Co je horší? Muslimský svátek Eid, nebo česká zabíjačka?

Obrázek uživatele Ivan Brezina
06.10.2014, 13:10
Co má větší cenu – život člověka, nebo život viru eboly?
Na 4. října letos připadl muslimský Eid, “svátek oběti”. Jde o připomínku záchrany Ismaela, kterého Alláh v poslední chvíli spasil před nožem jeho otce Ibrahíma (když mu předtím přikázal, aby svého syna sám podřízl). Pokud je vám ten příběh povědomý, nemýlíte se. Islám ho takřka doslova sdílí s křesťanství a judaismem, kde se jen Ibrahím jmenuje Abrahám a místo Izáka má být podříznut jiný syn Ismael. KcAyqBp2lrhwVmTJw9y9z_KP0crK3ffT4kkBMEYUpi-l5nTxrX-rHIVYjyIRZBsurHCnOho profimedia.cz Muslimové na svátek Eid podřezávají ovce a dobytčata, což intiislámské aktivisty popuzuje. “To se takhle na náměstí sejdou muslimové a přivedou sebou dobytčata,” píše třeba na Facebooku Jiří Čížek ze skupiny Islám v České republice nechceme. “Pak jednomu po druhém podříznou hrdlo tak, aby srdce bušilo co nejdéle a tím pádem z dobytčat vyteklo co nejvíce krve. Vyděšená dobytčata se po chvíli zmítají v kalužích červené tekutiny, sledována davem svátečně naladěných muslimů. A tohle se děje každým rokem i u nás!”  

Štědrovečerní smažák

Ano, a přesně to samé se u nás děje i na Velikonoce a na Vánoce – jen s tím rozdílem, že o těchto křesťanských svátcích berany a kapry “hromadně krutě vraždíme” my “hodní křesťané” (osobně jsem agnostik, ale maso je holt maso). Když jsem na to Jiřího Čížka upozornil a poukázal na antimuslimské pokrytectví, začal tvrdit, že je to zásadní rozdíl. Zvířata se u nás prý totiž před podříznutím omračují. Možná někde na jatkách, ale na venkově se beran prostě povalí na zem a podřízne. Na vlastní oči jsem to několikrát viděl o Velikonocích v Rumunsku, takže nemám důvod si myslet, že se to na českých vesnicích dělá jinak. Kapry “zmítající se v kalužích červené tekutiny, sledované davem svátečně naladěných křesťanů” snad ani nemá cenu popisovat. Pokud jste český Eid nikdy neviděli, na Štědrý večer nejspíš jíte smažák. A česká zabíjačka? Někde se prase jen podřízne, někde omráčí, někde zabije řeznickou pistolí a pak podřízne. Moc rozdílů s muslimským svátkem nevidím.  

Hnusní specieisté

Ještě pořád je vám těch muslimy podříznutých zvířat líto? Na kritiku islámu kvůli “krvavému” svátku Eid máte právo, jen pokud jste důslední vegetariáni. I pak ale zůstáváte totální pokrytci, dopouštějící se hříchu speciesismu (druhové nadřazenosti). Podle aktivistů za práva zvířat jsou si totiž všechny živé bytosti rovny. Ten, kdo si to nemyslí, je stejně odporný namyšlenec jako rasista nebo sexista. Žádné “vyšší a lepší” a “nižší a horší” druhy zvířat prý totiž neexistují. Hovnivál má stejnou cenu jako vaše matka a dešťovka má stejné právo na život jako Miloš Zeman. Tady je o specieismu dokumentární film: Osobně považuju speciesismus za pitomost už proto, že Miloš Zeman nemá s dešťovkou nic společného. Je sice slizký, ale myšlenkově je nejméně na úrovni orangutana. Specieismus ale nabízí neobvyklý úhel pohledu, na kterém si můžete procvičit kritické myšlení, názorovou otevřenost a toleranci k lidem s jiným smýšlením. Důsledný zastánce speciesismu vám bude s vážnou tváří tvrdit, že hubení slimáků je genocida, zapálení vosího hnízda je rovno útoku na Světové obchodní centrum 11. září 2001 a současné tažení proti nákaze ebolou je to samé jako Osvětim. Čím se miliony virů liší od milionů Židů? Obojí jsou přece plnoprávné živé bytosti… Ano, je to zrůdná představa. Stejně zrůdná jako snahy zakazovat muslimům jejich svátek Eid.  

Komentáře

Doporučeno pro vás