fb pixel Díl III.: Hořkosladký příběh Mala Evanse: Road manažera Beatles zastřelila losangeleská policie, když vzal do rukou vzduchovku – G.cz
Vyhledávání

Díl III.: Hořkosladký příběh Mala Evanse: Road manažera Beatles zastřelila losangeleská policie, když vzal do rukou vzduchovku

Zdroj: Screenshot, The Beatles: Get Back, documentary, Peter Jackson, 2022

Mal Evans byl již od roku 1963 road manažerem legendární kapely Beatles. Poté, co skupina přestala v roce 1966 koncertovat, stal se Evans osobním asistentem a všudypřítomným pomocníkem. Zapisoval texty, nosil čaj a účastnil se nahrávání některých písní. Veselá a přátelská postava Mala Evanse má však tragický konec – osobní asistent a road manažer nejslavnější kapely všech dob byl totiž v lednu roku 1976 zastřelen losangeleskou policií.

Jan Fiedler
Jan Fiedler 15.1.2023, 09:37

Deprese

Po rozpadu kapely se vše změnilo. Bez Beatles a Applu Evansovi práce konstantně ubývala a vše se začalo hroutit. V roce 1973 se rozešel se svou ženou Lily a přestěhoval se do Los Angeles, kde se podílel na chaotickém nahrávání sólového alba Keitha Moona „Two Sides Of The Moon“.

Evans se tak ocitl v nevlídném prostředí tvrdých pařmenů a uživatelů těžkých návykových látek a uváděl, že pracuje na memoárech s názvem „Living The Beatles Legend“, které měly být dokonalým zasvěceným příběhem z bezprostřední blízkosti legendární kapely.

V době onoho osudového 5. ledna žil Mal Evans v pronajatém bytě s novou přítelkyní Fran Hughes a na knize pracoval se svým spoluautorem Johnem Hoerniem. Rukopis měl být dodán o týden později, ale bývalý pomocník Beatles byl stále v depresi z blížícího se rozvodu.

Zastřelen policií

Hoernie a Evans se pohádali, což bylo způsobeno primárně tím, že si Mal vzal valium – lék, který většina zná pod názvem diazepam, a který je v souvislosti s dlouhodobým užíváním vysoce návykový. Mal vzal do ruky vzduchovku, a když Hoernie nebyl schopen svému příteli zbraň vzít, v záchvatu paniky zavolal policii.

Když tři ozbrojení policisté vstoupili do Malovy ložnice, bývalý člen „ansámblu“ Beatles namířil zbraň přímo na ně. Policisté si neuvědomili, že jde o vzduchovku a několikrát Evanse vyzvali, aby zbraň odložil. Ten však opakovaně odmítl. Policisté v reakci na vyhrocenou a potenciálně nebezpečnou situaci Evanse zastřelili.

Tragická dohra

Mal Evans byl o dva dny později zpopelněn a jeho popel byl poslán zpět do Anglie – cestou se však naneštěstí ztratil. Když se o tomto neštěstí dozvěděl jeho bývalý kolega John Lennon, připadalo mu to navzdory situaci bezútěšně vtipné: „Měli by se podívat do oddělení nedoručených dopisů (v angličtině ‚dead letter office‘).“

Nikdo z bývalých členů Beatles se pohřbu svého přítele nezúčastnil, ačkoli Harry Nilsson, George Martin, Neil Aspinall a další přátelé ano. George Harrison ovšem zařídil, aby Evansova rodina obdržela 5 tisíc liber, neboť si Evans neplatil životní pojištění a rodina tedy neměla nárok na žádnou finanční pomoc.

Kniha Living The Beatles Legend sice nebyla nikdy dokončena, ale v roce 1986 byla objevena sbírka Malových deníků a dokumentů, které byly vráceny jeho rodině. Tyto archivy se mají stát základem nové Evansovy biografie od autora Kennetha Womacka, jež má vyjít v roce 2023.

Zdroj: RadioX, Wikipedia

Podobné články

Doporučujeme

Další články