fb pixel Den sv. Patrika se blíží: Petřínská rozhledna se ve čtvrtek rozsvítí zeleně – G.cz
Vyhledávání

Den sv. Patrika se blíží: Petřínská rozhledna se ve čtvrtek rozsvítí zeleně

+ DALŠÍCH 6 FOTEK + DALŠÍCH 7 FOTEK

Podobně budou osvětlena i další známá místa po celém světě.

Radek Kovanda
Radek Kovanda 15.3.2016, 08:50
Po šestnácti stoletích není předmětem nedoložených pověstí jen datum Patrikova úmrtí, nýbrž celý jeho život. Historikové se dokonce domnívají, že nešlo o jedinou osobu, nýbrž o dvě historické postavy, které v průběhu věků splynuly v jednu. Podobnou anabázi zažil zřejmě i ‚náš‘ Jan Nepomucký.

Naomh Pádaraig neboli sv. Patrik je apoštol Irska. Narodil se roku 387 ve vznešené velšské rodině. Když mu bylo šestnáct, unesli ho otrokáři do Irska, odkud se mu po šesti letech podařilo uprchnout zpátky domů. Tam se ale vrátil jako někdo úplně jiný – stal se křesťanským mnichem a vydal se zpět do míst svého předchozího nedobrovolného pobytu, kde začal šířit ‚pravou víru‘ a nakonec tam roku 461 zemřel.

Podle pověsti se tak stalo 17. března, proto se také jeho svátek slaví právě v tento den. Při své misijní činnosti sv. Patrik mimo jiné vyhnal z Irska hady, takže se tihle bohem zatracení plazi na tomto ostrově nevyskytují. Akorát že stejně tak se nevyskytují třeba na Havaji nebo Novém Zélandu – ne ovšem kvůli sv. Patrikovi, ale následkem dob ledových.

Jedinou věc se však dosud zpochybnit nepodařilo. Zelený trojlístek, který se stal symbolem tohoto dne (stejně jako zelená barva vůbec). Sv. Patrik ho používal k vysvětlení principu „Svaté trojice“.

Dnes už sice tento svátek většinou nevnímáme jako křesťanský, jenže podobný osud postihl i Vánoce či Velikonoce.

A přesto nikdo z nás asi nechce přestat tyto svátky slavit. Navíc když se právě tento svátek plus minus setkává i s již zmíněným začátkem Velikonoc a tedy koncem půstu – z toho důvodu již někdejší ryze křesťanské oslavy svátku sv. Patrika končívaly hromadným opíjením poutníkům. Tím samozřejmě nechceme nikomu dávat žádný návod...

Jenomže to byly ještě staré dobré (a z našeho pohledu primitivní) doby. Dnes je tenhle den – a s ním i několik dnů ‚kolem‘ – spojen hlavně s oslavou všeho slavnostně irského. S rázovitou pohostinností, kterou zosobňují u nás oblíbené irské ‚puby‘, kde se bude na počest sv. Patrika čepovat zelené pivo. A k němu samozřejmě patří i pravá irská, třikrát ‚pálená‘ whiskey.

Z nich nejprodávanější značka Jameson vydala opět (jako již tradičně) ke dni svatého Patrika limitovanou edici upomínající vedle sv. Patrika i na svůj ryze irský původ. Letos má její výtvarnou podobu na svědomí dublinský streetartový umělec James Earley, který pochází ze staré rodiny sklářů a výrobců barevného skla. Hlavním motivem jsou mosty přes řeku Liffey, které (nejen) pro Jamese symbolizují spojení lidmi, jejich příběhy a představami

Tak si to užijte, ať už jste kdekoli, třeba...

1. Petřínská rozhledna

Rozsvítí se dnes, tedy 13. 3., mezi sedmou a osmou večerní. Bude svítit jako lahev whiskey Jameson, který má ostatně celé tohle na svědomí.

2. Eiffelova věž

Rozsvítí se ‚sesterská‘ Petřínská rozhledna v Paříži. Tedy spíš ‚mateřská‘.

3. Řeka Chicago

Dnes už je asi jedno, že tuhle řeku poprvé kdysi zabarvili do zelena pomocí fluoresceinu jistí instalatéři, jen aby zamaskovali přítomnost jiných látek, které sem ilegálně vypustili.

4. Pošta v Dublinu

Do zeleného světla se odívá i irský Dublin – včetně jeho Hlavní pošty

5. Pyramidy

Sv. Patrik osvítí i památky postavené mnoho generací před ním

Něco podobného jako mají Irové den sv. Patrika nebo třeba 27. dubna Nizozemci svůj „Den Královny“, bychom snad měli mít i my 6. července, kdy je svátek Jana Husa, ne? Taky bychom se mohli hromadně odít do oranžové, červené či nějaké jiné „barvy ohně“.

A tady se ještě podívejte na 13 důvodů, proč se odstěhovat do Dublinu.

Podobné články

Doporučujeme

Další články