fb pixel 10 filmových superhrdinů, co nenosí latex – G.cz
Vyhledávání

10 filmových superhrdinů, co nenosí latex

Nemají superschopnosti, ale přesto srovnají se zemí barák plný zabijáků, aniž by jim kdokoliv pomáhal. V Hollywoodu jich ale kvapem ubývá.

Václav Rybář
Václav Rybář 6.11.2014, 10:00

Možná jste si všimli, že akční filmy prostě a jednoduše vymizely. Teď mluvím o těch plnokrevných akčních filmech, jejichž hrdiny nejsou superhrdinové z Marvelu nebo roboti, mimozemšťani a zcvoknutí piráti. Chlápci s obří krochnou a obřími bicepsy vyšli z kurzu někdy v půlce devadesátek. Přežívají už jen důchodci z Postradatelných a sem tam se objeví záblesk nostalgie i v mladším vydání. Proto jsem dal dohromady desítku borců ze staré školy, kteří tuhle poslední baštu akčního žánru srdnatě brání. Jestli vám vyhazování baráků, aut a lidí do povětří není lhostejné, koukejte je v jejich snažení podporovat!

1. John McClane (Smrtonosná past)

diehard-04 Tady je to těžký. Od třetího dílu Johnovi někdo pomáhá, ve čtyřce ho dokonce málem sejmou hackeři v nažehlených límečcích a v pětce dokonce pobíhá po Moskvě a nechá se buzerovat od vlastního syna. Až do čtyřky se to dalo tolerovat, ale pětka poslala celý ten mcclaneovský odkaz do kytek. Věřím, že by se Willis ještě dokázal zmátořit, ale momentálně je na střídačce a jeho štafetu srdnatě převzal seriálový Jack Bauer.

2. John Rambo (Rambo)

ramboo Ve čtvrtém Rambovi Stallone dokázal, že když si naordinuje dávku koňských steroidů, může lidi trhat na kusy holýma rukama. Neuvěřitelně brutální film se v ničem nepodobal starším zářezům v sérii, ale dokázal fanoušky parádně profackovat. Momentálně se Sly pinoží s Postradatelnými, ale kdyby se chtěl ještě na stará kolena vrátit k Rambovi, asi bychom mu to sežrali i s navijákem.

3. Casey Ryback (Přepadení v Pacifiku)

ryback Kuchař, který kromě cibule umí krájet i protivníky. Už jenom za Přepadení v Pacifiku a Přepadení 2: Temné území bych Seagalovi odpustil mnohé, jenže ono se kromě toho metráku extra váhy a dvou desítek céčkových filmů na jeho účtě objevilo tolik přešlapů, že ho jen těžko můžete vzít na milost. Casey Ryback by ale mohl mít synovce, který zvedne měchačku a bude pokračovat ve stejném stylu. Aikido a všeobecně lámání končetin teď na stříbrném plátně chybí. Když už na to Seagal kašle, mohl by si alespoň vychovat nějakého nástupce.

4. Jason Bourne (Bournův mýtus)

bourne Tahle role pošoupla kariéru Matta Damona o pořádný kus dopředu. Od natočení trojky ovšem tápe, a tak lze přijmout s povděkem, že po záskoku od Jeremyho Rennera, se v dalším Bourneovi opět objeví sám Bourne, tedy Matt Damon. A opět bude skládat konkurenční agenty do komínku jako čerstvě vyprané ponožky.

5. Frank Martin (Kurýr)

frankmartin Postava, která "udělala" Jasona Stathama. Frank Martin se na nic neptá a vždycky svou zásilku doručí. Má svoje zásady, svaly i tam, kde byste to nečekali, a umí kroutit volantem i nepřítelovým ohryzkem tak zručně, že z toho jde hlava kolem (ačkoliv ohryzek stále zůstává v původní poloze). Škoda, že po třech filmech se na to Jason vykašlal a pro televizní seriál na motivy celovečeráků ho přeobsadili nějakým nýmandem, ale tím spíš je teď ideální čas na comeback.

6. Chev Chelios (Zastav a nepřežiješ)

chev Statham se může vrátit i ke svému nesmrtelnému kriminálníkovi Cheliosovi, kterému v každém díle Zastava nepřežiješ (v originále Crank) vždy kolovalo v žilách nějaké svinstvo, ježé z něj ale zároveň dělalo magora schopného nadpřirozených kousků. Takové postavy dneska v kinech chybí, zvlášť když nenosí těsné uniformy a jsou ochotné uprostřed dostihové dráhy klátit nadržené blodýny. To by si Kapitán Amerika nedovolil.

7. Riddick (Černočerná tma)

riddick První velká role Vina Diesela a ikonická postava vesmírného kvítka Riddicka, co díky vyleštěným rohovkám vidí ve tmě a jeho bicepsy si poradí i s krvelačnými třímetrovými mimozemšťany. Riddick je überborec jak ze šestákových románů a pro Diesela je to vyloženě srdcovka, jak ukázal třetí film, na který si musel doslova našetřit ze svého. Jeho tržby byly ale tak nějak vlažné, čtyřky se tedy nedočkáme dřív než za dalších pět až deset let.

8. Bryan Mills (96 hodin)

taken Nejlepší táta na světě, Liam Neeson, se s pomocí Luca Bessona dostal do hledáčku fanoušků akčního žánru. Tak jako Besson před lety vystřelil na oběžnou dráhu Stathama v Kurýrovi, tak se to povedlo i s Neesonem v 96 hodinách (a svým způsobem bodoval i se Scarlett Johansson v Lucy, ta už ale měla pár akčních zářezů i díky marvelovkám). Neesonův Bryan Mills načne protivníky charakteristickým chraplákem, a pak je zabije kombinací macgyverovských udělátek a starého dobrého "vojenského kung-fu". A jakkoliv vypadá, že zrovna vyzvednul vnoučata ze školky, nepochybujete ani na vteřinu, že tohle všechno umí Neeson i v reálu. Charima z jeho postavy přímo stříká.

9. Rama (The Raid)

rama Tohle není úplně Hollywood, ale když mluvíme o lidech, co jsou schopní vymlátit plný barák lidí, nesmíme zrovna tohohle minout, protože to doslova a do písmene zvládnul. A ještě k tomu holýma rukama. Akční film z Indonésie vzal celý žánr útokem a jeho pokračování jen potvrdilo, že Iko Uwais v hlavní roli by si dal všechny americké akční hvězdy k snídani. A pak by si pro jistotu objednal palačinky, protože by neměl dost.

10. Hobbs (Rychle a zběsile)

hobbs Doba přerostlých svalovců z Terminátora a Ramba je beznadějně pryč. Dwayne Johnson přesto tenhle typ neúnavně zastupuje a snaží se ho divákům cpát pod nos, ať chtějí nebo ne. Obrovská hora svalů úřaduje především v blockbusterové sérii Rychle a zběsile, která už dávno není jen o autech. Jeho Hobbs tu působí dojmem nezastavitelné armády o jednom muži a dokonce i nařachnutý Vin Diesel vedle něj vypadá jako vyžle. Vlastní film Johnson evidentně neutáhne, ale jako člen týmu a zároveň připomínka starých, dobrých steroidových časů je k nezaplacení.

TÉMATA

Podobné články

Doporučujeme

Další články