fb pixel Domácí psi ničí zdraví našich dětí – G.cz
Vyhledávání

Domácí psi ničí zdraví našich dětí

Čeští čoklomilové připomínají středověké traviče studní. Jejich přemnožení psi totiž šíří děsivou nákazu: červy, kteří se vám doslova prožerou tělem

Ivan Brezina
Ivan Brezina 26.2.2015, 15:05

Než mne někdo obviní, že píšu o tématu, kterému jako novinář nerozumím: tímhle zdravotním rizikem jsem se dlouhodobě zabýval vědecky. Na přírodovědecké fakultě UK jsem totiž před lety vystudoval biologii se specializací parazitologie. Napsal jsem přitom diplomku o tzv. larvální toxokaróze – nemoci, o které ví jen málokdo. Kvůli bezohledným čoklomilům ji v sobě přitom nosí každý pátý z nás.

200 000 vajíček

Můj několikaletý výzkum larvální toxokarózy obnášel nejen studium veškeré dostupné odborné literatury, ale i stovky hodin práce v laboratoři. Analyzoval jsem vzorky psího trusu z několika oblastí Česka včetně Prahy. Hledal jsem v nich vajíčka parazita, který sice velmi významným, ale dodnes nepříliš známým způsobem ovlivňuje naše životy. Latinsky se jmenuje Toxocara canis, česky škrkavka psí.

Na první pohled je to nezajímavý červ dlouhý asi deset až dvacet centimetrů, který žije ve střevě psů. Není to dvakrát vábné prostředí, a právě proto taky o toxokaře slyšelo tak málo lidí. Pokud není nákaza masivní, škrkavy psům nijak zvlášť neškodí. Horší je, že každá z nich denně vyprodukuje až 200 000 vajíček. Jediný gram psího trusu tak může obsahovat až 10 000 vajíček nebezpečného parazita.

A teď si představte, že máte malé dítě, které si hraje na písku a všechno strká do pusy. A nebo se vrátíte z procházky se svým milovaným pejskem, který se někde vyválel a pak vám skočí do postele. Nebo pohladíte psa a neumyjete si ruce. Nebo šlápnete do hovna a nevědomky si ho přinesete domů. Nebo si pořádně neumyjete zeleninu. Nebo prostě jen dýcháte prach, do kterého se vajíčka dostanou. Nebo…

Těch “nebo” je nekonečná množina – nakazit se psími škrkavkami můžete nekonečnou řadou způsobů. Nemoc často mívají třeba zahradníci nebo stavební dělníci, kteří pracují s hlínou. A taky děti, které všechno olizují.

Co vás čeká?

Co se stane, když vajíčka nevědomky pozřete? V žaludku z nich vylezou miniaturní larvičky, které se prokoušou stěnou vašeho střeva a dostanou se do krve. Ta je přes srdce a plíce roznese do jater, do mozku, do svalů, do očí… Prostě skoro kamkoli v těle. Larvičky se tam zapouzří a čekají. Normálně by číhaly na to, až vás sežere pes – savci (včetně člověka) jsou pro ně totiž jen mezihostitelem. Potřebují se z něj dostat do psa, kde dospějí a začnou produkovat vajíčka, čímž se celý cyklus uzavře. Larvičky ale nepoznají, jestli jste myš nebo generální ředitel nadnárodní firmy, marketingový specialista nebo IT odborník. Jakmile je v sobě jednou máte, do smrti se jich už nezbavíte.

Nemoc, kterou larvičky psí škrkavky u člověka způsobují, se jmenuje larvální toxokaróza. Její projevy jsou velmi široké a záleží hlavně na tom, kolik vajíček pozřete a kam všude se vám larvy dostanou. Pokud je jich jen málo, nebude se dít skoro nic a migraci “vetřelců” třeba ani nepoznáte. Pokud jich je hodně, budete mít “multisystémové onemocnění neznámého původu” (jak to lékaři někdy označují). Prostě se přesně nebude vědět, co vám je.

Budete mít teplotu a kašel a budete trpět únavou. Bude vám špatně a budete mít křeče. Zhorší se vám viděni nebo oslepnete (pokud se larvy dostanou do očí). Budete se chovat divně a bude vás bolet hlava (pokud se larvy dostanou do mozku). A nebo taky záhadně umřete třeba na akutní zánět mozkových blan.

A teď si představte, že protilátky proti psím škrkavkám má asi 10 – 20 % české populace. Ty vetřelce má v těle každý pátý z nás! Řada Čechů lítá třeba i několik let po doktorech, protože jim je špatně, ale příčina se nenajde. Běžného lékaře totiž vůbec nenapadne, že by za to mohly psí škrkavky.

Zvednout poplatky a pokuty!

Jak moc je to nebezpečné a nakažlivé? Moje čísla jsou už zastaralá, ale studie České zemědělské univerzity nedávno došla k podobně šokujícím závěrům. Odborníci zkoumali vzorek 2223 pražských psů a zjistili, že 259 (11, 6 %) z nich je napadeno parazity. Denně to znamená 170 000 000 vyloučený vajíček škrkavek. Jen v Praze přitom žije asi 100 000 psů, kteří nás každý den oblaží 6562 miliony vajíček. Na každého Pražáka tedy připadá asi šest a půl tisíce vajíček škrkavek – každý den! Larvy se v nich prakticky nedají zahubit. V laboratoři jsem na to zkoušel nejrůznější chemická svinstva, ale nefungovalo skoro nic včetně silné dezinfekce. Vajíčka mají totiž velmi odolnou stěnu a infekční larvy v nich přežijí hodně dlouho.

V celém Česku podle odhadů žije asi jeden až dva miliony psů. Přesné číslo nikdo nezná, ale v přepočtu na obyvatele je to nejvíc v Evropě. Jsme prostě Čoklostán a čoklové jsou nám milejší než lidské zdraví. A čoklomilové jsou stejně bezohlední a sobečtí jako kuřáci – ohrožují nás jen kvůli svému podivnému koníčku.

Co s tím? Každý majitel psa by ho měl pravidelně odčerovat, ale kolik z nich to dělá? Mělo by se to proto začít evidovat a pokutovat. Dále je třeba razantně zvýšit poplatky ze psů. Kdyby se platilo desetkrát víc, než dnes, počet roznašečů nákazy by poklesl. Je nutné zakázat volné venčení a pobíhání psů. A pokuta za neuklizený výkal by měla být aspoň desetitisícová – už proto, že bezohledný český čoklomil je stejný veřejný nepřítel, jako byl středověký travič studní.

A TADY máte dalších 9 důvodů, proč bojovat proti psímu Čoklostánu.

Podobné články

Doporučujeme

Další články