fb pixel Dostihy a sázky. Srdcovka mezi deskovkami existuje už 35 let: hře ke slávě ‚pomohlo‘ Rudé právo – G.cz
Vyhledávání

Dostihy a sázky. Srdcovka mezi deskovkami existuje už 35 let: hře ke slávě ‚pomohlo‘ Rudé právo

+ DALŠÍCH -1 FOTEK

Pravděpodobně nejslavnější česká desková hra Dostihy a Sázky byla vymyšlena před 35 lety majitelem rodinné firmy Dino Toys Ladislavem Marešem, který prý tehdy dle deníku Rudého právo vytvořil buržoazní zábavu s prvky kapitalismu. Tato negativní recenze byla skvělou reklamou a Dostihů a sázek se od poloviny 80. let prodalo hned několik milionů kusů.

Martin Miko
Martin Miko 5.4.2018, 14:09

Dostihy a sázky vznikly v Jablonci

Každý z nás někdy hrál nějakou stolní hru. Je jedno, jestli šlo o Člověče, nezlob se nebo o zmiňované Dostihy a sázky. Oblíbená stolní hra s příběhem, která nás učí taktizovat, hospodařit a kupovat správné koně, se stala v Československu v polovině 80. let absolutním hitem. Zatímco ve světě se stolní hry typu Monopoly hrály už ve 30. letech 20. století (hra Monopoly byla patentována v roce 1938), u nás vznikla první hra postavená na podobném principu až o téměř půl století později.

Tehdejším vizionářem v oboru stolních her se stal jistý Ladislav Mareš, který se na konci 60. let rozhodl, že spolu se svými přáteli založí tiskárnu v Jablonci – v té se nejdříve vyráběly pouze vizitky nebo parte. Tiskárně se poměrně dařilo, jenže po srpnu 1968 už bylo více než jasné, že tento přivýdělek nemá budoucnost. Proto se rozhodlo, že tiskárnu i se zaměstnanci převezme město Jablonec. V celé republice to byla jedna z mála tiskáren, které nebyly pod státním monopolem, což Marešovi umožnilo mít v práci poměrně volnou ruku. Začátkem 80. let ho například napadlo, že by bylo skvělé, kdyby podnik vyráběl Muchovy secesní plakáty. Ty šly samozřejmě neuvěřitelně na odbyt.

Deník Rudé právo hru pošpinil, ale lidé ji přesto (nebo právě proto) chtěli

Vrchol však nastal až o několik let později. Obrovská příležitost a tržní potenciál se totiž neskrýval pouze v plakátech, nýbrž ve stolních hrách. V první polovině 80. let existovaly pouze jednoduché stolní hry typu Člověče, nezlob se, které byly navíc nekvalitně zpracované. Ladislav Mareš se spolu se svými kolegy dozvěděl, že existuje stolní hra Monopoly, která však byla v rámci tehdejší ideologie naprosto nepřípustná. Učila totiž děti principy tržní ekonomiky. Oživení na trhu stolních her v Čechách přišlo spolu s hrami Fantom staré Prahy nebo Rallye Paříž–Dakar.

Základem nové stolní hry z Jablonecké tiskárny byly tedy Monopoly. Revoluční československá stolní hra musela mít imaginární peníze a v tehdejším socialismu bylo legální sázet na konských dostizích. Tak se rozhodlo, že se prostředí hry bude týkat koní. Pak už jen stačilo si zahrát hru několikrát s blízkými, vychytat poslední chybičky a vybrat správná jména koní. A hra mohla jít do obchodů.

Zásadním okamžikem v budoucnosti této hry však byl článek v deníku Rudé právo, který o hře hovořil jakožto o nástroji, který propaguje kapitalistické principy a tržní ekonomiku. Tato negativní recenze vyvolala velice pozitivní ohlas mezi lidmi a ti si ze zvědavosti šli hru do obchodu koupit. Zájem byl nečekaný a továrna ji musela dokonce vyrábět na dvě směny.

Dle některých zdrojů se hry Dostihy a sázky dodnes prodalo přes 3 milionů kusů. Ještě v současné době se jí prý prodá zhruba 25 tisíc kusů ročně.

A zde je 5 nejžádanějších stolních her.

Podobné články

Doporučujeme

Další články