fb pixel Do přírody podle bláznů: čeští zákonodárci zřejmě zešíleli – G.cz
Vyhledávání

Do přírody podle bláznů: čeští zákonodárci zřejmě zešíleli

Kolo? Voda? Treky? Tak na to zapomeňte – venkovní sporty v Česku nejspíš pomalu končí. Jen proto, že jsme si do parlamentu zvolili pitomce.

Ivan Brezina
Ivan Brezina 5.4.2017, 05:25

Nudné zákony a vyhlášky nás nebaví, ale teď se o ně zajímat prostě musíme. V poslední době se totiž objevila řada legislativních omezení, které z nás dělají nesvéprávné malé děti. Posuďte sami:

1. Jezy pouze s povolením

Předloni vydalo ministerstvo dopravy vyhlášku č. 46/2015, která umožňuje plutí přes jezy nebo propustě jen se souhlasem jejich správce. Nesplnění tohoto požadavku je porušením vodního zákona (254/2001 Sb.), za což vůdci plavidla hrozí bloková pokuta až 5000 Kč nebo ve správním řízení až 200 000 Kč.

Na Vltavě, Lužnici nebo Sázavě jsou stovky jezů a předem si musíte opatřit písemné „glejt“ na celý zamýšlený úsek řeky. Před odjezdem na vodu to znamená zjistit adresy majitelů jezů, odeslat doporučené dopisy a čekat na kladné odpovědi. K udělení povolení přitom majitele jezů nic nenutí. Kdyby úřady dodržování pitomé vyhlášky vymáhaly, znamenalo by to konec českého vodáctví.

2. Kánoj jen s vestou, raft jen s hasičákem

Ministerstvo dopravy předloni vydalo i vyhlášku 334/2015 Sb. o technické způsobilosti malých plavidel. Na kánoi nebo kajaku podle ní musíte mít záchranné vesty. Na plavidle delším než šest metrů vyhláška vyžaduje i hasicí přístroj, patnáctimetrové lano, odrazky, osvětlení, záchranný kruh, lékárničku a hasicí přístroj.

U motorových lodí nebo parníků to asi má smysl, ale vyhláška pokrývá i řadu raftů. Představte si, že na raftu sjíždíte Lužnici a dostanete pokutu, že nemáte minimax. Co kdyby totiž raft začal hořet?

3. Po silnici jen s odrazkou

Loni v lednu schválil senát změnu silničního zákona (361/2000 sb.), která chodcům mimo obec za snížené viditelnosti nařizuje mít na oblečení reflexní prvky. Aby vás řidiči viděli, dají se nahradit i baterkou. Pokud nic takového mít nebudete, můžete dostat pokutu až dva tisíce korun.

Na první pohled to vypadá bohulibě. Za tmy, deště, mlhy nebo sněžení chodci nejsou vidět, a to hlavně pokud mají tmavé oblečení. Proč by ale baterka nebo odrazky měly být povinné? Proč riziko nenechat na svobodném rozhodnutí každého z nás?

4. Zákaz vstupu do lesů

Loni v březnu představilo ministerstvo zemědělství novelu zákona o myslivosti (449/2001 Sb.). Myslivcům by měla značně rozšířit možnost zakázat vstup do lesa v době rozmnožování zvířat nebo lovů. Teoreticky bychom do lesa nesměli třeba na celý rok, případně bychom se tam směli pohybovat jen po vyznačených turistických trasách.

Pokuta za porušení zákazu by se měla zvýšit až na 30 000 Kč. Podle kritiků by to myslivcům umožňovalo zákázat vstup do české přírody celoročně.

5. Riziko proleženin?

Jsme rádi, že čeští zákonodárci tak myslí na naše bezpečí. Bez rizika ale není nic v životě. Kouření, alkohol, sex, chůze po schodech, tučné maso, sladké limonády, to všechno vás může zabít. Dokonce i když jdete po ulici, riskujete, že vám na hlavu spadne střešní taška, zřícený strom nebo meteorit. Při ležení v posteli vás zase může zabít spadlý strop, požár nebo výbuch plynu. A navíc riskujete i proleženiny.

Nejnebezpečnější ze všeho jsou ale „zdravé“ sportovní aktivity v přírodě. Zbláznili jsme se? Ne – prostě jen uvažujeme jako autoři výše citovaných nových právních úprav… My ale myslíme na vaši bezpečnost. U českých poslanců proto budeme prosazovat následující závazné právní úpravy:

– povinný airbag na kole (ochrání vás před „silničním lišejem“).

– zákaz vstupou na louky od dubna do října (vyskytují se tam klíšťata a mravenci, a to včetně rezavých)

– povinný pepřový sprej a teleskopický obušek do parku (v křoví mohou číhat úchylové)

– zákaz chůze pod vlivem alkoholu (i jedno pivo může způsobit zaškobrtnutí)

– splouvání řek jen ve skafandru (nikdy nevíte, kdy se „cvaknete“)

– namátkové policejní kontroly stavu podrážek bot (příliš ošlapaný vzorek může způsobit pád)

– rozdělávání ohně povoleno pouze za asistence alespoň tří hasičských sborů (v jedné cisterně může dojít voda)

– povinná trampolína pod skálou (pokud při lezení spadnete, bezpečně vás katapultuje zpět do stěny)

– zákaz chůze venku bez slunečníku (UV záření může vyvolat rakovinu kůže)

– povinný brzdící padák v kánoi (některé jezy jsou vyšší než dva metry)

A TADY si přečtěte, proč poslanec Stanislav Huml kvičí jako čuně, kterému berou koryto.

Podobné články

Doporučujeme

Další články