fb pixel Dnes byla nejdelší noc v roce, začala zima: čekají nás úplňkové a kometární Vánoce – G.cz
Vyhledávání

Dnes byla nejdelší noc v roce, začala zima: čekají nás úplňkové a kometární Vánoce

Měsíc v úplňku nad moravskými vinicemi. Takhle nějak to bude 25. prosince vypadat – Slunce zapadne kolem čtvrté a o půl hodiny později vyjde Měsíc
Zdroj: Profimedia.cz

Nejdelší noc za námi, nejkratší den se sklání zase k večeru. A víte, že na severu Česka jsou dny kratší a noci delší než na jihu? Tedy až do jarní rovnodennosti, pak je to obráceně.

Radek Kovanda
Radek Kovanda 22.12.2015, 14:50

Letošní Vánoce mohou být poznamenány klasickým posttraumatickým syndromem z nákupů a shonu nebo aktuálně neveselou mezinárodní situací, ale na druhou stranu pro nás mají připravenu nejednu pěknou vesmírnou podívanou – Měsíc, kometu a ISS.

V pátek 25. na Boží hod se v poledne ocitne Měsíc z našeho pohledu přesně na linii Slunce – Země a nastane tedy astronomický úplněk. Znát to bude už odpoledne o Štědrém dni, kdy Měsíc vyjde krátce před 15:40, ale ještě plnější kotouč uvidíme druhý den odpoledne od cca 16:40.

Naposledy byl ‚vánoční úplněk‘ v roce 1977, další bude v roce 2034.

Už ale dva dny předtím nabídne dorůstající Měsíc jiný astrodivadelní kousek – zákryt hvězdy Aldebaran. Tohle ústřední těleso v souhvězdí Býka určitě znáte, je to jasná hvězda nad pásem Oriona, což jsou ty tři hvězdy blízko sebe v přímce, které se teď se soumrakem objevují nad východním obzorem. Napoví vám mapka.

Měsíc vyjde už cca před třetí hodinou odpolední a hvězdu zakryje mezi 19. a 20. hodinou. Přesně řečeno za neosvětlený východní kousek Měsíce vstoupí Aldebaran kolem čtvrt na osm a vystoupí na druhém, osvětleném okraji před půl devátou.

Přibližné časy uvádíme záměrně, záleží totiž na tom, z které části Česka se budete koukat. V nejvýchodnějším cípu republiky v Jablunkově vyjde například 25. prosince úplňkový Měsíc už v 16:22, kdežto na nejzápadnější výspě v Aši až v 16:48, tedy o téměř půl hodiny později.

S tím souvisí i to, že dnes v 5:48 ráno nastala astronomická zima. Země se na své pouti po elipse kolem Slunce ocitla nejblíže k této hvězdě, ale zároveň s nejvíce ‚odkloněnou‘ severní polokoulí. Z našeho pohledu to vypadá, že slunce vychází a zapadá na nejjižnějších bodech z celého ročního cyklu a také v pravé poledne stojí nejníže nad obzorem. Kdyby bylo hezky, házelo by tak ty nejdelší stíny v roce.

Čím dál na sever jdete, tím je noc delší a den kratší, v polárních šířkách už slunce nevychází vůbec. Tenhle rozdíl je ale patrný i u nás. Například na jihu ve Vyšším Brodě dnes vyšlo ráno Slunce v 7:54 a zapadne v 16:12 (nejkratší den tu tedy tedy potrvá 8h 8m), kdežto na severu ve Šluknově vyšlo až v 8:04 a zapadá už v 16:00 (délka dne je tedy pouze 7h 56m). Na jihu tak mají lidé den o 12 minut delší. Ale dny se teď budou pro nás všechny už zas jen prodlužovat a noci zkracovat, do Nového roku to bude dělat přibližně 4 minuty (pro přesnost – na severu téměř o pět minut, na jihu jen o necelé čtyři, protože čím dál na jih jdete, tím jsou změny poměru den/noc menší).

Dlouhé noci vybízejí za dobrého počasí k dlouhým pozorováním. Vidět budou jednak planety jako Jupiter (dostatečně vysoko nad obzorem je už kolem druhé hodiny ranní), Mars (nad ránem na jihu) a Venuše (rovněž nad ránem, šikmo vlevo pod Marsem).

Ale kromě toho uvidíte možná i kometu Catalina, kterou poprvé v historii můžeme pozorovat i z našeho území. Je nad ranním jižním obzorem a chtělo by to aspoň malý dalekohled, protože vypadá jako hvězda s nezřetelným nazelenalým ohonem. Ale pospěšte si, protože ještě zítra zapadne Měsíc ráno dostatečně včas, aby výhled nepřesvítil, o Štědrém dnu již ale zapadá až při úsvitu a další dny stále později, takže kvůli němu nebude kometa vidět.

Co ovšem vidět bude, Měsíc neměsíc, je mezinárodní vesmírná stanice (ISS). Přes naše území přeletí o svátcích několikrát, například už dnes nad Prahou hned dvakrát v 16:53 a poté v 18:31. Další přelety a časy pro Prahu najdete ZDE (na stejné stránce si pak můžete nastavit časy přeletů dle svojí přesné polohy).

Přejeme vám krásné a klidné Vánoce s co možná nejlepším počasím pro pozorování hvězdné oblohy.

A na závěr ještě 7 osvědčených způsobů, jak si zase zamilovat Vánoce.

Podobné články

Doporučujeme

Další články