fb pixel Dnes je to 54 let, co se první člověk vydal do vesmíru – G.cz
Vyhledávání

Dnes je to 54 let, co se první člověk vydal do vesmíru

Událost významná jak pro světovou kosmonautiku a vědu, tak i pro sovětskou propagandu. Mimochodem, víte že Juriji Gagarinovi bylo tehdy čerstvě 27 let?

Radek Kovanda
Radek Kovanda 12.4.2015, 15:00
Když jsem v kosmické lodi obletěl Zemi, viděl jsem, jak je naše planeta krásná. Lidé, chraňme a rozmnožujme tuto krásu, ale neničme ji! Gagarinova (údajně) první slova po přistání.

Chlapec z prosté ruské venkovské rodiny, který se původně vyučil jako opravář zemědělských strojů, se ve svých sedmadvaceti letech stal nejslavnějším mužem planety poté, co ji jako první člověk světa na dlouhých108 minut (jeho Vostok 1 odstartoval z Bajkonuru v 9 hodin 7 minut moskevského času) opustil a dostal se za hranici, která představuje předěl mezi Zemí a vesmírem.

Slávy si však užíval jen dalších necelých osm let, než na konci ledna 1968 zemřel za dodnes ne zcela vyjasněných okolností při cvičném letu na Migu-17.

Tady se můžete v souhrnu podívat, jak to tehdy na jaře před 54 lety probíhalo:

Na jeho památku se dnes ve výročí prvního letu do vesmíru pořádá celosvětová akce s názvem Yuri's Night № 15 – The World Space Party. Účastnit se ji můžete i u nás, konkrétně třeba v Praze v Žizkovském klubu Kuře v hodinkách. Začíná se v šest večer a korunou večera bude česká premiéra filmu Gagarin – první v kosmu. Celý program pak najdete ZDE.

Kosmonautika urazila od té doby již pořádný kus cesty (ačkoli v době, kdy Jurij Gagarin uskutečnil svůj historicky přelomový let, se většina lidí domnívala, že po roce 2000 už budeme dávno osidlovat Mars!), ale některé věci zůstávájí stále nevyřešeny až dodnes. Například proč to na Mezinárodní vesmírné stanici smrdí jak v tchořinci.

Podobné články

Doporučujeme

Další články