fb pixel Elektronické cigarety nejsou neškodné, je to jen menší zlo, říká prezident České koalice proti tabáku Lukáš Kohoutek – G.cz
Vyhledávání

Elektronické cigarety nejsou neškodné, je to jen menší zlo, říká prezident České koalice proti tabáku Lukáš Kohoutek

Už jste slyšeli o Národní lince pro odvykání? Jedná se o bezplatné telefonní spojení, které vám pomůže zbavit takřka všech vašich závislostí, jež vám mohou snižovat kvalitu vašeho života. A je jedno, jestli jde o alkohol, cigarety nebo hazardní hry.

Martin Miko
Martin Miko 26.7.2019, 12:08

Kouření vyšlo z módy

U příležitosti Světového dne bez tabáku na konci května se Národní linka pro odvykání rozhodla zveřejnit některé statistiky za rok 2018. Jejich služeb totiž loni využilo 907 kuřáků a od října i 53 osob, které jsou závislé na alkoholu a hazardu. Statistiky mluví jasně, a úspěšnost vyléčených klientů se blíží k polovině, takže se ukazuje, že tato veřejná služba má smysl a je zapotřebí. Kuřáci, alkoholici i gambleři mají pod odborným vedením vysokou šanci na to se svými závislostmi definitivně skoncovat.

Proto jsme se sešli s prezidentem České koalice proti tabáku a zároveň šéfem projektu Národní linky pro odvykání Lukášem Kohoutkem, aby nám v pár otázkách objasnil, jak tato veřejná a bezplatná služba vlastně funguje.

Hned na začátek se zeptám na to, co pravděpodobně všechny zajímá. Jakou funkci vlastně plní Národní linka pro odvykání?

Služba funguje tak, že každý pracovní den od 10 do 18 hodin k nám můžou zavolat lidé na bezplatnou linku na telefonním čísle 800 350 000. Na lince se jim ozve rozcestník, kde si mohou zvolit důvody, proč k nám volají. Nově budeme tuto službu rozšiřovat o linku pro drogově závislé a jejich rodiny, kterým budeme radit. Když nám klient zavolá, domluvíme si s ním úvodní konzultaci, kde si nasbíráme potřebné údaje o klientovi, a následně s ním naplánujeme odvykací plán. Poté už si s klientem pravidelně voláme dle domluvy v určitých intervalech. Samozřejmostí je i psychická podpora našich klientů, kteří se chtějí zbavit svých závislostí.

Kdybych k vám na linku zavolal a řekl bych, že kouřím krabičku cigaret denně. Co byste mi poradili? Jak by odvykání probíhalo?

Záleží na tom, jestli máte fyzickou nebo psychosociální závislost, případně oboje. To je věc, kterou operátor na telefonu bude zjišťovat jako první. Vy svou vlastní závislost poznáte podle toho, jak silné abstinenční příznaky budete mít, když vysadíte krabičku denně. Jestliže kouříte jednu krabičku cigaret denně, s velkou pravděpodobností jste fyzicky závislí. Kdyby to však bylo 10 a méně cigaret denně, může se jednat pouze o psychosociální závislost. Pokud vaše odvykání doprovázelo silné pocení, nespavost, bolest hlavy, třes rukou, velmi pravděpodobně máte fyzickou závislost, a budete potřebovat náhradní nikotinovou terapii. Takže bychom vám poradili různé náplasti, spreje nebo jiné pomůcky pro odvykání.

Co se týče trendů v kouření. Co říkáte na současný trend okolo takzvaného zahřívaného tabáku? Ničí méně zdraví?

O tom, jestli to méně ničí zdraví, jsou spory. Co je nezpochybnitelné je, že kouření klasických cigaret výrazně poškozuje zdraví. Pokud jde o elektronické cigarety, tam naopak víme, že je za určitých podmínek možné je využívat i jako prostředek k odvykání. O čem se vedou spory je ten zahřívaný tabák, kde z chemického hlediska dochází k tlení, a látky, které se uvolňují, jsou v úhrnu méně škodlivé a je jich tam méně než v klasických cigaretách. Na druhé straně se podle některých průzkumů ukazuje, že u zahřívaného tabáku může docházet k vyšší závislosti, protože obsahuje více nikotinu. Z celkového hlediska jsou e-cigarety a zahřívaný tabák méně škodlivé, nikoliv neškodné.

Zmiňoval jste , že budete vaše služby rozšiřovat i o nelegální drogy. V čem se budou oproti zavedeným linkám lišit?

Pokud nám někdo zavolá a řekne: „Dobrý den, kouřím marihuanu a rád bych přestal,“ tak my s ním povedeme podobný rozhovor jako u cigaret nebo alkoholu. Budeme hledat důvody, proč se mu to nedaří, jak to ovlivňuje kvalitu života a nabídneme mu podporu pro jeho odvykání, případně jej odkážeme do dalších služeb.

A jak je to u tvrdých drog?

My budeme uživatelům tvrdých drog poskytovat jen poradenské služby, takže jim budeme radit, kam se mohou obrátit v místě svého bydliště a pomůžeme jim rozklíčovat, jak vážná jejich situace je. Zároveň budeme fungovat jako opora pro osoby blízké lidí závislých na tvrdých drogách, což znamená, že se na nás obrátí například jejich rodiče nebo partneři.

A zde vás překvapí McDonald`s, který se rozhodl prodávat burger bez housky.

Podobné články

Doporučujeme

Další články