fb pixel Co přinese 5G do vašeho telefonu – G.cz
Vyhledávání

Co přinese 5G do vašeho telefonu

Zdroj: freepik.com

Sítě nové generace jsou přínosem i pro běžné uživatele, protože významně ovlivní způsob používání mobilních zařízení. Podle bostonské společnosti Strategy Analytics se do roku 2025 prodá více než miliarda telefonů s podporou 5G a sítě nové generace se postupně stanou novým standardem. Jak se to v našem telefonu projeví?

Speciální projekt 8.1.2021, 08:32

Představte si, že stojíte v davu na koncertě, fotbalovém utkání či festivali a už nečekáte dlouhé minuty, než budete moci video poslat svým přátelům. S 5G na tohle můžete zapomenout. Tyto sítě jsou navrženy tak, aby se do nich mohlo připojit velké množství lidí najednou a nemělo to vliv na přenosovou rychlost. Sítě páté generace nabízí stabilní připojení a spolehlivý výkon tak, aby mohly v jeden moment propojit celý svět.

Žádné limity

Někteří operátoři už sice nabízí neomezené množství dat, ale po dosažení určité kapacity se dost často stává, že je omezena rychlost, což může být pro mnoho uživatelů nepříjemné.

S masivním přechodem na 5G se však můžeme těšit na neomezená data, které se zřejmě brzy stanou standardem. Odpadne tak naléhavá potřeba hledání Wi-Fi sítě na veřejných místech, s čímž se pojí i vyšší bezpečnost pro uživatele. Veřejné sítě totiž často bývají nezabezpečené, zatímco data přenášená prostřednictvím celulárních sítí 4G i 5G podléhají komplexnímu šifrování. Sítě 5G disponují mnohonásobně vyšší kapacitou než jejich předchozí generace a jsou tak schopny ustát přenosy velkých objemů dat. Bude tedy jen na operátorech, jak se postaví k narůstající poptávce po neomezených datových balíčcích.

Stabilní komunikace

Velkou výhodou 5G sítí je snadná a stabilní komunikace s cloudem. Váš mobil se bude schopen připojit ke cloudus polehlivěji a rychleji než dříve. Třešničkou na dortu je, že aplikace tak nemusí běžet přímo v telefonu, ale mohou probíhat v cloudu a na mobilní zařízení přenášet jen nezbytné části jako je uživatelské rozhraní. Toto významně usnadní například operace náročné na energii, kdy výkon již nebude muset být limitován hardwarem telefonu, což by mohlo umožnit vznik nové skupiny „super“ aplikací.

S podobným systémem již experimentují společnosti jako Google či Microsoft, které tímto způsobem usilují o umožnění hraní konzolových her ve vysoké kvalitě na jakémkoliv přístroji. Obraz je tak streamován na telefon či televizi prostřednictvím serveru připojeného ke cloudu, kde probíhají veškeré operace.

Streamování hudby

Pokud používáte svůj chytrý telefon hlavně ke streamování hudby, budete nadšení. I v případě špatného počasí či slabého signálu je přenost stabilní. Je tedy jedno, jestli jste na sjezdovce, v autě nebo třeba v lese, všude si můžete užívat spojení se světem. Že už se také těšíte na 5G sítě? Není divu, z jejich výhod už se radují miliony uživatelů po celém světě.

Vhodný telefon

Pro připojení k 5G síti je zapotřebí vlastnit chytrý telefon s podporou 5G. Oblíbenými telefony od Huawei, které 5G síť už podporují, jsou v současné době Huawei P40 Pro nebo Huawei Mate 40 Pro. Dále pamatujte na to, že přechod na 5G neznamená automatické vymazání všech předchozích generací. Vše budete moci používat dál.

TÉMATA

Podobné články

Doporučujeme

Další články