Za tři týdny se otevřou v Česku volební místnosti a během dvou dní se rozhodne o tom, kterých 200 lidí se stane novými poslanci. Pochopitelně jsou tedy volby pro všechny politiky a politické strany tématem číslo jedna. V ČSSD nicméně musí mimo otázek kampaně řešit i o poznání ožehavější problém. Server Aktuálně.cz informoval o tom, že sociální demokraté čelí hrozbám bývalého člena Pavla Němce, který je ochoten podat podnět, který může vést až ke zrušení strany.
Advokát Němec patří k několika bývalým členům, kteří byli nejprve ze strany vyloučeni a posléze došlo i k rozpuštění místní organizace v ostravských Výškovicích. Členové, které Němec jako advokát zastupuje, se následně proti svému vyloučení odvolali a soud shledal, že vyloučení bylo v rozporu se stranickými stanovami ČSSD. Vyloučení členové proto požadovali znovupřijetí do strany, ke kterému ale dodnes nedošlo.
Němec nyní serveru Aktuálně.cz prozradil, že disponuje několika rozsudky, které jednoznačně konstatují, že vyloučení a následné odmítnutí znovupřijetí konkrétních osob včetně jeho samotného je protizákonné. Tyto rozsudky jsou pro něj dostatečným podkladem pro to, aby podal k Nejvyššímu soudu žalobu, jejímž důsledkem by mohlo být pozastavení činnosti a dokonce i úplné zrušení ČSSD. "Taková strana, která porušuje zákon a stanovy, nemůže vyvíjet činnost," řekl serveru Novák s tím, že členové již s žádostí o sjednání nápravy oslovili nejen stranické špičky sociální demokracie, ale i vládu a prezidenta Miloše Zemana a nikdo se jejich podnětem nezabýval.
Kromě Němce je mezi vyloučenými členy i někdejší primátor Ostravy Petr Kajnar a několik členů stranické buňky v Mohelnici, kteří napadli kandidátku do předchozích sněmovních voleb v roce 2013, ze které byli z neznámých důvodů vyškrtnuti. Vyloučený advokát popírá, že by z jeho strany šlo o pokus o mstu, trvá jen na tom, že chce dosáhnout stavu, který by byl v souladu s právními předpisy a vinou přístupu ČSSD je nucen přikročit ke krajnímu řešení. Podle Němce není problémem ani tak celostátní vedení strany, ale krajští funkcionáři, které označuje za kmotry. On sám se prý spolu s dalšími členy stal pouze obětí mocenských machinací.
Neveselá situace je jednou z mnoha překážek, které musí ČSSD před volbami řešit. Výchozí pozice sociálních demokratů není před volebním kláním zdaleka tak silná jako před čtyřmi lety. V preferencích dle předvolebních průzkumů ČSSD o minimálně 10-15 % předbíhá hnutí ANO a strana musela v minulých měsících čelit i obměně ve vedení, kdy Bohuslav Sobotka setrval pouze ve funkci předsedy vlády, přičemž řízením ČSSD byl pověřen Milan Chovanec a volebním lídrem se stal Lubomír Zaorálek. Tomu se sice podařilo zastavit propad v zájmu voličů o volbu sociální demokracie, ale ještě zdaleka nemá vyhráno.
O nelehké pozici volebního lídra Lubomíra Zaorálka více zde.