Do Česka přijel Noam Chomsky, americký zakladatel moderní jazykovědy, politický aktivista a miláček světové intelektuální levice. "Nejvlivnější žijící intelektuál" a "největší světový lingvista" se podobně jako Jára Cimrman zabývá vším možným i nemožným. Coby socialista a anarchista kritizuje globalizaci a zahraniční politiku Spojených států, polemizuje o Kubě a Iráku, velebí komunistický režim ve Vietnamu...
Česká televize s Chomskym v pátek 13. června odvysílá diskusní pořad Hyde Park. Česká akademie věd teď Chomskému udělila čestnou medaili, což je nejvyšší vyznamenání AV. Odkdy proboha zveme do televize špíny? A odkdy dává AV medaile lidskému odpadu? Slušnější epiteton pro tenhle lidský odpad nemáme – levičák Chomsky totiž zpochybňoval genocidu dvou milionů v Kambodži po dubnu 1975. Tvrdil, že prý si kambodžští uprchlíci vymýšlejí a že zprávy o vražedném šílenství Rudých Khmérů jsou jen "záplava propagandistických lží".
Oběti Rudých Khmérů (a Noama Chomského) z Kambodži
V roce 1979 Chomsky vydal publikaci "After the Cataclysm". Kabodžský utečenec Sophal Ear ji později nazval "knihou, která asi nejvíc ze všech podpořila khmérskou revoluci". Chomsky v knize píše, že doklady zločinů v Kambodži jsou sice možná děsivé, ale je prý třeba brát je s rezervou a počet mrtvých asi tak stokrát snížit. Zemědělská politika Rudých Khmérů prý měla "úžasné výsledky" a za Pol Pota v Kambodži zavládla "bukolická idyla".
Sophal Ear v únoru 2010 v britském týdeníku The Observer citoval Chomského skandální výrok z roku 1979: "Je správné přisuzovat úmrtí z podvýživy a nemocí kambodžským úřadům?" Dodal k tomu: "Osobně mně ta otázka zvlášť pobuřuje, protože můj otec v Kambodži zemřel na podvýživu a nemoci. A zatímco moje rodina pracovala a umírala na rýžových polích, Chomsky tříbil své teorie a upravoval své argumenty v křesle na univerzitě v Cambridge..."
Dvojí metr: a co popírač Osvětimi?
Popírač Chomsky
Pokud tedy do televize pozvali Chomského a pokud dostal medaili akademie věd, mělo by se těch samých poct dostat i Davidu Irvingovi. To je ten pán, který
tvrdil, že v Osvětimi žádné plynové komory neexistovaly a že Adolf Hitler o holokaustu nic nevěděl. V Kanadě, Německu, Itálii a dalších zemích je Irving označován za "persona non grata" a má tam zakázán vstup. V Rakousku byl v roce 2005 zatčen a za trestný čin zpochybňování holokaustu rok vězněn. V roce 2007 Irvinga vypískali z knižního veletrhu ve Varšavě.
Ne že bychom Irvinga omlouvali, ale zaráží nás, že se Chomskému měří jiným metrem. Nacisté zavraždili šest milionů Židů, kambodžští komunisté "jen" dva miliony svých krajanů. To jsme se v Česku už fakt všichni zbláznili? Jakou cenu mají medaile akademie věd, když se rozdávají takovýmhle špínám? Kde jsou davy s protestními transparenty? Proč tomu člověku někdo aspoň veřejně neplivl do ksichtu?
static.guim.co.uk
Co můžete udělat?
Předsedy Akademie věd prof. Ing. Jiří Drahoše, DrSc., se zeptejte: "Pane profesore, zavraždění dvou milionů lidí Vám nevadí?" Jeho e-maily jsou: drahos@kav.cas.cz, drahos@icpf.cas.cz, predseda@kav.cas.cz.
Rady České televize se zeptejte: "Propagace zastánce kambodžské genocidy ve vysílání veřejnoprávního média vám přijde v pořádku?" E-mail je: radact@ceskatelevize.cz.