fb pixel Co všechno kryje havarijní pojistka? – G.cz
Vyhledávání

Co všechno kryje havarijní pojistka?

Zdroj: Pixabay

Stali jste se svědkem dopravní nehody, při které došlo ke zničení vozidla a napadlo vás, co byste v takovém případě dělali vy? Jak byste auto opravili a za co? Pokud by nehodu způsobil někdo jiný, škodu by vám uhradila jeho pojišťovna. Kdyby ale byla vina na vaší straně, jde škoda na vašem voze za vámi. Nebo ne?

Komerční sdělení 26.5.2023, 10:30

Havarijní pojištění vás ochrání

Když způsobíte nehodu, škodu, která vznikne někomu jinému, uhradí pojišťovna z vašeho povinného ručení. To musí mít sjednané každé vozidlo, právě pro tyto případy. A co škoda, která vznikne vám? Tu si uhradíte buď sami ze svého, nebo můžete mít sjednané havarijní pojištění. V takovém případě byste platili buď jen zlomek škody, nebo možná dokonce nic.

K čemu slouží havarijní pojištění?

Havarijní pojištění je pojištění motorových vozidel, které pokryje škody na vlastním autě. Poskytuje komplexní ochranu pro škody, které vzniknou za vaší přítomnosti nebo i mimo ni. O jaká rizika jde?

Havárie

Nejdůležitější a nejdražší riziko. K nehodě prostě občas dojde, a to i když se snažíte dávat maximální pozor. Někdy zasáhne vyšší moc, stačí chvilka nepozornosti, podcenění dopravní situace, pocit, že vám se nemůže nic stát. Opak je ale pravdou, příčinou nehody klidně může být i střet se zvěří. Na autě vznikne škoda, jejíž oprava bude stát tisíce nebo i desetitisíce korun. Pojištění pro případ havárie kryje celou řadu situací, ke kterým může dojít. Aby pojišťovna plnila, řidič v takovou chvíli nesmí být pod vlivem alkoholu nebo jiné omamné látky.

Vandalismus

Když si pořídíme nové vozidlo, stane se naší pýchou. Neustále s ním jezdíme do myčky, snažíme se ho udržovat pěkné, nepoškozené, nezašpiněné. Jenže pak přijde někdo další, který ho poškrábe, posprejuje nebo jinak poškodí. I na tyto situace se havarijní pojištění může vztahovat.

Odcizení vozidla

Krádeže vozidel jsou nejen u nás poměrně časté, zloději se na některá vozidla dokonce zaměřují víc než na jiná. I to se ale časem mění, takže pojištění pro případ odcizení vozidla vůbec není na škodu. Když totiž policie vaše auto nenajde, máte nárok na výplatu pojistného plnění a můžete si pořídit nové vozidlo.

Živelné pohromy

I ty mohou automobil poškodit. O jaké například jde? Havarijní pojištění se vztahuje i na škody, které vám vzniknou v důsledku krupobití, vichřice, požáru, povodně, pádu stromu na kapotu nebo střechu vozidla, zásah bleskem apod.

GAP pojištění u nových vozidel

Řešíte havarijní pojištění u nového vozidla? Pak popřemýšlejte i o sjednání připojištění GAP. Pokud totiž dojde k nehodě a škoda na vašem voze bude označena za totální, v normálním případě dostanete pojistné plnění v ceně ponížené o opotřebení vozidla. Kdo ale má GAP pojištění, tomu pojišťovna vyplatí pořizovací cenu vozidla. A že rozdíl může být opravdu značný, cena vozidla se totiž snižuje s každým najetým kilometrem.

Náš tip na závěr: Víte, že i havarijní pojištění si stejně jako jiná pojištění, můžete sjednat online?

TÉMATA

Podobné články

Doporučujeme

Další články