fb pixel Den, kdy Freddie Mercury oznámil, že má AIDS: Zeptali jsme se odborníka, jakou šanci na přežití by měl dnes – G.cz
Vyhledávání

Den, kdy Freddie Mercury oznámil, že má AIDS: Zeptali jsme se odborníka, jakou šanci na přežití by měl dnes

+ DALŠÍCH 5 FOTEK + DALŠÍCH 6 FOTEK

O zdravotním stavu Freddieho Mercuryho se dlouho diskutovalo. S jakou nemocí frontman skupiny Queen bojuje, se od něj jeho fanoušci dozvěděli 23. listopadu 1991. O den později zemřel. Jeho oslabený imunitní systém jej nedokázal ochránit před zápalem plic. Jak by to s ním dopadlo, kdyby žil dnes? Dokázala by jej moderní medicína zachránit? Trpěl by méně? Na to jsme se zeptali vedoucího AIDS poradny, lékaře Iva Procházky.

Václav Roman
Václav Roman Aktualizováno 23.11.2021, 11:08

Pokrok v léčbě i v prevenci

Léčba HIV zaznamenala velký pokrok, což nám potvrdil i odborník na slovo vzatý, MUDr. Ivo Procházka. Ten je vedoucím poradny České společnosti AIDS pomoci. Freddie Mercury se o své smrtelné chorobě dozvěděl v dubnu 1987. Tehdejší medicína neměla proti viru HIV zdaleka takové prostředky, jako má ta dnešní. V poslední fázi zpěvákova života se lékaři snažili o to, aby co nejméně trpěl. Jak od té doby léčba nemoci pokročila?

„Od 90. let se léčba nemoci výrazně posunula. Od té doby se podařilo redukovat projevy nemoci a máme velmi účinnou léčbu, která zabraňuje zhoršování imunity,“ uvedl na úvod Procházka.

Zajímalo nás, jak by to vypadalo, kdyby Freddie Mercury žil dnes a zjistil, že je HIV pozitivní. „Záleží na tom, v jakém stádiu by to zjistil, protože pokud člověk má být úspěšně léčen, měl by být diagnostikován co nejdříve po nákaze. Pokud někdo přijde a už má špatnou imunitu, tak je samozřejmě léčba také možná, ale její efekt už není tak přínosný. Ale pokud je diagnostikován někdo, kdo se nakazil před půl rokem, nasadí se mu léčba a je schopen ji řádně užívat, tak po zdravotní stránce může žít daný člověk stejný život jako všichni ostatní zdraví lidé.“

S Mercuryho finančními protředky a životním elánem by tedy při včasném odhalení viru idol možná žil o něco déle. „Vy se, bráno průměrem, dožijete pokud jste HIV negativní 76 let a váš kamarád, který je HIV pozitivní a byl včas diagnostikován se v průměru dožije také 76 let.“ Zpěvák zemřel, když mu bylo 45 let.

Jenomže, v 90. letech to s chutí lidí odhalit HIV včas bylo trochu na štíru. „Když dříve ještě neexistovala účinná léčba, tak lidé nesměřovali k tomu, aby byli včas diagnostikováni,“ uvedl Procházka.

Zkrátka kdo věděl, že není léčba možná a že za nějakou dobu stejně propukne AIDS, neměl moc velkou motivaci něco zjišťovat. A jak je to dnes? „Dneska je to s motivací dost jiné. A proto i lidem radíme, že pokud se nějakému riziku nákazy vystavují, ať se nechají otestovat, aby to včas věděli. Kdežto v počátcích byli lidé, kteří říkali, že to nechtějí vědět, protože k čemu by jim to bylo. Stejně se za těch pět let dostanou do stadia AIDS, říkávali. Ale to právě dnes nastat nemusí.“

Snížení rizika přenosu

Pokrok byl oproti 90. letům zaznamenám nejen v léčbě, ale také v prevenci. Především je důležité, že léčba nejenom zabraňuje rozvoji AIDS, ale také snižuje riziko, že nakazíte někoho dalšího. Evropa zaznamenává pokles nových případů diagnostikovaných HIV pozitivními. Jedním z důvodů je ten, že u všech nově diagnostikovaných je ihned nasazena léčba, pokud se tomu vysloveně nebrání.

Je tedy možné, že hodně lidí, kteří se nakazili v minulosti, by se dnes nenakazili. Léky totiž fungují i jako prevence. „Dnes se dávají lidem, kteří se vystavují vysokému riziku preventivní léky, aby se prostě nenakazili. Je to tzv. pre-expoziční profylaxe. Příkladem takové rizikové skupiny jsou gay muži, kteří mají více sexuálních partnerů a ne vždy se jim daří použít kondom.“

A zde si můžete přečíst 10 málo známých faktů o Freddiem Mercurym, které musíte vědět, než půjdete na Bohemian Rhapsody.

Podobné články

Doporučujeme

Další články