fb pixel Díl I.: Robin Hood je komunista a musí pryč z učebnic: Spojené státy americké byly v padesátých letech ovládány „rudou panikou“ – G.cz
Vyhledávání

Díl I.: Robin Hood je komunista a musí pryč z učebnic: Spojené státy americké byly v padesátých letech ovládány „rudou panikou“

Zdroj: Alley - Literary Digest. Originally from the Memphis Commercial Appeal (Alley), Public Domain, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=309829

Příkladem toho, kam až v padesátých letech sahala „rudá panika“ ve Spojených státech amerických, je i událost z 13. listopadu roku 1953. Toho dne totiž vyzvala Thomas J. White, členka učebnicové komise státu Indiana, k odstranění odkazů na knihu Robin Hood z učebnic používaných ve státních školách. Robin Hood, který bohatým bral a chudým dával, byl pro ni totiž typickým příkladem komunistické ideologie, která narušuje právo a pořádek.

Jan Fiedler
Jan Fiedler 12.11.2022, 16:15

Studená válka

Po druhé světové válce vznikla mezi největšími velmocemi světa, Spojenými státy americkými a Sovětským svazem, obrovská propast, která dala vzniknout studené válce. Svět byl polarizován na demokratický Západ a komunistický Východ, přičemž obě zmíněné velmoci zasahovaly snad do všech důležitých událostí na planetě – zpravidla každá na opačné straně.

Ve Spojených státech si v sobě krátce po konci války americká společnost vybudovala přímo fobii z komunismu – komunismus byl pro amerického občana ztělesněním zla, útlaku a nesvobody. Mnohdy byl tento strach oprávněný a v přijatelné míře i pochopitelný, neboť soupeření mocností nešlo brát v některých situacích na lehkou váhu.

Rudá panika

Často se však panika transformovala do paranoidní fobie. A to byl příklad události z roku 1953 v Indianě. Thomas J. White prohlásila, že ve školství nyní existuje „komunistická směrnice zdůrazňující příběh Robina Hooda, který bohatým bral a chudým dával. To je komunistická linka. Je to jen rozmazávání práva a pořádku a všechno, co narušuje právo a pořádek, je jejich (komunistů) maso.“

Rudá panika (anglicky Red Scare) je název pro šíření všeobecného strachu z potenciálního nástupu komunismu, anarchismu či jiných levicových ideologií ve společnosti či v konkrétním státě. Termín se nejčastěji používá pro dvě období v dějinách Spojených států amerických.

Období první rudé paniky nastalo bezprostředně po první světové válce a točilo se kolem vnímané hrozby ze strany amerického dělnického hnutí, anarchistické revoluce a politického radikalismu. Druhá rudá panika, která nastala právě po konci druhé světové války, se týkala dojmu, že domácí i zahraniční komunisté infiltrují či jiným způsobem podvracejí americkou společnost a federální vládu.

Mccarthismus

Název příznačně odkazuje na rudou vlajku jako běžný symbol komunismu. Druhá rudá panika je často označována jako „mccarthismus“ podle svého nejznámějšího zastánce, senátora Josepha McCarthyho.

Mccarthismus se časově překrýval se zvýšeným a rozšířeným strachem z komunistické špionáže, jenž byl důsledkem rostoucího napětí ve studené válce v důsledku sovětské okupace východní Evropy, berlínské blokády, konce čínské občanské války, přiznání několika vysoce postavených amerických vládních úředníků ke špionáži pro Sovětský svaz a vypuknutí korejské války.

Zdroj: History, Wikipedia

Podobné články

Doporučujeme

Další články