fb pixel ČNB: Konsolidační balíček v příštím roce připraví českou ekonomiku o zhruba 70 miliard korun – G.cz
Vyhledávání

ČNB: Konsolidační balíček v příštím roce připraví českou ekonomiku o zhruba 70 miliard korun

Zdroj: Autor: Jarita from toronto, canada – Czech BankUploaded by Miaow Miaow, CC BY 2.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=8902760

Jaké budou dopady konsolidačního balíčku na výkon české ekonomiky v příštím roce? Čtěte komentář Lukáše Kovandy, kterým reaguje na základě údajů ČNB zveřejněných dnes při setkání s analytiky.

Martin Miko
Martin Miko 4.8.2023, 14:01

Pomůže nám konsolidační balíček?

Vládní konsolidační balíček, který nyní prochází legislativním procesem, v případě schválení sníží v příštím roce dynamiku růstu české ekonomiky o 0,9 procentního bodu, předpokládá Česká národní banka. Údaj uvedl viceguvernér ČNB Jan Frait na dnešním pravidelném setkání s analytiky. Tuzemská ekonomika by v příštím roce měla podle ČNB růst tempem 2,3 procenta, vyplývá z její nově zveřejněné prognózy.

Stěžejním zdrojem poklesu růstu HDP, jejž konsolidační balíček způsobí, bude podle Fraita snížení takzvaného disponibilního příjmu domácností. Ty kvůli růstu daňové a odvodové zátěže zkrátka budou mít – v porovnání se situací bez schválení balíčku – méně finančních prostředků, s nimiž mohou volně nakládat.

Nižší výdaje domácnosti se pak zásadně promítnou v celkově slabším výkonu ekonomiky. Ekonomika jako celek tak při poklesu růstu o 0,9 procentního bodu, jak jej prognózuje ČNB, přijde v příštím roce o zhruba 70 miliard korun.

Podobné články

Doporučujeme

Další články