fb pixel Dva Prokopové vytáhli do boje s lidskou nevědomostí. Chtějí vzdělávat české pacienty! – G.cz
Vyhledávání

Dva Prokopové vytáhli do boje s lidskou nevědomostí. Chtějí vzdělávat české pacienty!

+ DALŠÍ 1 FOTKA + DALŠÍ 2 FOTKY

Určitě to znáte. Je víkend, na který jste se sakra těšili. Plno plánů, co všechno stihnete. Hm, a najednou všechno jinak. V pátek uléháte do postele standardně utahaní po celém pracovním týdnu, ale zdraví! A počítáte, že se v sobotu probudíte čilí jako rybička. Jenže ouha, opak je pravdou. V sobotu se probouzíte, je vám zle jak po tom nejhorším flámu, blbě se vám dýchá, bolí vás na prsou a vy máte pocit, že slyšíte paní Hlaváčovou, jak pronáší v legendárních Básnících ještě legendárnější větu „A co myslíte? Měl ho tam.“ Je vám jasné, že doktor vás nemine. Ale kam tedy správně jet? Nebo si máte zavolat rovnou záchranku? To a mnohem víc vám poradí a možná i něco naučí nové zdravotnické duo Prokop a Prokop ve svých videích s trefným názvem Prokopni to.

Martin Miko
Martin Miko 16.5.2023, 00:42

Právě tak zní název nového pořadu, který má na svědomí Krajská zdravotní, a.s., a Zdravotnická záchranná služba Ústeckého kraje. Cílem celého snažení je společně s Prokopem a Prokopem prokopnout strach a obavy z poskytování první pomoci či z návštěvy nemocnice. V hlavních rolích se představí Prokop Seif, lékař Anesteziologicko-resuscitačního oddělení Nemocnice Most a Prokop Voleník, záchranář a tiskový mluvčí Zdravotnické záchranné služby Ústeckého kraje.

Prokopneme strachy

„Chceme prokopnout nejen asi celkem pochopitelné obavy a strachy, které zcela přirozeně všichni v souvislosti s vlastním zdravím nebo se zdravím našich blízkých máme. Chceme prokopnout ale i jistou, možná až nevědomost, která v souvislosti například s poskytováním první pomoci panuje. Sáhněme si do svědomí, kdo z nás si ji ze školy opravdu pamatuje, navíc i první pomoc se vyvíjí. Chci moc poděkovat všem, kteří s námi do tohohle projektu šli, a kteří nám fandí a podporují nás. A velký dík určitě patří mým kolegům, bez kterých by tento nápad rozhodně nebyl zrealizovaný. Jsem přesvědčená, že občas někoho mírně ‚nakopnout‘ neškodí. Možná jsem snílek, ale chceme se těmito videi vážně prokopnout k dobré věci,“ říká k novému projektu Jana Mrákotová, tisková mluvčí a vedoucí Tiskového a komunikačního oddělení Krajské zdravotní, a.s.

Nápad na tuto poněkud neobvyklou komunikaci směrem k pacientům vznikl v její hlavě. Jeho následná realizace je pak zásluha právě celého komunikačního týmu zdravotnického holdingu. Nečekejte žádnou oscarovou produkci nebo nějakou vysokorozpočtovou reklamu s Beckhamem, kdy propagoval mistrovství světa ve fotbale v Kataru. Ono o to ale vůbec nejde, tihle Prokůpci mají ambice vážně úplně jiné. I když razanci a cit pro přesnou střelu k tomu, aby prokopli to, co mají a chtějí, budou muset mít stejnou jako legendární fotbalista.

Prokop a Prokop

„Prokopni to mi přijde jako perfektní projekt do této doby. Ukázat veřejnosti, jak to chodí, když o ně pečujeme v nemocnici nebo na záchrance, je určitě jedním ze způsobů, jak zlepšit důvěru v náš zdravotní systém. A i kdyby to jednomu člověku pomohlo vyřešit svůj zdravotní problém a jednomu přetíženému urgentnímu příjmu ubralo pár pacientů, kteří mohou jít třeba k praktikovi, bude to mít smysl. Témat máme tolik, že si snad každý najde něco zajímavého. Navíc s lidmi v týmu je radost cokoliv tvořit, takže nešlo říct ne,“ vysvětluje Prokop lékař.

A Prokop záchranář ho doplňuje: „Když přišla nabídka na spolupráci na tomto projektu, ještě k tomu s kolegou, který se jmenuje stejně jako já, se společným cílem poskytnout široké laické veřejnosti informace ze světa urgentní medicíny, první pomoci a záchranné služby, nebylo nad čím váhat. Jdu do toho. Společně prokopnout strach z poskytování laické první pomoci, prokopnout dosavadní nevědomost a neznalost těchto zdravotnických systémů, kde společně zachraňujeme životy. Věřím, že se nám společně podaří důležité informace laické veřejnosti poskytnout zábavnou a vtipnou formou.“

Na YouTube už je možné vidět první dva díly, a to sice tady:

Prokopové si rozhodně nevytyčili malé cíle. Chtějí nové epizody zveřejňovat každý týden v neděli v podvečer místo Večerníčku. Tak dobře, záslužná činnost. Třeba vážně prozradí i to, jak účinně poskytovat první pomoc při srážce například s hlupákem. To je prý vážně tvrdý střet, něco podobného už říkal kdysi pan Werich. Kluci, hodně štěstí!

Podobné články

Doporučujeme

Další články