Historie těžby uhlí se v německé Lužici začala psát již před více než 150 lety. Překrásná krajina tedy postupně ustupovala těžké technice a lidem, kteří tu ze země již po generace dobývají především lignit, nejmladší a nejméně karbonizované hnědé uhlí.
Jestliže na začátku se těžby účastnily jen malé rodinné společnosti, na sklonku 19. století přebraly vedení velkopodniky, které začaly plnit poptávku paliva nejen v tehdy čerstvě industrializovaném textilním průmyslu v nedalekých městech Forst a Chotěbuz, ale postupně i v celém Německu a mnoha částech Evropy.
Kvůli těžbě bylo značně nebo úplně vysídleno více než 100 vsí, což významně zasáhlo do života starousedlíků, Němců a Lužických Srbů. Ztráta národní identity a nevratné přírodní škody vedly k tomu, že po revoluci byl počet gigantických dolů razantně snížen, ze sedmnácti na pět, přičemž všechny nyní vlastní jedna energetická společnost Vattefall.
V současné době dochází k rekultivaci místní krajiny a zaplavování bývalých hnědouhelných povrchových dolů, čímž vzniká jedna z největších umělých jezerních oblastí v Evropě, která láká turisty k bližšímu zkoumání místní industriální kultury. Jezero Senftenberger See je největším uměle vybudovaným vnitrozemským jezerem v Evropě.
1. Ležící Eiffelova věž
O bývalém odklízecím těžebním mostu F60 lze bez nadsázky tvrdit, že se podobá Eiffelovce, kterou někdo položil na bok. Se svou délkou 502 metrů by byl dokonce mnohem vyšší. Obří dopravník byl postaven mezi léty 1989 a 1991 a do provozu byl uveden pouze na rok. Kvůli ukončení těžby v blízkosti nynějšího jezera Bergheider See měl být rozebrán na součástky, ale díky hrstce nadšenců, kteří se zasloužili o jeho zachování, si jej dnes můžeme zblízka prohlédnout a pokochat se nádhernými panoramaty, které se nám z výšky jeho konstrukce nabízejí. Při prohlídce se totiž návštěvník místy dostane až do 74 metrů.
2. Ocelové bludiště
30 metrů vysoká rozhledna Landmark vyrostla mezi jezery Geierswalder See a Sedlitzer See v roce 2008 na základě programu pro podporu přeměny regionu. K historii této oblasti má odkazovat především použitý materiál, povětrnostně odolná ocel - corten. Ocel, která se vyznačuje sníženým obsahem uhlíku a obohacením mědí a fosforem, byla vynalezena roku 1933 a právem se jí přezdívá materiál budoucnosti. Čím je starší, tím totiž vypadá lépe.
3. Uhelné safari
Oblast lužických jezer je ideální nejen pro cyklisty, kteří v okolí zaplavených dolů mohou využít hustou síť cyklostezek přezdívanou Dolnolužická Důlní Magistrála, ale také pro milovníky čtyřkolek a offroadu. Písečné duny a pouštní oblast bývalých i stále aktivních dolů zaručuje opravdové dobrodružství. Kombinace industriální kultury, měsíční krajiny i rekultivované přírody je přinejmenším nezapomenutelná. Vidět z bezprostřední blízkosti obří rypadla a přepravníky uprostřed 90 metrů hlubokých dolů je skutečně nevšedním zážitkem, ať už je váš názor na těžbu jakýkoliv.
4. Doly, víno, zpěv
Fascinující architektura IBA-Teras, které vznikaly na dřívější důlní stěně, jsou jednou z tváří současné Lužice a nabízejí ojedinělý výhled na vytěženou krajinu, která se postupem času mění v utěšenější rekreační oblast. Vyhlídka Victoria a přístavní molo sestavené z dílů bývalých těžebních strojů podporuje ráz němé krajiny. Když si stoupnete na konec mola nad jezero a rozhlédnete se po kolem sebe, dojde vám, že lidská síla je v leccčems mocnější děsivější než živelné pohromy.
S ohledem k prolamování limitů těžby hnědého uhlí v Lužici, žije mnoho místních obyvatel v neustálém napětí a nejistotě. Ti, kteří „poddolování“ už zažili a přestěhovali se o několik desítek kilometrů dál, se nyní pokoušejí aklimatizovat v nových vesnicích a smířit se s novým způsobem života. Mnozí starousedlíci na svůj verdikt ale čekají. Saské ministerstvo vnitra totiž na počátku března minulého roku vydalo rozhodnutí, kterým schválila přesídlení a sbourání vsí Rowné,Miłoraz, Mułkecy, které mají být odstraněny zcela, dále pak část vesnice Trjebina a městečka Slepa. Přesídleno má být v blízké budoucnosti okolo 1 700 obyvatel.
V provozu jsou nyní doly Welzow Süd, Jänschwalde, Cottbus-Nord a Nochten a plánuje se znovuotevření dolu Reichwalde.
Cestujete do Německa? Zajímají vás další tipy na výlety? Klikněte zde.