fb pixel Deprese jako celoživotní partnerka: Psychická porucha připravila Jima Carreyho o osobní štěstí a málem i o pověst – G.cz
Vyhledávání

Deprese jako celoživotní partnerka: Psychická porucha připravila Jima Carreyho o osobní štěstí a málem i o pověst

+ DALŠÍCH 12 FOTEK + DALŠÍCH 13 FOTEK

I když zlatý věk zažil v 90. letech, Jim Carrey stále patří k nejuznávanějším komikům na scéně. Extrémně talentovaný majitel gumového obličeje nicméně mnohokrát dokázal, že jak je dobrý ve šprťouchlatech, tak dokáže zvládnout i vážnou roli. Možná na tom má podíl i fakt, že neměl lehké dětství a dlouhodobě se potýká s depresemi, které se tragicky podepsaly na jeho osobním životě.

Kateřina Horáková
Kateřina Horáková 17.1.2020, 09:30

Talent z Kanady

Ti nejveselejší ukrývají tu největší bolest. Klišé fráze, které v sobě nicméně nese velkou pravdu. Své by o tom mohli vyprávět například filmoví komici. Robin Williams, Owen Wilson, Woody Allen, u nás Miloš Kopecký, ale třeba i Vlastimil Brodský; ti všichni dokáží/dokázali skrze své filmy bavit tisíce fanoušků, ačkoliv v soukromí svádějí nebo sváděli nelehký boj s vlastní myslí. Mánie, deprese, pocity zmaru, apatie, beznaděj - kdo to nezažil, ten to nepochopí. Jednou z hvězd, které vždy rozdávaly smích, i když největší dávku by ho sami potřebovali, je dnes čerstvě osmapadesátiletý Jim Carrey.

Rodák z kanadského Ontaria neměl zrovna dětství snů. Přišel jako čtvrté dítě do rodiny neúspěšného saxofonisty. Percy Carrey měl velké problémy udržet si pořádnou práci a byla i doba, kdy celý klan žil v jednom karavanu. Chudobě navzdory svého nejmladšího syna vždy podporoval ve snu stát se komikem. Pomáhal mu psát jeho první stand-upy a dokonce ho vozil na konkurzy a otevřená vystoupení v nočních klubech, kde talentovaný hoch zářil už v patnácti. Jim odmalička toužil lidi rozesmívat, ještě na základní škole údajně jednou s třídní učitelkou uzavřel dohodu, že když vydrží hodinu sedět a mlčet, bude pak moci spolužákům předvést komický výstup. Aby finančně pomohl rodině, musel mladík rychle nastoupit do pracovního procesu a v šestnácti se dokonce definitivně vzdal dráhy studenta. V sedmnácti se rozhodl přestěhovat do Los Angeles a zkusit naplno štěstí v showbyznysu.

Filmový hattrick

Ze začátku se Carrey potýkal s menšími rolemi ve víceméně neúspěšných filmech a seriálech. Zlom přišel v roce 1984, kdy dostal roli v hvězdně obsazeném filmu Pozemšťanky jsou lehce k mání. Vedle Jeffa Goldbluma či Geene Davis v komedii hrál i Damon Wayans. Jeho bratra, producenta Keenana Wayans, zaujal Carrey natolik, že mu nabídl účast v televizní show In Living Color, která sestávala z komediálních skečů. Jimova postava, požární inspektor Bill, který vyučuje protipožární obranu, ale je tak nešikovný, že většinou sám nějaký ten oheň založí, se v Americe stala natolik kultovní, že se chvíli mluvilo i o jeho vlastním celovečerním speciálu. Začínajícímu herci to otevřelo dveře do zlatých 90. let.

Právě v nich si Jim zahrál ve třech dnes už kultovních filmech nejen jeho kariéry. V roce 1994 zvládl natočit komedie Blbý a blbější, Maska a Ace Ventura: Zvířecí detektiv. Pokud se řadíte mezi jeho fanoušky, všechny tři jste zaručeně viděli, a to nejen jednou. Tenhle trojitý kasovní úspěch uvedl Jima Carreyho širokému publiku jako jednoho z nejtalentovanějších komiků své generace. Jeho fyzický projev a gumový obličej se pomalu, ale jistě stávali legendárními. Jako herec měl ale samozřejmě i jiné ambice, a tak se pustil do Truman Show, která ve své době čelila kritice pro svou nerealističnost, v současnosti, víc než 20 let po premiéře, ale nabývá na aktuálnosti.

A pak přišla životní role; role Andyho Kaufmana ve Formanově Muži na Měsíci. Carrey se narodil na den přesně 13 let po narození kontroverzního amerického komika. O part ve filmu se (obrazně) porval s Edwardem Nortonem, dostal za něj svůj druhý Zlatý glóbus a málem ho to stálo zdravý rozum...

Carrey se do osoby rozhárané, nepochopené hvězdy maximálně položil. Někdy tehdy se u něj zřejmě naplno rozjely deprese, kterými dlouhodobě trpí, budiž mu ale ke cti, že o nich také poměrně otevřeně mluví a tím pomáhá detabuizovat problematiku psychických poruch a nemocí. V jednom interview dokonce na přímou otázku bez problémů přiznal, že užívá antidepresiva. O tom, že osobní život Jima Carreyho pod tíhou mentální nerovnováhy hodně trpí, vypovídá i jeho milostná historie. První manželku Melissu Womer si vzal v březnu 1987, už v září mu porodila dceru. Rozvedli se v roce 1995 a krátce poté si vzal svou hereckou kolegyni z Blbý a blbější Lauren Holly. Manželství nevydrželo ani 12 měsíců. Pak prožil intenzivní známost s Renée Zellweger, se kterou byl i zasnoubený.

Kontroverze vzbudil pětiletý vztah s modelkou Jenny McCarthy, krerá ho zapletla do organizace bojující proti očkovacím vakcínám. Carrey se spolu s půvabnou blondýnou účastnil několika protestních pochodů upozorňujících na spojení údajně jedovatých vakcín s autismem a k tématu se tehdy často vyjadřoval v médiích. Osudovým se mu nakonec stal románek s Cathrionou White, a to až dlouho poté, co se make-up artistka a hollywoodská hvězda rozešli. Ty dva totiž pojilo silné pouto právě ve sdílené diagnóze. V roce 2015, tehdy již vdanou za jiného, našli Cathrionu mrtvou, předávkovala se léky. Pro herce byla předčasná smrt blízké osoby velkou ranou, na pohřbu dokonce nesl rakev.

Cathrionin manžel Mark Buton posléze obvinil Carreyho z toho, že byl se ženou dále v kontaktu a pomocí svých kontaktů jí zprostředkovával ty léky na předpis, jejichž pomocí se nakonec zabila. Burton na herce podal žalobu a totéž pak udělala i Cathrionina matka, která zase tvrdila, že herec její dceři zatajil fakt, že trpěl pohlavními chorobami. "Neskutečná ostuda. Víte, bylo by celkem snadné sejít se s nimi v uzavřené místnosti a v přítomnosti právníků a celé to vyřešit. Občas se ale člověk prostě musí vyjádřit a bránit svou čest. Odmítám tolerovat snahu využít mě nebo ženy, kterou jsem miloval, za účelem zisku. Cathiny problémy začaly dlouho předtím, než jsme se poznali a její nešťastný konec bohužel nemohl nikdo z nás ovlivnit nebo zastavit. Můžu jen doufat, že se její takzvaní blízcí přestanou snažit vydělat na jejím nešťestí a dopřejí jí klidný odpočinek," prohlásil tehdy k celé záležitosti Carrey.

Herec zároveň zdůraznil, že své vlastní problémy již zvládá bez léků, dokonce nepije ani kávu. Burton i White žaloby stáhli a komik byl očištěn. Přesto se na něm celá aféra musela výrazně podepsat. Na čas se stáhl do ústraní a začal se více věnovat satirickým kresbám s politickou tématikou. Seriál K smíchu, jehož druhá série brzy poběží na televizi Showtime, je pak možno chápat jako jakousi osobní Carreyho zpověď. Vypráví o stárnoucím moderátorovi pořadu pro děti, který celý život rozdával radost a smích těm nejmenším a nezajímal se o sebe ani o to, jak jej jiní využívají, až se sám stal smyšlenou postavičkou z obrazovky. To se ale nedá vydržet, a tak ta obrovská vnitřní bomba sestavená z roky hromaděného hněvu, frustrace a rozpolcenosti charakteru jednoho krásného dne prostě vybouchne. Doufejme, že Jim do té poslední fáze v reálu nedojde.

Podobné články

Doporučujeme

Další články