5 důvodů, proč je Švédsko nadřazená země

Obrázek uživatele Vojtech Libich
04.11.2014, 12:00
Ve Skandinávii by chtěl žít každý. Včetně mě teda. Obzvlášť ve Švédsku. Proč, ptáte se?
    V tomto období temna, kdy už je poměrně nadlidský výkon vyznat se v tom, kdo patří do jakého politického směru a která strana má jaký program, v těchto nejistých zlověstných časech, kdy prezident téměř opilecky cosi blábolí v médiích a kunda lítá sem a tam, má spousta z nás tendenci tuto potápějící se loď opustit. Koneckonců to některým z nás bývá často doporučováno v diskuzích – „Jestli se ti tu nelíbí, tak se klidně odstěhuj!“ Popravdě si myslím, že i to je odpověď, a dost lidí to tak ke své velké spokojenosti dělá. Pak se samozřejmě nabízí otázka, kam zmizet? Moje odpověď je jasná: do Švédska. A to zejména díky tamní kultuře. Pokusím se teď na pěti krátkých příkladech vysvětlit, proč považuji právě Švédsko za nad-zemi.  

1. The Cardigans, Ace Of Base, Rednex a další one-hit wondery

Švédsko je absolutním králem 90kového europopu, ale i dalších stylů, a to v kategorii one-hit wonder – tedy interpretů, kteří přišli s jedním nebo dvěma hity za celou kariéru a po zbytku neštěkl pes. Záměrně nejmenuji kapelu Europe a jejich hitovku Final Countdown, protože by se na mě snesl strašlivý hněv ortodoxních hevíkářů. Tak jako tak ale one-hit wonder nemyslím jako urážku. Naopak, všechny ty podivně popové formace typu Ace Of Base měly prostě svým způsobem neuvěřitelný talent na hitové melodie. Za všechny jeden příklad a to píseň My Favourite Game od The Cardigans.    

2. Švédky

Švédské dívky Tímto se omlouvám českým ženám a nenechte se zmýlit. I vy jste samozřejmě krásné a žádoucí a kdovíco ještě. Švédská dívka ale vyzařuje zvláštní fluidum, které vás prostě donutí se po ní otočit za každé situace. Stát na ulici ve Švédsku prakticky znamená mít bolesti za krkem jako po sledování tenisového zápasu, a to z neustálého otáčení hlavy sem a tam. Koneckonců, jak že to říkal ten pan prezident?    

3. The Hives, Refused, Millencolin a celé podhoubí švédského punku, hardcoru a metalu

Je zvláštní, že zrovna v zemi, kde je tak vysoká životní úroveň a kde panuje většinová spokojenost, bují rebelující žánry těchto typů. Vždycky je však očividně proti čemu bojovat. Faktem zůstává, že švédské kapely těchto podzemních stylů dost často nezůstanou v onom podzemí dlouho, a to především díky svojí nevídané kvalitě. A to skoro v každém žánru. Příkladem za všechny budiž skladba New Noise od Refused, tedy kapely, která ovlivnila drtivou většinu moderní tvrdší hudby.    

4. O 150% lepší kulturní a společenské prostředí

Vřelost v ledovém hotelu Švédská vřelost v ledovém hotelu Je až zarážející, jak odlišný je kontakt se Švédy od kontaktu s českými bratry a sestrami. Buranství až tupost a nepříjemnost až agresivitu, na kterou jsme od Čechů zvyklí, nahrazuje přátelská otevřenost (ne však dotěrnost), kosmpolitnost a ochota pomoci. Tam, kde vylízaný Čech řve na každého druhého cizince, aby se naučil česky, tam valná většina Švédů rozumí a hovoří plyně anglicky. Inu, jiný kraj...    

5. Roxette

V ideálním světě by nebylo potřeba k tomuto nadpisu dodávat žádný komentář, ale budiž. Per Gessle a Marie Fredriksson tvoří legendární švédské hudební duo, kterému se podařilo díky svým geniálním hitům nejprve dobýt Holywood písní It Must Have Been Love použitou ve filmu Pretty Woman, poté dobýt hitparády se songy jako The Look nebo Dangerous, a především prolomit zakletou hradbu europopu a v 90. Letech vystavět nový žánr kytarové hudby se skladbami jako jsou třeba Fading Like A Flower, How Do You Do nebo Sleeping In My Car. Uznejte, že země, která vyplodila takové písně, prostě musí být skvělá!   O tom, proč jsou Roxette tak úžasní a celá jejich země s nimi, by se dalo napsat několikastránkové pojednání, nicméně předpokládám, že většina čtenářů to stejně chápe už sama od sebe. A ti, kteří ne, si nezaslouží žít. A už vůbec ne ve Švédsku.    

Komentáře

Doporučeno pro vás