fb pixel Děsivý rekord pro Česko: Schodek státního rozpočtu bude letos přes 400 miliard korun – G.cz
Vyhledávání

Děsivý rekord pro Česko: Schodek státního rozpočtu bude letos přes 400 miliard korun

Zdroj: profimedia

Hospodaření naší země je v posledních dvou letech neuvěřitelně ztrátové. V roce 2021 se počítá se schodkem státního rozpočtu ve výši přes 400 miliard korun. Ministerstvo financí musí přijít s plánem konsolidace, protože ratingové agentury nebudou shovívavé navždy. Více v komentáři od Lukáše Kovandy.

redakce G.cz 4.8.2021, 09:11

Česko se stále více zadlužuje

Tempo prohlubování schodku státního rozpočtu bylo v červenci poměrně mírné, podobně jako předtím v červnu. Bylo tak citelně nižší než v jarních měsících. Nic to však nemění na tom, že tuzemský státní rozpočet letos vykáže historicky rekordní schodek, mírně přesahující 400 miliard korun. Z necelých 280 miliard korun červencového schodku se tak prohloubí ještě o necelých 150 miliard.

Ministerstvo financí si v prvním letošním pololetí bezproblémově zajistilo většinu celoroční výpůjční potřeby, což zčásti vysvětluje poměrně výrazný nárůst schodku státních financí během letošního jara. Ve druhém pololetí je třeba počítat s celkově slabší razancí dalšího prohlubování schodku, což potvrzují právě už červencová čísla. Pravděpodobné je ovšem zrychlení prohlubování deficitu k samému konci letoška.

Tuzemské veřejné finance se potenciálně mohou poměrně snadno vrátit na dráhu udržitelného vývoje. Vlivem pandemie tak nedošlo k rozvratu veřejných financí. Současně je ale třeba přijít co možná nejdříve s věrohodným plánem konsolidace veřejných financí pro příštích deset let. Tento plán zatím nepředstavila ani stávající vláda, a ani žádná z politických stran, a uskupení zatím ve svém předvolebním programu, pokud byl již zveřejněn, nenabízí uspokojivé řešení.

Česká vláda – ať už tato či příští – se nebude věčně moci spoléhat na shovívavost ratingových agentur. Například Německo už pro příští rok plánuje po přepočtu na velikost ekonomiky více než dvakrát nižší schodek svých státních financí než ČR. Je tedy nutné, aby Česko v souladu s plánem konsolidace začalo urychleně pracovat na redukci svého deficitního financování, jinak může už ve druhém pololetí příštího roku dojít ke zhoršení ratingového výhledu některé ze světově významných ratingových agentur a v roce 2023 pak i ke zhoršení samotného ratingu.

Lukáš Kovanda

Podobné články

Doporučujeme

Další články