fb pixel Dnes slavíme mezinárodní den kávy: zajímavosti a rekordy o nejpopulárnějším nápoji světa – G.cz
Vyhledávání

Dnes slavíme mezinárodní den kávy: zajímavosti a rekordy o nejpopulárnějším nápoji světa

+ DALŠÍ 3 FOTKY + DALŠÍ 4 FOTKY

Pití kávy je hodně populární, dokonce natolik, že si 1. října každoročně připomínáme mezinárodní den tohoto nakopávaího nápoje. Obchodování s touto komoditou nabylo obřích rozměrů. Vychutnejte si šálek své oblíbené odrůdy a a přečtěte si k tomu následující zajímavosti...

Václav Roman
Václav Roman 1.10.2018, 16:02

1. Nejpopulárnější nápoj

Kávu můžeme bezpochyby řadit mezi nejpopulárnější nápoje, i když v hospodě z vás při objednávce tohoto drinku moc velkou radost mít nebudou. Produkce kávy je rozšířena po celém světě, tímto byznysem se zabývá přes 50 zemí. Mezi největší producenty kávy patří Brazílie a Vietnam. Nemá už někdo z panstva chuť na pravou brazilskou kávu?

2. Kde pijí kávu nejvíce?

Dostali jsme se ke statistikám největších konzumentů kávy. Na světě jsou pouhé dva státy, kde kde spotřeba kávy na hlavu přesáhne 10 kg za rok. Těmi zeměmi jsou Finsko a Švédsko. V těsném závěsu následuje Island a Norsko. Asi to bude mít co do činění s dlouhými zimními večery a zimou.

3. Největší pyramida z kelímků na kávu

Pyramidy stavěly nejenom prastaré civilizace, ale i civilizace holdující pití kávy, mezi něž můžeme po právu zařadit i Německo. Právě zde se podařilo postavit největší pyramidu z kelímků v historii lidstva. Celkem bylo použito 22 140 kelímků na kávu a stavba měla na výšku přes 4 metry.

4. Existují dva druhy fazolí kávy

Tyto dva druhy se nazývají Arabica a Robusta, o tom jste již jistě slyšeli. Ale víte, že přes dvě třetiny vypité kávy je Arabica? Fazole Robusta mají dvakrát tolik kofeinu než Arabica.

5. Kde se vzal původ slova „káva“?

Slovo „káva“ má pocházet z arabské poezie, konkrétně ze slova qahwa, což znamená víno.

6. Nejdražší káva

Snad nejžádanější káva se zpracovává z trusu cibetek palmových. Tito tvorové si pro svou obživu vybírají ty nejlepší kávové bobule a v jejich trávicím traktu dochází k fermentaci. Nejtěžší je pak jejich trus najít, proto je tato káva tak drahá. Ale porpavdě, chuťově nic moc.

7. Rekordní sklizeň

Milovníci kávy můžou být v klidu. V letošním roce bude sklizeň kávy rekordní, což by se mělo odrazit i na ceně této komodity.

A zde si přečtěte 6 zajímavostí o největší pochoutce všech dob- čokoládě.

Podobné články

Doporučujeme

Další články