fb pixel Díl II.: Stručná historie telegrafu: Svůj telegrafní systém představil Samuel Morse v železárnách v New Jersey – G.cz
Vyhledávání

Díl II.: Stručná historie telegrafu: Svůj telegrafní systém představil Samuel Morse v železárnách v New Jersey

Zdroj: Bundesarchiv, Bild 183-2008-0516-500 / CC-BY-SA 3.0, CC BY-SA 3.0 de, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=5348801

6. ledna roku 1838 byl v železárnách Speedwell v Morristownu ve státě New Jersey poprvé předveden telegrafní systém Samuela Morseho. Telegraf, zařízení využívající elektrické impulsy k přenosu zakódovaných zpráv po drátě, nakonec znamenal revoluci v komunikaci na velké vzdálenosti a vrcholu popularity dosáhl ve 20. a 30. letech 20. století.

Jan Fiedler
Jan Fiedler 7.1.2023, 09:17

Transkontinentální linka

V roce 1861 společnost Western Union dokončila první transkontinentální telegrafní linku napříč Spojenými státy. O pět let později byla vybudována první úspěšná stálá linka přes Atlantický oceán a do konce století byly telegrafní systémy zavedeny v Africe, Asii a Austrálii.

Vzhledem k tomu, že telegrafní společnosti obvykle účtovaly za slovo, staly se telegramy známé svou velice stručnou prózou – ať už obsahovaly radostné či smutné zprávy. Slovo „stop“, které bylo zdarma, se používalo místo tečky, za kterou se platilo.

20. století

V roce 1933 zavedla společnost Western Union zpívající telegramy. Během druhé světové války se Američané začali obávat pohledu na kurýry Western Union, neboť armáda používala telegramy k informování rodin o úmrtí vojáků.

V průběhu 20. století byly telegrafní zprávy z velké části nahrazeny levnými dálkovými telefonnímu službami, faxy a elektronickou poštou. Společnost Western Union doručila svůj poslední telegram v lednu roku 2006.

Samuel Morse

Sám vynálezce prvního prakticky použitelného elektrického telegrafu, který představil v železárnách v New Jersey, se stal díky svému vynálezu slavným a uznávaným člověkem. V roce 1850 navštívil Morse Kodaňské Thorvaldsenské muzeum a setkal se i s králem Frederikem VII.

Samuel Morse zemřel 2. dubna roku 1872 ve věku 80 let v New Yorku jako velmi bohatý a slavný člověk a byl pohřben na hřbitově v Brooklynu. Za svůj prvotřídní vynález získal Morse kromě slávy i několik prestižních ocenění a vyznamenání. Jeho vynález se stal jedním z největších v 19. století a Morse si poměrně rychle našel své nesmazatelné místo v amerických i světových dějinách.

Zdroj: History, Wikipedia

Podobné články

Doporučujeme

Další články