fb pixel Discovery nechá nahlédnout pod pokličku projektu prince Williama! Pětidílnou sérií The Earthshot Prize: Repairing Our Planet provede diváky Sir David Attenborough – G.cz
Vyhledávání

Discovery nechá nahlédnout pod pokličku projektu prince Williama! Pětidílnou sérií The Earthshot Prize: Repairing Our Planet provede diváky Sir David Attenborough

V neděli 17. října letošního roku proběhl premiérový slavnostní ceremoniál u příležitosti předání cen The Earthshot Prize. Celosvětovým vysílacím partnerem tohoto projektu zaměřeného na ochranu životního prostředí se stala společnost Discovery, která nyní v rámci této spolupráce uvede pětidílnou sérii The Earthshot Prize: Repairing Our Planet. První díl s názvem Chránit a obnovovat přírodu bude mít premiéru v neděli 14. listopadu ve 20 hodin na kanále Discovery Channel.

Ondřej Pulkrábek 10.11.2021, 13:49

The Earthshot Prize, kterou v říjnu 2020 založil princ William společně s Královskou nadací, je historicky nejprestižnější cenou v oblasti životního prostředí. Jejím hlavním cílem je nacházet a dále rozšiřovat do povědomí společnosti inovativní řešení týkající se pěti největších výzev, kterým čelí naše planeta, a jejichž naplnění má do roku 2030 zlepšit život nám všem. Konkrétně se zaměřuje na obnovu přírody, čistotu ovzduší, záchranu oceánů, budování bezodpadového světa a zlepšení klimatické situace.

A právě to všechno postupně přiblíží pětidílná série The Earthshot Prize: Repairing Our Planet, ve které se kromě prince Williama objeví také Sir David Attenborough a mnoho dalších známých osobnosti, členů Rady The Earthshot Prize. V rámci jednotlivých dílů bude představeno všech patnáct letošní finalistů The Earthshot Prize, ale především jejich průlomová řešení největších ekologických výzev. Smyslem pořadu je podívat se do nejen hloubky problémů, se kterými se potýkáme, ale i řešení, která musíme udělat, abychom zachránili naši planetu.

„Je nám ctí, že ve spolupráci s Královskou nadací a našimi přáteli v BBC můžeme tuto významnou činnost pro naši planetu přiblížit lidem po celém světě,“ říká Nancy Daniels, Chief Brand Officer Discovery and Factual. „Krize, které naše planeta čelí, nelze dál odkládat. Proto je klíčové, abychom tyto nadějné inovativní příběhy zviditelnili a pomohli zachovat přírodní svět,“ dodává.

„Před více než půl stoletím spojil miliony lidí program prezidenta Kennedyho „Moonshot“, jehož cílem bylo dostat člověka na povrch Měsíce. The Earthshot Prize se tímto programem inspiruje, cílí na mobilizaci kolektivní činnosti, která je spojena se schopností lidstva inovovat, řešit problémy a napravovat naši planetu,“ uvedl princ Wiliam, který po vyhlášení finalistů dodal: „Je mi ctí představit patnáct inovátorů, lídrů a vizionářů, kteří jsou vůbec prvními finalisty The Earthshot Prize. Jejich aktuální práce je v tomto rozhodujícím desetiletí pro život na Zemi nezbytná. Věřím že, jejich optimismus se pro nás stane inspirací ve snaze čelit největším výzvám v historii lidstva.“

Součástí série The Earthshot Prize: Reparing Our Planet jsou také rozhovory s členy Rady The Earthshot Prize. V nich členové představí jednotlivé environmentální výzvy, kterým naše planeta čelí, ale diváky také postupně seznámí s patnácti finalisty, kteří pracují na tom, aby poskytli světu životně důležitá řešení pro opravu naší planety.

Mezi členy patří například zpěvačka a filantropka Shakira Mebarak, která se zajímá o světový oceán a poukazuje s ohledem na budoucí generace na důležitost jeho záchrany. Japonská inženýrka a bývalá astronautka na palubě mezinárodní vesmírné stanice Naoko Yamazaki zase reflektuje své zkušenosti z vesmíru a využívá je v souvislosti s jeho vlivem na znečištění ovzduší.

Producenty The Earthshot Prize: Repairing Our Planet jsou společnosti Silverback Films (pro Discovery a BBC One) a iPlayer. Výkonným producentem je Keith Scholey. Redaktory BBC jsou Sreya Biswas a Tom Coveney.

Pro Discovery je výkonným producentem Howard Swartz a spoluproducentem Joseph Mazzeo. Pro BBC zajišťuje Patrick Holland, ředitel faktické, umělecké a klasické hudební televize s Jackem Bootlem, vedoucím komisí, vědy a přírodopisu. BBC Studios distribuuje mezinárodně.

The Earthshot Prize

The Earthshot Prize, kterou v říjnu 2020 založil princ William společně s Královskou nadací, je historicky nejprestižnější cenou v oblasti životního prostředí, která byla navržena tak, aby nacházela a rozvíjela nejlepší řešení s ohledem na nápravu naší planety v průběhu následujících deseti let. Královská nadace dala dohromady nominační komisi zahrnující více než 200 lidí a organizací z celého světa, jejíž součástí jsou vlivní jedinci odhodlaní prosazovat pozitivní ekologické činnosti.

Rada The Earthshot Prize

Rada The Earthshot Prize počínaje letošním rokem udělí cenu pěti vítězům, vždy za jednu konkrétní oblast. A to až do roku 2030. Rada je tvořena celosvětově známými a vlivnými osobnostmi z celé řady různých odvětví, kteří jsou odhodláni bojovat za zlepšení životního prostředí.

Seznam členů Rady The Earthshot Prize

● Jeho královská výsost princ William

● Její Veličenstvo královna Rania Al Abdullah (Jordánsko)

● Cate Blanchett – herečka, producentka a humanitární pracovnice (Austrálie)

● Christiana Figueres – spoluzakladatelka Globálního optimismu a bývalá šéfka OSN pro klima zodpovědná za plnění významné Pařížské dohody o změně klimatu (Kostarika)

● Dani Alves – profesionální fotbalista (Brazílie)

● Sir David Attenborough – dokumentarista a přírodní historik (Spojené království)

● Ernest Gibson – komunitní aktivista (Fidži)

● Hindou Oumarou Ibrahim – ekologický aktivista (Čad)

● Indra Nooyi – obchodní ředitel a bývalý předseda a generální ředitel společnosti PepsiCo (USA a Indie)

● Jack Ma – filantrop, podnikatel a advokát UNSDG (Čína)

● Luisa Neubauer – aktivistka v oblasti klimatické spravedlnosti (Německo)

● Naoko Yamazaki – bývalá astronautka na palubě Mezinárodní vesmírné stanice (Japonsko)

● Dr. Ngozi Okonjo-Iweala – generální ředitelka Světové obchodní organizace (Nigérie)

● Shakira Mebarak – zpěvačka a filantropka (Kolumbie)

● Yao Ming – bývalý basketbalista, člen Naismithovy Síně slavy a environmentalista (Čína)

O Globální alianci ceny The Earthshot Prize

Součástí The Earthshot Prize je také tzv. Globální aliance, což je bezprecedentní síť organizací z celého světa, které rovněž sdílejí základní myšlenky tohoto projektu a působí také jako jeho strategičtí finanční partneři. Zakladatelem Globální aliance je skupina předních světových organizací a filantropů, konkrétně Aga Khan Development Network, Bezos Earth Fund, Bloomberg Philanthropies, Breakthrough Energy Foundation, Coleman Family Ventures, DP World ve spolupráci s Dubai EXPO 2020, Holch Povlsen Foundation, Jack Ma Foundation, Marc a Lynne Benioff, Paul G. Allen Family Foundation a Rob & Melani Walton Foundation.

Dalšími partnery jsou neziskové organizace pro životní prostředí a udržitelný rozvoj, které každoročně přinášejí odborné znalosti, globální dosah a slouží také jako nominující organizace. Jedná se o jedny z největších a nejvlivnějších společností a značek na světě, které podporují The Earthshot Prize tím, že implementují ambiciózní plány v rámci svých podniků a urychlují tak celkový pokrok vizí finalistů a vítězů této ceny. Řadí se mezi ně například Arup, Bloomberg L.P., Deloitte, Herbert Smith Freehills, Hitachi, Ingka Group (IKEA), Microsoft, The Multichoice Group, Natura & Co, Safaricom, Salesforce, Unilever, Vodacom Group, Walmart.

Kompletní seznam naleznete webových stránkách Global Alliance - Earthshot Prize.

TÉMATA

Podobné články

Doporučujeme

Další články