fb pixel Exprezidentu Klausovi se investice do milosti vyplatila: omilostněný podnikatel se stal jeho štědrým sponzorem – G.cz
Vyhledávání

Exprezidentu Klausovi se investice do milosti vyplatila: omilostněný podnikatel se stal jeho štědrým sponzorem

Máloco zahřeje u srdce více než zjištění, že vám vaše rozhodnutí vyneslo miliony.
Zdroj: Profimedia.cz

Prezidentská milost je vždy výhodná pro toho, komu je udělena, jelikož nemusí trávit život ve vězení. Někdy je ale výhodná i pro samotného prezidenta, který ji udělil. Václav Klaus si kupříkladu vhodně udělenou milostí přišel na miliony korun.

Jan Palička
Jan Palička 21.6.2017, 13:07

Institut prezidentské milosti je pozůstatkem dob feudálních, kdy panovník prakticky jako neomezený vládce stál nad zákonem a mohl svým poddaným promíjet udělené tresty. Činí tak i mnozí současní prezidenti jako nástroje zjemnění přílišné tvrdosti trestního práva v individuálních případech jednotlivých pachatelů. Bohužel ale motivace prezidenta k udělení milosti nemusí být zdaleka tak nezištná.

Když se exprezident Václav Klaus rozhodl udělit v roce 2008 generální pardon majiteli společnosti ICOM, podnikateli Zdeňku Kratochvílovi, vyvolal jeho krok značné kontroverze. Kratochvíl byl totiž vším možným, jen ne typickým adeptem na omilostnění.

Milost je většinou udělována lidem, kteří se dopustili jen drobné nenásilné trestné činnosti a dostali se do takové zdravotní či životní situace, že by se jejich pobyt ve vězení mohl jevit až nemorální. Naproti tomu Kratochvíl byl ředitelem dopravní společnosti podezřelým z hospodářské trestné činnosti enormního rozsahu se škodou v řádech miliard.

Kratochvíl společnost ICOM, v jejímž čele stojí dodnes, založil na torzu zprivatizovaného podniku ČSAD Jihlava. Už v devadesátých letech čelil několika obviněním a byl i půl roku ve vazbě. Na přelomu tisíciletí pak na prodeji bezcenných akcií bahamských firem za bezmála 60 miliard způsobil spolu s dalšími osobami mnohamiliardové škody, za což mu hrozilo 12 let ve vězení. Trestu ale díky Klausovi unikl.

Klaus svou milost zdůvodňoval zdravotními důvody a vycházel z toho, že dle znaleckého posudku měl být Kratochvíl duševně chorý a nechápal význam soudního řízení. Přesto ale od doby udělení milosti stále řídí svou firmu s dvěma tisíci zaměstnanci a mnohamilionovými obraty. Jak se ukázalo, Kratochvíl byl sponzorem ODS a s Klausem se před udělení milosti setkal. Toto obvinění Klaus bagatelizoval s tím, že si na setkání nevzpomíná.

Kromě kontroverzního pozadí má Klausova milost ještě kontroverznější dohru. Server Hlídací pes přinesl informaci o tom, že omilostněný Kratochvíl se stal jedním z největších Klausových sponzorů. Jeho Institutu Václava Klause posílá každoročně milion korun. Sponzoring zdůvodňuje omilostněný podnikatel tím, že Václav Klaus udělal pro Česko moc a jeho institut je potřeba. O spojitosti své štědrosti s Klausem udělené milosti pochopitelně mlčí.

Nezbývá, než doufat, že se Klausovou "investiční milostí" neinspiroval jeho nástupce ve funkci prezidenta Miloš Zeman. Představa, jak Zeman požaduje po omilostněném Jiřím Kajínkovi odsouzeném na doživotí za dvojnásobnou nájemnou vraždu protislužbičku, je moc divoká i na téměř všehoschopného Zemana.

Tady si pak přečtěte o tom, jak s Klausem pařil Miloš Zeman místo toho, aby se účastnil piety za padlé hrdiny.

Podobné články

Doporučujeme

Další články