fb pixel Dopadení agenta Roberta Hanssena: Za špionáž ve prospěch Moskvy dostal doživotí a tráví 23 hodin denně na samotce – G.cz
Vyhledávání

Dopadení agenta Roberta Hanssena: Za špionáž ve prospěch Moskvy dostal doživotí a tráví 23 hodin denně na samotce

Zdroj: Federal Bureau of Investigation. https://www.fbi.gov/history/famous-cases/robert-hanssen, Public Domain, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=1002585 / By staff, Federal Bureau of Investigation - Federal Bureau of Investigation, Public Domain

Je tomu dnes přesně 21 let od dopadení bývalého agenta FBI a sovětského špiona Roberta Hanssena. Jeho více než dvacetileté působení ve prospěch Moskvy je považováno za jeden z nejzávažnějších špionážních případů v amerických dějinách. Za svou vlastizrádnou špionážní činnost si vysloužil doživotní trest bez možnosti odvolání či zkrácení trestu. Od 18. února roku 2001 tak tráví 23 hodin denně na samotce v coloradské věznici ADX Florence s nejvyšší ochranou, označovanou jako supermax.

Jan Fiedler
Jan Fiedler Aktualizováno 18.2.2022, 07:43

Druhý Alcatraz

Jednadvacáté výročí od svého dopadení, ke kterému došlo 18. února roku 2001, dnes pravděpodobně (ne)oslaví Robert Hanssen v coloradské věznici ADX Florence. Tam totiž od té doby po boku několikanásobných vrahů, federálních zločinců a nejnebezpečnějších mafiánských šéfů tráví čas. Vlastně ani ne tak po jejich boku, jako po boku sám sobě. Robert Hanssen totiž denně stráví 23 hodin na samotce. Ve věznici, ze které už není návratu.

ADX Florence je totiž specifická tím, že jsou do ní posíláni doživotně odsouzení vězni bez možnosti propuštění. Je označována za tzv. druhý Alcatraz, tedy bez jakékoli možnosti útěku. Jedním z nejznámějších vězňů v této věznici je například Theodore Kaczynski, jenž po Spojených státech rozesílal podomácku vyrobené bomby. Doživotí bez možnosti propuštění a dvacet tři hodin samotky denně. Jedná se o nepředstavitelně strašný trest… a čím že si jej Hanssen vlastně vysloužil?

Dvojitý agent Robert Hanssen

Robert Philip Hanssen je rodilým Američanem, pochází z illinoiského Chicaga. Již v mládí byl údajně emocionálně týrán svým otcem, chicagským policejním důstojníkem. Hanssen studoval chemii a ruštinu na Knox Kollege, následně dle otcova přání stomatologii na Severozápadní univerzitě. Po třech letech ovšem přešel na studium obchodu, které dokončil, a stal se zaměstnancem účetnické firmy.

Po poměrně krátké době se ovšem rozhodl kráčet v otcových šlépějích a přešel k policii jako vyšetřoval vnitřního oddělení v oblasti vyšetřování hospodářských zločinů. V roce 1968 se oženil s Bonnie Wauckovou, načež konvertoval k římskokatolické církvi a stal se silně založeným věřícím. Svou kariéru u FBI započal roku 1976 ve dvaatřiceti letech.

Robert Hanssen pracoval pro FBI po dobu 25 let. Proč se stal v průběhu služby dvojitým agentem a špionem, není dodnes jasné. Jisté ovšem je, že k jeho přechodu na druhou stranu barikády došlo poměrně krátce po začátku jeho kariéry u zpravodajských služeb. U výslechů, které probíhaly po dobu 75 dní a trvaly dohromady přes 200 hodin, se Hanssen přiznal, že špionážní činnost ve prospěch Ruska vyvíjel od roku 1979. Podobných případů s odhalenými dvojitými agenty je jak na straně USA, tak na straně Sovětského svazu či Ruské federace opravdu velké množství. Ze strany Spojených států je však Hanssenova špionáž považována za pravděpodobně nejhorší zpravodajskou katastrofu v dějinách USA.

Špionáž ve prospěch Moskvy

Hanssen totiž ve prospěch Moskvy pracoval více než dvacet let. Přestože chodil pravidelně do kostela a byl oddaným věřícím, svou vlastní zemi zrazoval po dobu delší než dvě dekády. Za dlouhá léta v tajných službách Sovětského svazu a Ruské federace si přišel na odměny ve výši 1,4 milionu dolarů. Z Moskvy mu byly vpláceny v penězích i drahokamech.

Odměny si vysloužil za všemožná tajemství a přísně tajné informace, které předával nejprve sovětské KGB a po rozpadu SSSR i Rusku. Vyzradil například identitu tří amerických agentů pracujících na sovětské ambasádě ve Washingtonu, z nichž dva byli po návratu do Moskvy popraveni. Do rukou Moskvy předal šest tisíc stran a dvanáct disket tajných materiálů. Vyzradil tajemství týkající se satelitů, obranné strategie, systému včasného varování či prostředků americké obrany v případě rozsáhlého jaderného napadení. Za to vše si vysloužil nejen odměny v hodnotě téměř 1,5 milionu dolarů od ruské strany, ale také doživotí od strany americké.

Původně mu však z jednadvaceti obvinění hrozil u čtrnácti trest smrti. Hanssen je však všechna popíral. Až poté, co se jeho advokáti domluvili s prokuraturou, že v případě přiznání bude trest snížen na doživotí, se přiznal. Svolil ke spolupráci s vyšetřovateli a poskytl jim informace o své špionážní činnosti. Odměnou bylo zmíněné snížení trestu, Hanssenově manželce navíc zůstala vládní penze.

Co vám trvalo tak dlouho?

Po celou dobu špionáže se vyznačoval opravdu obrovskou mírou opatrnosti a vynalézavosti. Vystupoval pod přezdívkou Ramon či Ramon Garcia, přičemž Rusové pravděpodobně nikdy nezjistili pravou identitu jejich amerického kontaktu, tedy Roberta Hanssena. Platby a informace si Hanssen s ruskou stranou předával postaru, většinou zanechávala jedna či druhá strana balíčky na nenápadných veřejných místech.

Robert Hanssen byl zatčen ve svých 56 letech 18. února roku 2001 poté, co v parku Foxstone zanechal balíček. Podezříván ze špionážní činnosti byl již delší dobu. Při zatčení údajně Hanssen pronesl na agenty FBI: „Co Vám trvalo tak dlouho?“ Kauza měla nedozírné následky, a to jak pro Roberta Hanssena, tak pro rusko-americké vztahy. Obě mocnosti si v důsledku Hanssenovy kauzy vypověděly kolem padesáti diplomatů. Robert Hanssen si od té doby odpykává svůj trest ve věznici s nejvyšší ochranou, ve které tráví 23 hodin denně na samotce.

Podobné články

Doporučujeme

Další články