fb pixel Díl II.: Bitva v Mogadišu: Sestřelení Černého jestřába vedlo ke stažení všech vojáků OSN ze Somálska – G.cz
Vyhledávání

Díl II.: Bitva v Mogadišu: Sestřelení Černého jestřába vedlo ke stažení všech vojáků OSN ze Somálska

Zdroj: en.wikipedia., Public Domain, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=657380

9. prosince roku 1992 přijelo do somálského Mogadiša 1800 příslušníků námořní pěchoty Spojených států, aby se postavili do čela mnohonárodních sil, jejichž cílem bylo obnovit pořádek v zemi. Somálsko bylo zmítáno konflikty a občanskou válkou, jejíž boje započaly v roce 1991, když ozbrojená klanová opozice svrhla režim diktátora Muhammada Siada Barreho.

Jan Fiedler
Jan Fiedler 10.12.2022, 09:40

Černý jestřáb sestřelen

Při pokusu o zatčení Faraha Aidida 3. října 1993 povstalci sestřelili dva vrtulníky Black Hawk (Černý jestřáb) americké armády a zabili 18 amerických vojáků. Zděšení televizní diváci sledovali záběry krveprolití, a to včetně záběrů Aididiových stoupenců, kteří táhli tělo jednoho mrtvého vojáka ulicemi Mogadiša a jásali.

Pád druhého vrtulníku přežil pouze pilot Michael Durant. Vyhrocenou situaci se snažili zachránit dva odstřelovači z Delta týmu – Randy Shugart a Gary Gordon. Oba dva při snaze o udržení místa nehody nakonec zemřeli v boji.

Hrdinství dvou amerických odstřelovačů

Na místě tak zůstal pouze pilot sestřeleného vrtulníku, který by byl ubit okolním davem, kdyby ho členové Aididovy milice nevzali do zajetí. Oba zmínění odstřelovači byli za obranu vraku vrtulníku in memoriam vyznamenáni Medailí cti, nejvyšším vojenským vyznamenáním USA.

Silné boje probíhaly i kolem místa dopadu prvního vrtulníku. Americké jednotky k místu dopadu dorazily, ovšem zanedlouho byly samy obklíčeny postupující milicí Somálské národní aliance. Kruté boje si vyžádaly přes 1000 obětí na straně milice a jednotky životů na straně americké.

Záchranný konvoj a stažení vojáků OSN

Za pomoci záchranného konvoje OSN, jenž byl tvořen malajsijskými a pákistánskými jednotkami, bylo americké velení konečně schopno evakuovat všechny své vojáky na základnu OSN. Dva dny po skončení bojů byl ovšem při minometném útoku somálské milice zabit další americký voják.

V reakci na bitvu o Mogadišu prezident Bill Clinton okamžitě vydal rozkaz k ukončení všech bojových operací zúčastněných jednotek a následně ke stažení všech amerických vojáků ze Somálska do 31. března 1994.

Ostatní západní země jej v tomto následovaly a do roka po stažení amerických vojáků se ze Somálska stáhla také vojska OSN. Když v roce 1995 odešly poslední mírové jednotky OSN a skončila tak mise, která stála více než 2 miliardy dolarů, Mogadišo stále nemělo funkční vládu. Ani dohoda o příměří podepsaná v Keni v roce 2002 nedokázala zastavit násilí, ačkoli byl v roce 2004 svolán nový parlament. Občanská válka v Somálsku je tak stále trvajícím válečným konfliktem.

Zdroj: History, Wikipedia

Podobné články

Doporučujeme

Další články