Komiksoví maniaci budou mít svátek. Crwecon je za rohem – G.cz
Vyhledávání

Komiksoví maniaci budou mít svátek. Crwecon je za rohem

V červnu se v ďábelském prostředí pražského Cross klubu sejdou podivné lidské existence - fandové komiksu. Neměli byste si to nechat ujít. My tam jdeme taky.

Veronika Doleželová
Veronika Doleželová 16.5.2015, 16:00

Na konci dubna přišli do kin noví Avengers. Bylo to divné, slabé, špatné. O kvalitách filmu se současnými největšími komiksovými hrdiny(Marvel prostě vede) se můžeme společně přít donekonečna. Jako fanoušek jsem byla rozčarovaná nad ukňučeným Iron Manem, prknem mezi půlkami Kapitána Ameriky i vyvřelým záporákem Ultronem. Něco tomu znatelně chybělo, ta pomyslná jiskra, která mě držela v očekávání od roku 2012, kdy do kin vletěla avengerská jednička. Očekávání se nenaplnila, prostě to nefungovalo.

Jak se tedy zachránit, když přijdou špatné časy? V tomto roce nelze čekat od Marvelu žádnou záchranu. Nejhůř na Vánoce si pošmákneme na nových Star Wars (kterým bezúhoně věřím, všichni pesimisté ať táhnou na Dálný východ). Takže čím si svlažit rozškvařenou žáhu?

Letošním Crweconem 2015. To je vcelku logická odpověď. Pojďme se podívat, co vás čeká 6. června v pražském Crossu.

Všechno vypukne už od časného jitra, kolem deváté hodiny. Truchlivé myšlenky z posledních Avengerů vám z hlavy vysají přednášky ve dvou sálech - samozřejmě nebude opomíjena manga a anime. Když u vás nezabodoval poslední marvelovský film, televize vám spraví hodnocení.

Seriálům podle komiksů se poslední dobou opravdu daří, což je co říct, když jsme filmového Daredevila brali spíš jako veselou parodii, než vážně míněný projekt. Dnes jeho seriál předčil všechny představy fanoušků - je akční, temný, syrový, zavánějící Frankem Millerem. To Daredevila prakticky vzkřísilo z popela. Televizní seriály a i Daredevila samotného tu rozeberou ve dvou samostatných přednáškách.

Velké téma jsou i Secret Wars, marveláci dobře ví. Ty i další trendy ovlivňují velká komiksová nakladatelství. Nejvýznamnější komiksy minulého roku podle svého skromného hodnocení shrne Kamil "MdS" Bernášek, který je mimochodem autorem profláklého stripu Hajzl, nad nímž jsem tu párkrát skoro obscénně křepčila. Jestli tedy chcete naživo potkat autora toho černobílého zmetka, bude na Crweconu stoprocentně přítomen a připraven ke všem špatnostem.

Teorie rozpadu stejně jako Jodorowského Metabaroni patří mezi evropské komiksové legendy.

Další radost do knihovny představí nakladatelství Crew - pokřtí novou tvář řady Mistrovských děl Evropského komiksu, Teorie rozpadu. K němu se něco dozvíte o nezávislém komiskovém nakladatelství Image - tituly jako Živí mrtví nebo Invincible zná dnes každý aspoň z doslechu.

Zní to docela slibně, ne? Tohle všechno a mnohem víc vás bude za necelý měsíc čekat v Cross klubu. Je kousek od metra Nádraží Holešovice, tak přijďte! Podrobně rozepsaný program naleznete na webovkách Crweconu. Kromě vyhodnocení ankety Fabula rasa, ve které můžete do 17. května hlasovat na stránkách Comicsdb, si pošušňáte na komiksové dražbě, kde můžete popustit uzdu pěněžence a odnést si domů originální artworky od českých tvůrců. Nakladatelé z BBartu, Crew, Arga a Pevnosti prozradí, co v budoucnu chystají za projekty a ještě si můžete zahrát hromadu deskovek. Letos doma ani nemusíte nechat ubrečenou drobotinu, organizátoři pro ně přichystají úložný koutek s programem.

A tady si můžete dopřát žebříček erotických komiksů přeložených do češtiny.

Podobné články

Doporučujeme

Další články