
Proč si už nikdy nedat párek na obnovené Petrově boudě? A proč nepoužívat software od firmy Unicorn systems?
Tenhle příběh je smutný, temný a taky krajně podezřelý. Nemáme důkazy, kdo je v něm lump, a ani je mít nemůžeme. Ale můžeme mít názor. Vyvozujeme ho prostě jen z toho, co se stalo, a komu to posloužilo. "Cui bono?"říká se tomu latinsky.
Tak tedy bylo nebylo: nad Špindlem stávala Petrova bouda – nádherná dřevěná stavba Vinzenze Zineckera z roku 1887. Tvořila dominantu středního hřebenu Krkonoš a byla památkářsky velmi cenná.
Takhle si ji pamatujeme z běžek (repro www.petrovabouda.cz)
"Petrovka zcela změnila náhled na architekturu na horách," řekl v únoru 2011 krkonošský krajinný ekolog Pavel Klimeš.
"Je to první moderní stavba v Krkonoších. Zatímco ostatní stavitelé horských bud tehdy vycházeli ze zažitých postupů, kdy jen zvětšovali zemědělské chalupy, Vinzenz Zinecker při rozšiřování původního objektu přinesl na hřebeny Krkonoš skutečnou architekturu… Petrovka je klenot horské architektury, který u nás prakticky nemá obdoby. Srovnat se s ní dají snad jen Jurkovičovy dřevěné secesní stavby na Pustevnách v Beskydech."
Takhle vypadala před cca sto lety (www.petrovabouda.cz)
V té době už ale Petrovka patřila firmě Snowy Chalet pražského podnikatele Vladimíra Kováře. Unikátní památkově chráněnou stavbu nechávala chátrat tak dlouho a tak strašně, až se památkáři naštvali.
"Dospěli jsme k názoru, že stavba už je v ohrožení, a zahájili jsme s majitelem správní řízení," řekl tehdy tajemník vrchlabského starosty Pavel Řehák.
"Nařídili jsme jednateli firmy, že Petrovu boudu musí zabezpečit proti vlhkosti a větru. Pokud by to neudělal, hrozila by mu pokuta až dva miliony korun. A při případném určování výše sankce bychom se drželi spíše horní hranice."
Postavit "něco hezkého pro sebe"
Kovář byl tedy zatlačen do rohu a měl začít s opravami. Jen o pár dnů později 31. srpna ale Petrovka vyhořela do základů. Vyšetřovatelé zjistili, že ji někdo zapálil, a to hned na čtyřech místech. "Kovář nebo jeho lidé, kteří se tak mazaně vyhnuli pokutě?" říkáte si? Tak buďte hezky zticha a nikoho nepomlouvejte! Policie totiž žháře nikdy nevypátrala a bez důkazů přece nemůžete nikoho obviňovat. Ani my ne. Nezbývá nám tedy než věřit majitelově verzi, že to udělali bezdomovci nebo feťáci. Představte si to: na hřebeny Krkonoš prostě vytáhli kanystry s benzínem, promyšleně je rozlili na čtyřech místech a škrtli sirkou. A proč to ti bezdomovci/feťáci udělali? No přeci na horách bývá zima i v létě, tak třeba se chtěli jen ohřát, ne?

Zbabělí památkáři
Teď ale památkáři po třech letech najednou couvli a vysněnou kúču Kovářovi schválili. Jinými slovy tím říkají: ať už požár Petrovky založil kdokoli, Kovářovi se to setsakra vyplatilo. Pokud to byli bezdomovci a feťáci, měl by je teď hbitě vypátrat a doslova jim pozlatit ručičky. Představte si následující analogii: Bohatý developer si usmyslí postavit luxusní byty na Pražském hradě. Investiční záměr má ale jeden dost zásadní háček: na vysněné parcele překáží chrám sv. Víta. Ale co – za pár dnů chrám vyhoří a policie nikoho nechytne. Památkáři sice nejdřív požadují obnovu chrámu, ale pak ustoupí. Nad hroby českých králů vyroste postmoderní betonový skelet, řečeno slovy Vladimíra Kováře "něco hezkého".
