fb pixel Chřipka v Česku zmizela: Díky protiepidemickým opatřením nebyl zaznamenán ani jeden případ – G.cz
Vyhledávání

Chřipka v Česku zmizela: Díky protiepidemickým opatřením nebyl zaznamenán ani jeden případ

Zdroj: profimedia.cz

Nemáte náhodou chřipku? A mohli bychom ji vidět? Laboratoře v Česku během letošní sezóny nezaznamenaly ani jeden jediný případ chřipky, jak ukázalo celoroční hodnocení Státního zdravotního ústavu (SZÚ). Za vším hledejme především přísná protiepidemická opatření, která Česko dodržovalo v rámci boje proti pandemii covidu-19.

Martin Miko
Martin Miko 20.4.2021, 12:01

Chřipka v Česku zmizela

I když měl covid-19 za uplynulý rok doslova žně, tak o chřipce se totéž říct nedá. Zatímco covid totiž měla odhadem neoficiálně až polovina Česka, tak chřipky se závažným průběhem bylo loni zaznamenáno zhruba 300 případů. Z tohoto počtu na chřipku zemřelo pouze 58 lidí, což je se současnými více než 18 500 úmrtími na covid absolutně nesrovnatelné. A navíc české laboratoře nezaznamenaly v této době ani jeden případ viru chřipky v rámci ČR, jak uvádí Státní zdravotní ústav (SZÚ) ve svém sezónním hodnocení. V předchozí sezóně přitom navštívilo doktora kvůli chřipce a nachlazení 1,15 milionu obyvatel ČR, což je skoro desetina naší země.

V minulých letech přitom v Česku umíralo kvůli chřipce odhadem až 2 000 občanů naší země. Za předpokladů, že bychom nosili běžně respirátory, dezinfikovali si ruce a snažili se o rozestupy, bylo by během „chřipkových sezón“ mnohem méně nakažených. Bohužel toto celé má i svou stinnou stránku, a tou je ztráta základní úrovně protichřipkové imunity. Takže až přijde podzim a teoreticky už nebudou zavedena protiepidemická opatření, dočkáme se silného úderu ze strany chřipky.

„V České republice v rámci sítě laboratoří spolupracujících s Národní referenční laboratoří pro chřipku a nechřipkové respirační viry nebyl v sezoně 2020 až 2021 zaznamenán jediný pozitivní záchyt viru chřipky,“ píše se ve zprávě SZÚ, za kterou stojí vedoucí laboratoře Helena Jiřincová a Jan Kynčl z oddělení epidemiologie infekčních nemocí. Na druhou stranu to nemusí znamenat, že se v Česku chřipka neobjevila, ale zkrátka se jen díky opatřením v souvislosti s pandemií covid-19 nerozšířila. Kombinace nošení roušek a respirátorů společně se zákazem shromažďování lidí, zavřenými školami, obchody a prací z domova zamezila šíření i jiných respiračních virů, tedy i „klasické“ chřipky. Tento trend se samozřejmě netýká jen České republiky, ale také dalších států v rámci celé Evropy.

Nesmíme zapomínat na to, že se jedná pouze o přechodné období, protože jakmile se život vrátí k normálu a my odložíme roušky a budeme se opět scházet na hromadných akcích, tak se s tím vrátí i chřipka. K tomu dojde jakmile se proočkuje větší část naší populace. Ve zprávě SZÚ se však uvádí, že je možné, že se dočkáme sezóny, v níž budeme ohroženi kombinací výskytu onemocnění covid-19 a chřipky. Právě proto je doporučováno nemocným a starším lidem nechat se očkovat i proti chřipce, aby se vyhnuli těmto respiračním onemocněním.

Podobné články

Doporučujeme

Další články