fb pixel Dva čeští studenti, kterým studium v USA změnilo život – G.cz
Vyhledávání

Dva čeští studenti, kterým studium v USA změnilo život

Zdroj: www.cci.cz

Co mají společného studenti střední školy Matěj Vlček a Kristýna Pechová? Oba získali stipendium od CCI a oba v průběhu středoškolského studia v ČR odletěli na rok studovat do USA a oběma to dost zásadně rozšířilo obzory a změnilo život!

Komerční článek
Komerční článek 17.9.2019, 15:47

Matěj se chtěl do Spojených států podívat už dlouho. Poprvé se mu to podařilo již v roce 2016, kdy navštívil kamarády žijící ve Washingtonu DC. Právě tehdy mu Amerika učarovala. Přestože to byl úplně jiný svět, byl mu i tak v něčem povědomý a rozhodně se do něj chtěl dříve, nebo později vrátit. O tři roky později na internetu narazil na možnost získání stipendia od CCI, díky kterému se mu nakonec sen splnil, když na jeden školní rok zakotvil v Lovelandu, městě poblíž Fort Collins na sever od Denveru. (celý Matějův příběh, i vyprávění dalších studentů v USA, si můžete přečíst zde)

Studentka Kristýna se přes stejné stipendium od CCI dostala také do Colorada, které nyní nazývá svou druhou domovinou. Studium v USA jí dalo obrovské zkušenosti a zážitky a především zázemí, domov a rodinu na druhé straně oceánu, o které ví, že tu bude už navždy i pro ni. Všem současným i budoucím studentům radí: „Podnikejte všechno, co se nabídne! Odpočinout si můžete vždy a tyhle zážitky Vám nikdy nic nenahradí.“ (všechna vyprávění a zážitky Kristýny najdete zde).

Rok plný sportu, kamarádů, zážitků a cestování

Během studijního roku v USA zažijí studenti tolik věcí, které jejich vrstevníci v ČR obvykle nestihnou za celou střední školu dohromady.

Matěj vzpomíná, jak se ještě dva dny před začátkem školního roku rozhodl, že vyzkouší trénink amerického fotbalu, kde tedy velice rychle zjistil, že to nebude sport pro něj. Jeho kamarádka Lisa ho pak do konce školního roku popichovala, když mu připomínala jeho slova po tréninku: „Myslím, že si jsem stoprocentně jistý, že to nechci dělat.“ Místo toho se pak Matěj přihlásil na klasický evropský fotbal, kde mu to šlo o poznání lépe.

Matěj všem budoucím studentům doporučuje, aby se co nejdříve přihlásili na nějaký sport, protože je to nejlepší příležitost, jak si najít nové kamarády. S některými z nich si dodnes dopisuje.

V Americe také při návštěvě zápasu NHL oslavil své narozeniny, strávil Vánoce uprostřed arizonské pouště, navštívil Salt Lake City, lyžoval ve Wyomingu, zúčastnil se mnoha výletů s dalšími výměnnými studenty, projeli autem s hostitelskou rodinou skoro celé Spojené Státy, a jak sám připomíná, během návštěvy rodiny Lisy v Michiganu vyhrál soutěž v jedení palačinek. Během toho všeho si Matěj našel přátele nejen z Ameriky, ale z celého světa.

Nezapomenutelné plesy, Halloween a život jako v pohádce

Kristýna mezi své nejsilnější a nejúžasnější zážitky zařadila americké plesy na středních školách. Začáteční Homecoming a poté rozlučkový Prom. Naše maturitní plesy v Čechách se tomu prý vůbec nedají rovnat, protože i díky promíchaným třídám znáte téměř všechny studenty na škole, a navíc tyto plesy bývají opravdu velkolepé.

Další skvělé zážitky má Kristýna spojené s Halloweenem, opakovanou návštěvou strašidelného Haunted House a mezi ty úplně nej řadí i americké Vánoce. Strom jako hrom (v jejím případě dokonce dva), vánoční filmy s horkou čokoládou a cozy ponožkami a samozřejmě spousty, spousty dobrot úplně všude. Velmi pozitivně ji překvapila rodinná pohoda bez téměř žádného stresu, kdy očekávala spíš neskutečné přípravy plné emocí, ale u nich se všichni u čehokoliv vždycky jenom popadali smíchy za břicho.

Mezi nejlepší zkušenosti ale Kristýna řadí také cestování. Díky dvěma americkým sestrám, a jejich cheerleadingovým soutěžím, měla možnost se podívat do Portlandu, Las Vegas nebo do Orlanda a samozřejmě Disney Worldu!

Jak sama říká, jsou to její nejkrásnější vzpomínky a nejlepší zážitky života. Všechny tyto zkušenosti a zážitky Kristýnu posunuly neskutečně dál ať už v angličtině, v její osobnosti i v životě. „Pořád ještě přemýšlím, jakou krásnou pohádku jsem to vlastně zažila a jak jsem za ni neskutečně vděčná.“

Celé příběhy studentů Kristýny a Matěje, ale i blogy dalších studentů středních škol v USA, si můžete přečíst na webu CCI.cz.

Podobné články

Doporučujeme

Další články