fb pixel "Člověče, vy jste blázen!" Hláškami prošpikovaná česká sci-fi komedie Což takhle dát si špenát stála skoro 5 milionů – G.cz
Vyhledávání

"Člověče, vy jste blázen!" Hláškami prošpikovaná česká sci-fi komedie Což takhle dát si špenát stála skoro 5 milionů

+ DALŠÍCH 5 FOTEK + DALŠÍCH 6 FOTEK

Natočit ji bylo nesmírně obtížné a chvíli hrozilo, že vůbec nevznikne, nebo že se už tak velký rozpočet 4 820 000 korun nafoukne do nebeských výšin. Nakonec ale vše dopadlo dobře a vy si můžete klasickou českou sci-fi komedii Což takhle dát si špenát pustit dnes ve 20 hodin na Prima MAX. A pokud zrovna nemáte čas, nevadí...

Kateřina Horáková
Kateřina Horáková 5.9.2019, 16:53

Hlavně ne špenát!

Příběh plný zvratů, záměn, nedorozumění a humoru - to je story filmu Což takhle dát si špenát z dílny režiséra Václava Vorlíčka a scenáristy/mistra českých komedií Miloše Macourka. Jiří Sovák a Vladimír Menšík hrají meloucháře Frantu Lišku a Jardu Zemánka, kterým nic není svaté. Sotva se dostanou z vězení, kde se ocitli kvůli nepodařené krádeži lihu, už jedou v další levotě. Oba výtečníky si totiž najme majitel kosmetického salónu v hotelu Imperial, spolčený s docentem Mlejnkem z výzkumného ústavu, kde právě vynalezli přístroj k regeneraci starých dojnic. Chce, aby získali přesnou kopii přístroje, která však má bohatým paničkám vracet ztracené mládí. Má to ale háček. Kdo chce léčebnou kůru podstoupit, nesmí v kritické době jíst špenát, který účinky přístroje znásobuje.

Sci-fi komedii, kterou máme dnes všichni zarytou hluboko v srdcích, nebylo vůbec lehké vyrobit. Řadu scén nešlo kvůli jejich povaze točit v reálných lokacích (třeba šlehačkovou bitvu), a tak bylo nutné stavět kulisy. Ty tvořili nejtučnější položku na pomyslném účtu za celý snímek, na jehož konci stála částka 4 820 000 korun. Na polovinu 70. let v ČSR slušná suma, co říkáte?

Většina uměle vytvořených prostor se navíc hned po natáčení vracela na Barrandov. To tvůrcům přidělalo nejednu vrásku, neboť ve Filmových laboratořích je nechtěli nechat kontrolovat materiál. Vorlíček a zbytek štábu se obávali, že materiál vyjde špatně nebo bude zničen, přetočit jej už by ale nebylo možné, anebo by to stálo hodně peněz, které by nemuseli dostat.

Nakonec to ale, jak víme, dobře dopadlo, a Což takhle dát si špenát se dostalo na svět včetně skvělé Ivy Janžurové ve dvojroli, z nichž jedna je mimino v těle dospělé ženské. Zásluhu na kvalitách filmu má samozřejmě i řada humorných hlášek. Jejich výběr najdete v galerii tady:

A tady 10 nejlepších hlášek z neméně legendárního kousku Marečku, podejte mi pero!

Podobné články

Doporučujeme

Další články