fb pixel Dji Spark: nejmenší, nejlevnější a nejpoužitelnější dron na trhu – G.cz
Vyhledávání

Dji Spark: nejmenší, nejlevnější a nejpoužitelnější dron na trhu

Firma Dji je mezi drony stejným pojmem jako GoPro mezi akčními kamerami. Etalon, který zatím nikdo nepřestřelil. Doposud nabízela hlavně technikou nabité drony pro profíky a pokročilé. S malým Sparkem ale přichází velká změna.

Václav Rybář
Václav Rybář 1.6.2017, 08:01

1. Prcek do kapsy

Veleúspěšná řada Inspire se dala považovat za skladnou. Klasické bílé drony od Dji už jste určitě viděli na některé ze sportovních akcí nebo koncertů. Je to osvědčená technika, kterou používají profíci, ale i náročnější nadšenci. A dodává se s bytelným kufříkem, do kterého se všechno vejde. Relativní novinkou je i kompaktní Dji Mavic, který se vejde do batohu. Spark je ovšem úplně jinde... stačí ho šikovně složit a vejde se do batohu nebo třeba i větší náprsní kapsy. Je opravdu maličký a lze ho ovládat třeba z telefonu.

2. Dobíjení

S malou velikostí Sparku přichází i další výhoda, totiž že ho můžete dobíjet skrz micro USB. Stačí mít klasickou power banku a při přesunech můžete Sparka dobít za hodinku a půl na plnou kapacitu. Vydrží mimochodem ve vzduchu celých 16 minut, což je jen o pár minut méně než u jeho podstatně větších sourozenců.

3. Ovládání gesty

Říkali jsme, že se dá Spark ovládat telefonem? Ano, stačí stáhnout aplikaci a máte k dispozici plnou kontrolu. Pokud se vám ale nechce ztrácet čas synchronizací, jednoduše si položte Sparka na ruku, zapněte ho a dvakrát mu poklepejte na zadní část. Rozsvítí se červeně a vznese se z vaší ruky. Následně naskenuje vaši tvář a zapamatuje si ji. Teď už ho můžete ovládat gest. Mávnutí rukou doprava znamená, že tam Spark poletí, jiné gesto ho pošle dál od vás, jiné ho zase přivolá. Navíc mu můžete ukázat, že má udělat fotku nebo spustit video. Základní násobilka pohybů vám umožní ho spolehlivě ovládat i bez použití aplikace.

4. Technologie z větších bratříčků

Spark je sice menší než Mavic nebo Inspire, ale podědil po nich umělou inteligenci, takže umí létat až 50 km/h a zvládne se při tom vyhýbat překážkám. To je zásadní výhoda zejména pro začátečníky, kteří ještě s dronem neumí tak dobře zacházet, případně si nejsou jisti, jak s ním komunikovat. Výhodou je určitě i to, že Spark se při umírající baterii vrátí přesně tam, odkud přiletěl (toto místo lze nastavit i ručně), takže ztrátám a nehodám z nezkušenosti by se mělo zamezit. Opatrnosti ale samozřejmě není nikdy nazbyt.

5. Plnohodnotná stabilizace

Spark zvládá video ve Full HD a samozřejmě má stabilizaci, takže vaše letecké záběry budou vypadat špičkově. Kamerou můžete otáčet ve dvou osách a současně můžete rotovat i s dronem samotným, což znamená, že žádný záběr není nemožný. Záběry se ukládají na SD kartu přímo v dronu, odkud si je po přistání stáhnete.

6. Férová cena

V Evropě bude stát Dji Spark 599 EUR. Není to málo, ale v porovnání s dospělejšími drony od Dji je to příjemná cena. Je nutné si uvědomit, že tohle není žádná hračka, kterou si koupíte na tržnici. Takové drony jsou většinou z levného plastu, snadno se rozbijí, neumí se vyhnout překážkám, mají horší optické senzory a nulovou technickou podporu. U Dji si oproti tomu může koupit i veškeré náhradní díly a náhradní rotory dokonce dostanete v základním balení.

7. Všestranné použití

Co s takovým dronem dělat? Možnosti využití jsou neuvěřitelně široké. Sparka můžete brát na všechny výlety, takže zvládnete třeba skupinové selfie, podíváte se, jak vypadá krajina shora, prostě nahlédnete na svět úplně jinýma očima. Drony jsou trendem už několik let, ale Spark přináší tuhle technologii i k amatérským fotografům a kameramanům.

A TADY se podívejte na futuristickou designovou soutěž.

Podobné články

Doporučujeme

Další články