fb pixel Dovolená v Egyptě neznamená jen moře a pyramidy. Co dalšího tu navštívit? – G.cz
Vyhledávání

Dovolená v Egyptě neznamená jen moře a pyramidy. Co dalšího tu navštívit?

Zdroj: Unplash

Egypt je někdy nazýván branou do Afriky a pro mnohé znamená exotiku na dosah. Teplota moře tady neklesá pod 20°C ani v zimních měsících, a proto sem návštěvu můžete bez obav plánovat celoročně. Vedle radovánek na pláži vás tu čekají i tajemné památky, jejichž historie sahá tisíce let zpátky do doby faraonů.

Komerční článek
Komerční článek 23.3.2021, 17:15

Pokud plánujete dovolenou v Egyptě, doporučujeme si dobře vybrat letovisko, které bude vyhovovat vašim požadavkům. Nejpopulárnějším a nejrušnějším je bezesporu Hurghada. Z jedné strany ji obklopuje poušť a hory, z druhé Rudé moře, které je rájem pro potápěče. Hurghada je oblíbená pro své luxusní hotely i strategickou polohu k výletům na pyramidy. Pokud však hledáte něco klidnějšího, doporučujeme se vydat do jižněji položeného letoviska Marsa Alam. Odtud to budete mít zase blízko do Luxoru a Údolí králů. Jižně od Marsa Alam se nachází národní park Wadi El Gemal, v překladu Údolí velbloudů. Náhle se ocitnete zase v jiném Egyptě; s bělostným pískem, divokými velbloudy a delfíny, kteří se prohání kolem korálových útesů. Dalšími známými letovisky jsou Sharm El Sheikh či Taba ležící na Sinajském poloostrově.

Které pyramidy jsou ty nej?

Víte, že po celém Egyptě je pyramid víc než stovka? Počítá se navíc s tím, že mnoho pyramid nikdy nebylo objeveno a nejspíš ani nebude. Přesný počet proto není znám. Návštěvu pyramid v Egyptě vynechá málokterý turista. Největší a nejslavnější se nachází v Gíze na předměstí Káhiry. Právě tyto pyramidy jsou jedinými památkami, které se podařilo dochovat z původních sedmi antických divů světa. Největší z nich se nazývá Chufuova pyramida (dříve Cheopsova) a až do stavby Eiffelovy věže byla největší stavbou světa. Tohle prvenství si udržela kolem 5000 let. V Gíze se běžte podívat také na Velkou Sfingu. Jde o největší sochu vytesanou z jednoho kusu kamene, která kdy byla vytvořena.

Nejstarší pyramidy můžete obdivovat v Sakkáře, rovněž nedaleko od Káhiry, a ty nejpodivnější v archeologickém nalezišti Dahšúr. Tady stojí například Lomená pyramida s ojedinělým tvarem.

Kde odpočívají faraoni?

Už jsme zmínili, že z Marsa Alam je to nedaleko do Luxoru, v jehož bezprostřední blízkosti se nachází řada dechberoucích památek. V dobách své největší slávy byl Luxor znám pod jménem Théby a dnes je považován za největší muzeum pod otevřeným nebem. Mezi nejznámější památky patří chrámové komplexy Karnak a Luxor nebo Memnonovy kolosy.

Na západě Luxoru pak najdete thébskou nekropoli, která náleží ke světovému dědictví UNESCO. Její součástí je Údolí králů, které v dobách starověkého Egypta sloužilo jako pohřebiště faraonů, a méně známé Údolí královen stvořené pro věčný odpočinek jejich manželek. Úchvatnou malbou zde vyniká hrobka královny Nefertari.

A co na to Kleopatra?

Pokud vás nadchne Luxor a thébská nekropole, potom vás určitě uchvátí i skalní chrámy Abú Simbel na břehu Násirova jezera. Zajímavostí je, že celý komplex byl na své místo přenesen v 60. letech 20. století. Na původním místě totiž hrozilo zatopení Asuánskou přehradou.

Nakonec bychom rádi přidali tip, kam se jet podívat na hrobku slavné Kleopatry, ale má to háček. Nikdy nebyla objevena a místo jejího věčného odpočinku je tak už přes 2000 let opředeno tajemstvím. Vykopávky aktuálně probíhají v deltě Nilu, ale jestli je teorie správná, to je ve hvězdách. Jedno je ale jisté: celá řada egyptských památek ještě čeká na své objevení. Možná se jich dočkáme i my.

TÉMATA

Podobné články

Doporučujeme

Další články