Když si dvě země navzájem začnou vypovídat a vyhošťovat diplomaty, je to znamení toho, že v jejich vzájemných vztazích je něco špatně. V posledních týdnech se intenzivně hovoří o vyostřených vztazích mezi USA a Ruskem. V návaznosti na nově uvalené sankce se Rusko rozhodlo, že ze země vypoví 755 amerických diplomatů. Již tak vyostřené vztahy dvou světových mocností ještě více ochladly. Stranou ale zůstává diplomatický konflikt, který mají Spojené státy s mnohem bližším státem než je Rusko, konkrétně s Kubou.
Diplomatické styky s Kubou přitom Američané obnovili teprve nedávno. V roce 2015 prezident Obama slavnostně otevíral ambasádu USA v Havaně a zároveň bylo otevřeno i velvyslanectví Kuby ve Washingtonu D.C. K přerušení styků mezi oběma zeměmi přitom došlo již v roce 1961 během událostí studené války a takzvané Kubánské krize. Když po více než padesáti letech začaly opět spolupracovat, představovalo to pro občany obou zemích naději na lepčí budoucnost. Nyní se ale vše vrací do starých kolejí.
I po obnovení diplomatických styků USA neukončily uvalené obchodní embargo na dovoz i vývoz zboží mezi zeměmi, zároveň nedošlo ani k tomu, aby bylo Američanům umožněno podnikat na kubánské půdě. Když Baracka Obamu vystřídal v úřadě Donald Trump, začalo se hovořit o obavách z toho, že diplomatická spolupráce bude opět ukončena. Trump jako odpůrce ilegální migrace je totiž velkým kritikem kubánského přistěhovalectví. V současné době došlo ze strany USA k vyhoštění dvojice diplomatů, což by mohl být začátek konce křehkého partnerství.
Znepokojivé je hlavně pozadí vypovězení kubánských diplomatů. Důvodem má být podezření, že Kubánci na ambasádě v Havaně zaútočili na americké diplomaty a jejich rodinné příslušníky a vážným způsobem jim poškodili zdraví. Pět zaměstnanců americké ambasády spolu se sedmi jejich příbuznými zdržujícími se v budově ambasády utrpělo závažné poškození sluchu spojené s částečným ohluchnutím. Američané okamžitě ve věci zahájili vyšetřování, do kterého se zapojily i tajné služby. Celé záležitosti přikládá velkou závažnost i kubánská vláda, která prohlásila, že má velký zájem na objasnění všech nejasností.
Spekuluje se o tom, že na americké diplomaty bylo zaútočeno tajnou akustickou zbraní. Mělo by se jednato o zařízení vysílající signály, které jsou sice mimo pásmo lidské slyšitelnosti, tudíž je nelze bezprostředně odhalit, ale působí na vnitřní ucho, které je jimi poškozeno. Z lékařského hlediska lze přijít o sluch vystavením extrémně hlasitým zvukům, ovšem stejně tak lze sluchové ústrojí nenávratně poškodit nízkofrekvenčními neslyšitelnými zvuky. To potvrdila i nedávná studie německých vědců z mnichovské univerzity.
Zařízení, které by bylo zároveň generátorem nebezpečných akustických vln, by muselo být umístěno v těsné blízkosti americké ambasády, aby vyvolalo kýžený negativní efekt jen u jejích zaměstnanců a nepoškodilo sluch i nezúčastněným civilistům v okolí. Jaké to ale zařízení bylo, kdo a jak blízko ambasády ho umístil a co bylo jeho cílem, to odhalí až vyšetřování. Do té doby zůstává incident záhadou. Na jednu stranu působí jako zápletka špionážních románů, na stranu druhou podobná věc má potenciál pohřbít jakoukoliv mezinárodní spolupráci mezi dvěma zeměmi.
Zde se dočtete více o tom, jak byl Fidel Castro závislý na mléku.