fb pixel Co žene kupředu sérii Rychle a zběsile? Filmový fenomén běží na nitráku a emocích – G.cz
Vyhledávání

Co žene kupředu sérii Rychle a zběsile? Filmový fenomén běží na nitráku a emocích

+ DALŠÍCH 5 FOTEK + DALŠÍCH 6 FOTEK

Akční série Rychle a zběsile, kde Vin Diesel pokaždé zachrání svou “rodinu” tím, že rychle jede autem, se pomalu blíží k vydání svého devátého dílu, pokud nebudeme počítat divoký Rockův spinoff. A dneska dávají od desíti na nově dvojku, takže jsme si říkali, že vám poodhalíme něco o téhle naprosto fascinující filmové sérii.

Jan Studnička
Jan Studnička 20.3.2020, 14:28

Star Wars hadr

První Rychle a zběsile bylo uvedené před devatenácti (!) lety a byl to takový neoficiální remake filmu Bod zlomu. Pokud si nepamatujete Bod zlomu ani jeho oficiální remake, tak dávejte pozor! Bod zlomu byl film o gangu frajerů pod vedením Patricka Swayzeho, kteří si říkají ExPresidents, oblékají si gumové masky bývalých amerických prezidentů a v nich vykrádají banky. A ve volném čase surfují, protože jsou devadesátky. No, a agent FBI Johnny Utah, kterého svým nezaměnitelně bezbarvým herectvím ztvárnil mladý Keanu Reeves, infiltruje mezi tenhle surfařský gang. Ve kterém je třeba i frontman Red Hot Chilli Peppers mimochodem. Samozřejmě se s nimi skamarádí příliš, oni mu na to přijdou, velká finální akce, smíření… Nepřipomíná vám to něco?

Ano, v podstatě jsem vám převyprávěl první Rychle a zběsile, akorát místo surfů jsou tam auta a místo Patricka Swayzeho Vin Diesel, takže je všechno víc cool a víc… baryton. Film si vydělal natolik, aby se natočila dvojka, které se ale Vin Diesel už nemohl účastnit, protože měl moc práce s natáčením druhého Riddicka. A dvojka (2 Fast 2 Furious) je super, koukněte na ní. Je to zábavně přiblblá krimikomedie s auty, je tam pár super scén a když si ji dáte v originále, Tyrese Gibson říká místo bro “breh”. Navíc tenhle film má v sobě poprvé postavu, kterou hraje Ludacris, přestože Ludacris hrál z rádia v předchozím díle a přímo v tomhle filmu někdo Ludacrisův song cituje… prostě je to super. A trojka už úplně uhne z cesty, jsou tam úplně nové postavy, odehrává se to v Tokiu a na konci se znovu slavně objeví Vin Diesel a všechno je připravený na čtyřku, protože odteď až do šestky režíruje Justin Lin a scénáře už navždy píše Chris Morgan. Navíc ve trojce se objevuje postava, která se jmenuje Han (přísahám bohu Han Seul-oh), který je pro celou sérii extrémně důležitý. Ve trojce totiž umře!

Ale objevuje se na začátku čtyřky a od té chvíle jedem prequely. Ale Fast&Furious filmy nejsou nerdské Hvězdné války, aby se nějak komplikovaně číslovaly, takže je to prostě čtyřka a fuck off, jestli nechápete, co se děje. Celý čtvrtý díl je takový potemnělý a ne moc, hm… ne moc Rychle a zběsile, ale přivede všechny postavy dohromady a od té doby je to jízda.

Ke hvězdám

Pětka, respektive Fast Five, protože fuck you, tyhle filmy se prostě budou jmenovat jakkoli, je totální gamechanger. Je to jako kdyby Bod zlomu a Dannyho parťáci měli dítě. Co nejvíc praktických triků, absurdní CGI akce, všechny postavy jsou zpátky, nastaví se hlavní téma celé ságy, tedy rodina. Vin Diesel slovo “family” řekne odteď dál asi milionkrát, postavy běžně umírají a zase se vracejí zpátky, ze série je od téhle chvíle v podstatě vysokorozpočtová akční telenovela. Záporáci se postupně přidávají k hlavní crew, objevuje se The Rock... A všichni si v tu chvíli sérii zamilovali.

Zatímco první čtyři filmy sbíraly povětšinou hodnocení do padesáti procent, od pětky dál už mají filmy na Rotten Tomato od sedmdesáti dál. Žádné sérii se nikdy nic takového nepodařilo. A tady se dostáváme do nejzajímavějších let série, protože zatímco výdělky i čísla u kritiků letěla nahoru, za kamerou se děly strašné věci.

Tak zaprvé tragická smrt Paula Walkera skoro znamenala smrt pro celou sérii. Walker zemřel během natáčení sedmého dílu (Furious 7). Mladý a dravý, ale špičkový, režisér James Wan později přiznal, že to dlouho dokonce vypadalo na konec natáčení. “Neznal jsem nikoho, komu by se něco takového stalo, neměl jsem nikoho, komu bych mohl zavolat, kdo by mi řekl, co mám dělat.” Štáb i herci se ale semkli dohromady a jak Wan říká: “Použili jsme každý trik, který jsme našli, abychom ten film dovedli do kin.” A Furious 7 byl naprosto jedinečný zážitek. Wan natočil rychlou výbušnou jízdu plnou humoru a v kině se všem pří každé akční scéně tajil dech, protože se vědělo, že v další scéně může Walkerova postava umřít. Místo toho nám film dodal jeden z nejdojemnějších happyendů v historii kinematografie a nestydím se přiznat, že kdykoli slyším See You Again, mám slzy v očích.

Film pochopitelně vydělal bambiliony a tady se začala série tak trochu štěpit. Objevili se nám totiž dva hlavní představitelé. Vin Diesel, který vnímá celou ságu jako své dítě a chce ji dovézt k uspokojivému konci, dělat dobré filmy a možná i pomýšlí nad nějakou tou cenou. Na druhé straně je Dwayn The Rock Johnson, který ze série dělá… no, The Rock Movie. Zašlo to tak daleko, že při natáčení osmičky spolu ti dva ani nemluvili jinde než před kamerou a jejich společný screentime je minimální.

I proto se po osmičce místo devítky vynořil spinoff dvou někdejších záporáků Hobbs and Shaw, kde spolu na plátně kralují Rock a Jason Statham. Mimochodem jejich hlavního záporáka hraje Idris Elba a představuje geneticky vylepšeného supervojáka. To jen abyste pochopili, jak daleko se série dostala. Poslední čtyři filmy šly z levelu “nerealistické” na “horečnatý sen - šílené”.

Pryč jsou doby, kdy šlo o vyhrávání závodů a vykrádání náklaďáků, gang teď s auty přeskakuje z mrakodrapu na mrakodrap, potápí ponorky a Rock odpaluje torpéda holýma rukama. Arnold Swcharzenegger z Komanda by vám řekl, že je to úplně na hlavu. Navíc na konci šestého dílu znovu umírá Han, čímž se série vrací do současnosti, ale evidentně nezůstal mrtvý dlouho, protože se objevil v traileru na devítku, která pravděpodobně vyleze, až porazíme koronavirus.

A proto musíme bojovat, protože nehodlám umřít, dokud neuslyším Vina Diesela říct ještě jednou “family”.

Podobné články

Doporučujeme

Další články