fb pixel Divoši zabili pitomého "dobrodruha". Skvělá zpráva! – G.cz
Vyhledávání

Divoši zabili pitomého "dobrodruha". Skvělá zpráva!

Jedno z posledních míst na světě, kde ještě nestanula noha bílého muže, si uhájilo svou jedinečnost. Pohlédněte do tváře hlupáka, který dostal, co si zasloužil.

Ivan Brezina
Ivan Brezina 22.11.2018, 08:16

“Američan ignoroval zákaz. Navštívil izolovaný kmen, ten ho zřejmě zabil,” čtu ve středečním iDnesu. “Příslušníci indického kmene Sentinelců se izolují od okolního světa a brání se veškerým stykům s cizinci. Ti, kteří se přiblíží, bývají terčem útoků domorodého obyvatelstva.” Zbytečná smrt je vždycky smutná, ale tady zároveň tleskám. Američan jménem John Allen Chau totiž dostal, co zasloužil. Tady jsou o tom pitomcovi podrobnosti.

Stalo se to na ostrově North Sentinel, který je součástí Andamanského souostroví, ležícího mezi východní Indií a Thajskem. Před pár lety jsem se tam vydal. Abyste mohli toto strategické teritorium, patřící Indii, navštívit, potřebujete speciální povolení. Z indického přístavu Madrás sem trvá cesta lodí tři dny. Turistická infrastruktura na Andamanech zatím skoro chybí a pohodlní prázdninoví výletníci se proto ostrovům vyhýbají.

Na hlavních ostrovech žijí indičtí kolonisté a můžete se tam pohybovat relativně volně. Nesmíte jen do rezervace, kde žije kmen Jarawů, dodnes na úrovni doby kamenné. Nechtějí si nechat líbit, že v jejich tradičních lovištích kácejí Indové stromy. Útočí na lesní dělníky, přepadají a vypalují jejich vesnice. "Válka s Džungláky" je tak urputná, že v roce 1953 žádal tehdejší guvernér Andamanských ostrovů indickou vládu o vyslání obojživelného letadla, které by bombardovalo jejich pralesní chatrče. Naštěstí neúspěšně.

Roku 1968 indičtí osadníci zajali několik Jarawů a spoutané je odvezli do přístavu Blair, kde divoši poprvé spatřili civilizaci. Zázraky modernity je po několika týdnech nadchly, ale když se pak vrátili do pralesa, ostatní členové kmene je vyobcovali. Problémy s Jarawy zesílily v polovině 70. let, kdy je silnice napříč ostrovy odřízla od jejich tradičních lovišť. Andamanské noviny od těch dob často píšou o krvavých střetech.

V roce 1996 zabili Jarawové několik lesních dělníků a třem uneseným stavitelům silnice usekali kamennými sekyrami ruce. "Zavřete okna a stáhněte žaluzie," poručil nám po zuby ozbrojený policista, který doprovázel náš autobus z Port Blairu na severní ostrov. "Projíždíme jejich rezervací a často se stává, že z džungle přiletí šíp."

Náporu civilizace dodnes nejlépe odolávají Sentinelci. Kmen žijící na ostrůvku North Sentinel mezi sebe zatím nikoho nepustil - pobřeží Sentinelu je posledním místem na Zemi, kde zatím nikdy nestanula cizí noha. Nikdo neví, kolik vlastně Sentinelců je, nikdo nezná jejich jazyk. První pokusy o kontakt s nimi uskutečnila indická vláda teprve v roce 1967, od té doby se o vylodění na Sentinelu pokoušeli antropologové a armáda několikrát.

V roce 1982 přijel na Sentinel policejní důstojník Sinari, aby se s Džungláky "setkal tváří v tvář a přátelsky jim potřásl rukou". Divoši jej ale hned na pláži zasypali deštěm šípů a Sinari, pálící oběma rukama z pistolí, byl rád, že vyvázl životem.

Několik kontaktních skupin pak koncem 80. let zanechávalo na pobřeží Sentinelu dary, kterými si chtěly naklonit přízeň domorodců: kokosové ořechy, prasata a červené plastikové kbelíky. Na filmu, který antropologové natočili z bezpečné vzdálenosti z paluby lodi, jsou vidět rozzuření domorodci v bederních rouškách, jak mávají nad hlavou luky a házejí dary zpět do moře.Vědí, že se ďáblovi nevyplácí podat ani jeden prst.

A právě na ostrově Sentinel se teď přes přísný zákaz indických úřadů pokusil vylodit americký dobrodruh. Dostal, co zasloužil. “Rybáři policii řekli, že viděli, jak se na Američana na ostrově snesla sprška šípů vystřelených z luků,” čteme v iDnes. ”Sentinelci pak Američanovi uvázali kolem krku lano a vlekli ho po pláži. Rybáři se vyděsili a uprchli. Následujícího rána se ale vrátili a viděli, že tělo Američana leží na mořském pobřeží…“

Je to dobrá zpráva. Osobně jsem byl od Sentinelu jen pár kilometrů a říkal si, jak je dobře, že na světě ještě existuje místo, kam se nikdo nedostal. Domorodcům přeju hodně šípům, pevné tětivy a dobrou mušku.

Tohle je John Allen Chau, který lezl, kam neměl. Kdyby ho domorodci včas nezlikvidovali, zavedl by jim tam Ježíše, gender, multikulturalismus, inkluzi a veganství. Pohlédněte do tváře pitomce, který posmrtně aspiruje na Darwinovu cenu:

A tady si přečtěte, jak cestovat jinak.

Podobné články

Doporučujeme

Další články