fb pixel Elektřina zdražuje. Musíte se s tím smířit? – G.cz
Vyhledávání

Elektřina zdražuje. Musíte se s tím smířit?

Energie zdražují, to je smutná pravda, se kterou se chtě nechtě musíme smířit. Anebo ne? Proč se zdražuje a lze se nějak ochránit před tím, abychom platili stále více a více?

Komerční sdělení 18.8.2021, 10:50

Lépe už bylo

V dobách koronavirových jsme kvůli home office mnohem více svítili, topili a používali elektroniku, ale cena plynu a elektřiny se držela na celkem přijatelné výši. Během pár měsíců bylo vše jinak. Cena plynu a elektřiny začala růst a zejména růst ceny elektřiny doposud nijak nezbrzdil, ba právě naopak. V nejbližiších letech zcela jistě lépe nebude.

Cena silové elektřiny strmě roste

Cena elektřiny se skládá z několika položek. Platíte například distributorovi, který dovede po drátech elektřinu až k vám domů. To je zhruba polovina ceny, platby distributorovi se stanovují Energetickým regulačním úřadem, který pro tento rok ceny nenavýšil. Co ale roste skokově jsou ceny tzv. silové elektřiny, které nejsou regulované a každý dodavatel si je určuje sám. Tyto ceny ovlivňuje situace na burze elektřiny, kde ji dodavatelé ve velkém nakupují. A právě cena na burze roste naprosto rekordně. Svůj lví podíl na tom mají tzv. emisní povolenky, které musí povinně nakupovat všichni velcí znečišťovatelé ovzduší, tedy i uhelné elektrárny, ve kterých stále vyrábí většina elektřiny. Díky emisním povolenkám se vyvíjí tlak na to, aby se ovzduší znečišťovalo čím dál méně, na druhou stranu výrazně zdražují výrobu elektřiny. Konečnou cenu zaplatí pochopitelně odběratelé. Ceny emisních povolenek vzrostly za poslední rok přímo skokově, za poslední rok se zhruba zdvojnásobila.

Dvojnásobné zdražení

V Německu dochází navíc k uzavírání uhelných a jaderných elektráren, takže se očekává, že elektřiny bude méně. To vše působí na cenu elektřiny. A dodavatelé zdražují. Ne všichni najednou, záleží na tom, kolik si nakoupili elektřiny dopředu, ale jistě: „Za období posledního měsíce jsme pozorovali u některých dodavatelů zdražení hned dvakrát. Spousta dosáhla cen, kterým jsme ještě před pár týdny vůbec nechtěli věřit,“ popisuje situaci Lukáš Kaňok, ředitel sekce Energo ve společnosti Kalkulátor.cz.

Fixujte

Jak z této situace vybruslit? V první řadě je třeba se přesvědčit, zda máte toho správného dodavatele energií. Dodavatelé elektřiny a plynu jsou ale stovky a procházet jejich ceníky věc hodná génia.

Díky srovnání cen plynu a elektřiny online můžete snadno zjistit, zda neseženete výhodnějšího dodavatele energií. Takovou službu nabízí právě Kalkulátor.cz. Zadejte několik údajů o vašem odběrném místě, všechny najdete na své faktuře, během chvíle obdržíte ty nejvýhodnější nabídky spolu s informací o tom, zda a kolik můžete ušetřit. Právě v současné době se vyplatí si cenu energií fixovat, tedy upsat se dodavateli, že určité období budete odebírat energie právě od něj. Na oplátku budete mít jistotu, že vaše cena zůstane po smluvené období stejná a to se v současné době zcela jistě vyplatí.

TÉMATA

Podobné články

Doporučujeme

Další články