžasná. Pivo se tam považuje za samozřejmost. Ale kdo nechce Plzeň ani černého Kozla, si nemusí zoufat. Výborná je i jejich domácí malinovka. O jitrnici nebo větrníku, který si vysloužil hvězdičku Ambiente, nemluvě. Jestli se do Lokálu chystáte večer s přáteli, je lepší si rezervovat stůl, protože i ve všední dny mají narváno.  

3. Naše maso

3.nase maso Foto: nasemaso.ambi.cz Další senzace od Ambiente. Malé řeznictví složené ze dvou stěn a dvou prosklených výloh. Vše, co se děje uvnitř, tak uvidíte už z protějšího chodníku. Kromě kvalitního hovězího masa na doma si můžete koupit plno nejrůznějších drobností do kuchyně nebo si dát něco na zub rovnou na místě. Za zkoušku určitě stojí jejich burger v klasické housce nebo 200gramový tatarák ze zadního hovězího za zhruba 130 korun. Připraví vám i steak dle vašeho výběru. Nebojte se zapojit vlastní fantazii.  

4. Prague Beer Museum

4.pbm Foto: flicker.com Skvělé místo pro zasvěcení každého pivního nováčka. Na výčepu totiž mají okolo 30 piv. Většina z nich pochází hlavně z malých českých pivovarů. Tady je vám jedno, kolik zaplatíte, protože si jdete dát to, co vám chutná. Víte, že jejich IPA je prostě dobrá a jinde ji točenou za méně, a jestli vůbec, ani neseženete. Každý měsíc se v nabídce navíc objeví nějaký zajímavý speciál, který obohatí vaše pivní znalosti.  

5. James Dean

5.james dean Foto: jamesdean.cz Dokonalé místo pro fanatické vyznavače amerických padesátek. Nabízí se hned několik využití. Ráno si můžete vychutnat autentické americké snídaně, odpoledne si dát k obědu pořádně vydatný burger (jeden z favoritů v článku o pražských burgerech) nebo se stavit kdykoliv během dne na jeden z nejlepších mléčných koktejlů v okolí. Lákadlem pro pány jsou servírky v barevných oblečcích s minisukněmi. Klub začíná ožívat kolem desáté večer a žije až do rána.  

6. Tržnice Dlouhá 14

6.dlouha14 BD2K0126 Krásný a jednoduchý koncept, který Praha žalostně dlouhou dobu postrádala. V Dlouhé 14 je tržnice pěkně v teple pod jednou střechou. V místním zelinářství - Kunratické stodole - si kromě výběrového ovoce a zeleniny dáte třeba jeden z nejlevnějších pomerančových freshů v Praze - 10 korun za decku! V pekárně Moje kredenc najdete křupavé čerstvé pečivo nebo výborné sicilské pizzy. Milovníci sladkého se budou rozplývat nad pěknou nabídkou dezertů. Maso Francouz nabízí kvalitní české maso a uzeniny nebo třeba slavné maso Kobe a vy si je můžete vychutnat přímo na místě. K tomu si v koloniálu Food Story vyberte jedno z víc jak 40 piv nebo vynikající Cacaolat, který jinde v Praze těžko seženete. Kromě piv a kakaa na vás čeká to nejlepší z Evropy, od sýrů, uzenin, pálenek, ochucených solí až po ty nejmenší drobnosti do vaší kuchyně. Tak udělejte radost sobě nebo někomu blízkému. Součástí Dlouhé 14 je i rybárna Blue Fjord v těsné blízkosti, kde si můžete dát čerstvé ryby opět přímo na místě. Brzy se otevře i vinotéka, takže se máte na co těšit.  

7. Bakeshop

7.bakeshop Foto: bakeshop.cz Bake Shop je příjemné místo na snídani nebo lehký oběd. Jejich výrobky jsou opravdu dobré, ale i tak je cena u většiny z nich dost vysoká. Proto tam potkáte hlavně turisty víc než místní. Koho ale zaujme, měl by ho vyzkoušet a udělat si svůj názor, jestli mu to za tu cenu stojí a nebo jestli dostane to samé, možná i lepší někde jinde. Osobně se mi líbí, že mají v nabídce i Fritz Kolu, která u nás není zase tak běžná.  

8. Kalina

9.kalina Foto: tripadvisor.cz Špička mezi pražskými restauracemi. Jestli nevíte, kam ji vzít a chcete udělat dojem, tohle je to místo. Prvotřídní servis, skvělá jídla a výborná vína. Vzhledem k ceně je to totiž hlavně kulinářský zážitek, než místo, kam byste chodili pravidelně. Samozřejmě někdo si to může dovolit. Ale jestli máte kamaráda, od kterého neustále posloucháte, kolik včera nechal za večeři, zkuste se ho zeptat, jestli už byl někdy tady.  

9. La casa Argentina

10.lacasaargentina Foto: lacasaargentina.cz Tématická restaurace, ve které je tolik Argentiny, že to místy působí kýčovitě. Je to ale dobrá restaurace pro různé speciální příležitosti. Navíc mají opravdu výborné steaky, takže určitě stojí aspoň za jednu návštěvu.  

10. Fish & Chips

11.fishnchips Foto: facebook.com Zajímavý interiér, který dokáže přilákat kdekoho. Kdo se ale v nabídce Fish and chips v Praze trochu vyzná, dávno ví, že mnohem lepší dostane kousek od Karláku v Ryby a chips. V Dlouhé sice vaří dobře, ale účtují si za to víc, než by měli. Jedinou skutečnou výhodou je nonstop okénko, kde vám připraví hotdog, kdy budete chtít.  

11. Fastys

12fastys Foto: squaremeal.cz Fajnové bistro, které se na první pohled vůbec neliší od těch ostatních, které najdete všude po Praze. Ve výloze okoralé pizzy, nějaký ten gyros a všechno za super ceny. Co je tam teda tak zvláštního? Mají totiž hned několik burgerů, které vás přijdou na něco málo nad sto korun. Za sebe bych doporučil Queen's burger. I ten se dostal i do našeho článku o pražských burgerech.  

12. Burrito Loco

8.burritoloco Foto: nelso.cz Hned za rohem v ulici Masná je Burrito Loco. Oblibu si získalo hlavně díky svým neošizeným porcím, nonstop provozu a možnosti být při objednávce kreativní. Tyhle věci ve většině případech přebijí pochybnosti o tom, jestli si za to vaše burrito neúčtují nějak moc. Rozhodně to stojí za to, když se zrovna vracíte domu z party nebo koncertu a víte, že snídat budete až odpoledne.  

13. Bistro Sisters

13.sisters Foto: blog.storyous.cz Hezká, malá, designová chlebíčkárna, která je hned naproti řeznictví Naše Maso. Ale na rozdíl od něho tady uvidíte jen málo koho. To je trochu zvláštní, protože chlebíčky vypadají skvěle a za ceny od 29 do 39 korun nejsou ani nějak moc předražené. Možná, že k jejich smůle si až moc lidí zvyklo na levné a mastné chlebíčky "z jednoty".  

14. My Raw

14.mrraw Foto: gurmetpasazdluha.cz Trend na vzestupu. Raw strava už je hodně populární i u nás a pro ty, kdo se už dali na tenhle zdravý životní styl, nebo by ho jen chtěli vyzkoušet, je tohle to pravé. Kavárna, kde najdete i plno zajímavých dezertů, ale i větších jídel. Klidné útulné prostředí, které většinou okupují mladší ženy a společnost jim dělá jejich Mac Book.  

15. Follow me

15.followme Foto: zomato.cz Když tuhle kavárničku hledáte na Googlu, nelekejte se hromady erotických stránek, které na vás vybafnou. Nemají spolu nic společného. Sem chodí lidi na dobrou kávu, učit se, pracovat nebo na klasické koktejly, jako je gin s tonikem nebo Cuba Libre za poměrně pěknou cenu. V nabídce mají i něco menšího k jídlu nebo zákusky. Takže fajn místo, kam se můžete zašít na několik hodin, když nemáte co dělat. Ale traduje se, že tam chodí hlavně páry, kde ze dvou mužů není ani jeden ženou.  

16. Roxy/NoD

16.roxynod Foto: koktejly-a-bary.cz Zajímavá symbióza klubu Roxy a experimentálního prostoru NoD. Roxy nabízí obrovskou kapacitu a živé koncerty skoro každý den. Ať už to jsou čeští nebo zahraniční interpreti, skupiny nebo dj’s, každý si najde to svoje. Za zkoušku stojí i chill out prostor, kde jsou hlavní dominantou vysoké klenuté stropy historického sklepení. V NoDu můžete dělat snad úplně všechno. Kavárna rozdělená na kuřáckou a nekuřáckou část nabízí snídaně, obědy i večeře. Zároveň je to příjemné místo pro posezení s přáteli nebo na práci. V kuřácké části jsou plátna a televize, na kterých nonstop běží bizarní videa a k tomu vám hraje příjemná hudba. Tím to ale nekončí. Dál tu najdete i experimentální divadlo nebo plno různých výstav. Stačí se podívat do programu a nebát se zkusit něco nového.  

17. M1 Lounge

17.M1 Foto: m1lounge.com Klub, který je velký asi jako váš obývák. Co ztrácí na velikosti, snaží se dohnat na interiéru a nabídce koktejlů, takže je většinou narváno. Kdo není zvyklý platit u vstupu, tak tady ať si připraví peněženku. Právě kvůli cenám a intimitě klubu často zaslechnete, že je to oblíbená destinace zlaté mládeže nebo aspoň těch, kdo si na ni hrají. Hejna slečinek v dlouhých tričkách, které považují za minišaty. Velkou oblibu si získal i u turistů. Ti se tam hrnou v obřích hloučcích a vždy zaberou poslední volná místa k pohybu.  

18. Bombay bar

18.bombay Foto: avantgarde-prague.fr Prostornější než M1 a podle mnoha lidí tady mají i lepší koktejly. Kdo si rád dělá kamarády z ciziny, tady jich potká víc než dost a většinu z nich ve velmi dobré náladě. Ceny jsou sice trochu vyšší, ale s tím se musí počítat. Jste přímo v centru a koktejly tu nemíchají z žádných patoků za stovku.  

19. Harley's

19.harleys Foto: harleys.cz Jak drsně se tenhle podnik tváří, tak drsně někdy i zachází se svými zákazníky. A to platí hlavně pro turisty. Přečtěte si někdy online recenze. Dozvíte se hodně o nepříjemné obsluze i agresivních vyhazovačích. Od místňáků zase tolik kritiky neuslyšíte, ty si naopak chválí profesionalitu barmanů a hudbu. Takže jestli patříte k potetovaným drsňákům nebo vás láká nové prostředí, určitě to stojí za zkoušku.  

20. Dům U zlatého stromu a Klub 2. patro

20.zlatystrom Foto: prazskychytrak.cz Jeden z nejhezčích dvorů v Praze, kam se můžete bez problému podívat. Vznikl výraznou renesanční přestavbou dvou gotických domů na přelomu 16. a 17. století. Dříve tam byl pivovar, ale dnes tam nejdete něco jiného. Klub nebo taky Klubovna 2. patro je nepříliš známý prostor, ve kterém kromě baru najdete taky plno zajímavých kulturních akcí, od divadla po výstavy. Tak se nebojte a vyzkoušejte něco nového.  

21. Toni and Guy

21.tonyandguy Foto: labelm.cz Lidé, přicházející do Prahy z menších českých měst, jsou zvyklí si občas zajít ke svému místnímu kadeřníkovi, aby je taky trochu zkultivoval. Samozřejmě je to jejich dobrý známý, se kterým chodí v sobotu dopoledne na kafe a vzájemně se navštěvují. Takoví lidé se pak chytají za hlavu, když vidí ceník služeb v Toni and Guy. Ale měli by si uvědomit, že sem si člověk zajde, když chce něco speciálního. Nebo když si prostě potrpí na profesionální péči.
TÉMATA

Podobné články

Doporučujeme

Další články